W jakich godzinach zyskuje amerykańska giełda?

W jakich godzinach handlu zyskuje amerykańska giełda?

Rozwińmy trochę wpis o tym jak „W 2022 roku inwestorzy z USA uciekają przed weekendem” w bardziej uniwersalnym kierunku niż sam 2022 rok. Udało mi się znaleźć ostatnio bardzo ciekawe badanie przeprowadzone przez Oleg Bondarenko oraz Dmitriy Muravyevb z University of Chicago. Sprawdzili oni na bazie instrumentu S&P500 E-mini futures, jak kształtują się stopy zwrotu w poszczególnych godzinach handlu. Obrót kontraktami terminowymi na indeksy USA trwa prawie całą dobę, ale dłużej obecny na rynku inwestor zauważy pewną intuicyjną zależność odnośnie tego, kiedy występują najważniejsze godziny handlu, a instrument ma największą szansę na wygenerowanie dodatniej stopy zwrotu. Teraz te przeczucia faktycznie znalazły potwierdzenie konkretnych danych.

Jak rozumieć poniższy wykres? Bondarenko i Muravyevb pozyskali dane od stycznia 2006 do lipca 2018 roku. Były to dane za każdy 10-sekundowy okres handlu na rynku. Zweryfikowano, jaka stopa zwrotu generowana jest przez każdy z tych mini okresów. Następnie policzono średnią stopę zwrotu dla każdego 10-sekundowego okresu na przestrzeni 01.2006 – 07.2018. W ostatnim etapie każdą taką uśrednioną stopę zwrotu zannualizowano (pomnożono przez 252). Dlatego też na wykresie widzisz wzrosty rzędu kilku procent, a nie dziesiętne części procenta. Ułatwia to zrozumienie tematu.

Zannualizowane stopy zwrotu w ciągu każdego 10-sekundowego okresu handlu dla S&P500 E-mini futures

Zannualizowane stopy zwrotu w ciągu każdego 10-sekundowego okresu handlu dla S&P500 E-mini futures
Źródło: Market Return Around the Clock: A Puzzle

To co od razu rzuca się w oczy, to że większa część dobowej stopy zwrotu generowana jest w dwóch okresach. W czasie otwierania rynków europejskich (2H – 4H) oraz w ciągu ostatnich dwóch godzin regularnego handlu w Stanach (14H – 16H). Dla inwestora długoterminowego, ten wykres nie będzie miał większego znaczenia. Potwierdza jedynie intuicyjne przeczucie każdego, kto dłużej handluje akcjami amerykańskimi, że to właśnie w ostatnich godzinach regularnej sesji indeksy częściej rosną, niż spadają. Krótkoterminowi day traderzy mogą jednak doszukać się na powyższym wielu okresów, w których zdecydowanie bardziej statystycznie opłaca się zająć pozycję.

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #002 – Najciekawsze dane tygodnia

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

50
1

Oceń materiał!

50
1


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: