Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – marzec 2020

Pogłębiające się spowolnienie i zahamowanie giełdowych spadków

Marcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków kolejny miesiąc z rzędu wskazuje na spowalniającą koniunkturę gospodarczą w Polsce. To niemalże powtórka skali spadku sprzed miesiąca. Oznacza to, że bez zmian pozostała bieżąca ocena sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jednak perspektywy na kolejne dwa kwartały ponownie wyraźnie się pogorszyły (oś pionowa).

Skala zmian od początku roku wskazuje na to, że nasze ostrzeżenia i wątpliwości ze stycznia, co do trwałości poprawy koniunktury potwierdzają się ponownie w marcowym odczycie wskaźnika.

Skupiając się na koronawirusie można było nie zauważyć, że w ostatnim miesiącu negatywnie zaskoczyła większość danych opisujących polskie perspektywy gospodarcze. Inflacja wyraźnie przekroczyła oczekiwania, produkcja odnotowała minimalną zwyżkę, a w segmencie inwestycji nie odnotowano żadnej poprawy. Dodatkowo, w danych składowych za luty składowych pogorszył się także popyt zagraniczny, który był jednym pozytywnym elementem dającym nadzieje na szybki powrót do gospodarki do formy.

Jednocześnie podkreślamy, że w najnowszym odczycie są już częściowo uwzględnione wpływy światowej epidemii koronawirusa i jego możliwych konsekwencji, ponieważ przedsiębiorcy oraz inwestorzy przez cały luty mieli okazję reagować na doniesienia medialne i działania podejmowane przez kontrahentów.

Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków koresponduje ze stabilizacją dynamiki PKB na poziomie 2,0% w kolejnych dwóch kwartałach. Nadal oczekujemy klasycznego spowolnienia gospodarczego w Polsce w 2020 roku.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom naniesiono odczyty wskaźnika od marca 2006 roku na indeks WIG. Poniższy wykres jednoznacznie wskazuje, że w przeciągu najbliższych 6 miesięcy powinniśmy spodziewać się na naszym rynku stagnacji, rozumianej jako ruch w przedziale od ok. -2, do ok. +2%

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków wskazujący potencjalny spadek wartości indeksu WIG w okresie marzec 2020 - sierpień 2020 o ok. 2%

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Dla Inwestorów wskaźnik Koniunktury DNA Rynków prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW stagnację o skali ok. 2% od obecnej wyceny, a więc zdecydowanie mniejszej niż miesiąc temu (poprzednio 10% korekty w skali 6 miesięcy). Jednocześnie należy pamietać, że od ostatniego odczytu WIG spadł o ok. 13% potwierdzając zarazem naszą prognozę kierunku z października i listopada 2019 roku.

Jednocześnie podkreślamy, że dla inwestorów długoterminowych taki stan giełdy i gospodarki to dobry czas na regularnie powiększanie swojego portfela o tanie (lub tańsze) akcje, jednak wymaga to cierpliwego przynajmniej 3-letniego horyzontu inwestycyjnego.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków, odczyt za marzec 2020 wskazuje na pogłębiające się spowolnienie w polskiej gospodarce
Do zarobienia,
Piotr Cymcyk


Komentarze

  1. Tak trzymac .investuje na conajmniej 10 lat od 2018 roku teraz dostalem po dupie ale wiem ze za kilka lat bede do przodu kilkaset procent
    Jestem na energetykach

  2. Tak trzymać? A co z tymi, którzy tez tak mówili i zainwestowali w 2008 gdzie indeks był 3900 pkt, oni „tak trzymać” do dzisiaj i nic nie maja z tego, a tylko polowe wartości indeksu i same straty od 12 lat.


Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – kwiecień 2020


O naturze w gospodarce, z czego składa się cykl koniunkturalny?


Rynek pracy w zapaści, czy czeka nas powrót do 20% bezrobocia?!


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Rynek pracy w zapaści, czy czeka nas powrót do 20% bezrobocia?!


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – kwiecień 2020


O naturze w gospodarce, z czego składa się cykl koniunkturalny?


Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020