Wyniki Tesla za czwarty kwartał 2022 zgodne z oczekiwaniami

tesla musk

Po ostatnich rozczarowujących sygnałach o mniejszej liczbie samochodów dostarczonych przez Tesla w 4 kwartale 2022 roku, inwestorzy poznali w końcu ostateczne dane finansowe tej firmy za ostatni kwartał ubiegłego roku. Tesla opublikowała je 25 stycznia w nocy, polskiego czasu. Ostateczne wyniki Tesli okazały się bliskie ostatnich prognoz. Przychody wyniosły 24.3 miliarda dolarów. Co oznacza wzrost o 37% względem 4 kwartału 2021 roku. Wówczas Tesla osiągnęła przychody na poziomie około 17,7 miliardów. Analitycy oczekiwali również 1,11 dolara zysku na akcje, a otrzymali 1,19 USD.

Szacunki analityków odnośnie zysków na akcje Tesla

Szacunki dotyczące kolejnego kwartału są już mniej optymistyczne. Zyski na akcję mają spaść do okolic jednego dolara na akcję. Głównym winnym mają być spadki cen sprzedawanych samochodów Tesla. Niższe ceny weszły na rynek w styczniu 2023 roku. Będą więc miały wpływ na I kwartał 2023. Cena modelu 3 spadła o 14%, a modelu Y o 19%.

Styczniowe obniżki cen najpopularniejszych modeli Tesli

Styczniowe obniżki cen najpopularniejszych modeli Tesli

Inwestorzy powinni zatem oczekiwać wkrótce chwilowego pogorszenia się marż. Obniżka cen może tylko zwiększyć obecne, bardzo szybkie tempo rozwoju firmy. Tesla jest zdecydowanym liderem branży produkcji aut elektrycznych. Sektor elektromobilności  rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Więcej o jego perspektywach poczytacie w naszej analizie sektorowej „Czy inwestowanie w samochody elektryczne ma dziś sens?”.

Tesla stawia na Chiny

Elon Musk, czyli prezes Tesli mocno stawia na Chiny. Jego celem jest jak największe zwiększenie tam produkcji. Dobrze pokazuje to poniższa grafika, na której zaznaczona jest prognozowana produkcja każdego z poszczególnych modeli Tesli.

Modele zaczynające się od słowa Shanghai będą produkowane w Chinach i przeznaczone na tamtejszy rynek. Ich sprzedaż ma stanowić prawie połowę wszystkich samochodów firmy w roku 2025. Żeby móc otworzyć się na chiński rynek w tak dużym stopniu, Tesla musi mieć tam bardzo duże moce produkcyjne.

Kilka lat temu rozpoczęła się budowa gigantycznej fabryki pod Szanghajem. Teraz jest w pełni sprawna, a w planach jest już budowa kolejnej.

Prognozowana liczba nowo dostarczanych typów samochodów Tesli do końca 2025 roku

Prognozowana liczba nowo dostarczanych typów samochodów Tesli do końca 2025 roku

Akcje Tesla w handlu posesyjnym po ogłoszeniu wyników zareagowały bez większych wahań na poziomie -0.3%

Do zarobienia,
Karol Badowski

57
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: