Otoczenie gospodarcze w ciągłej poprawie

W roku 2022 głównym „byczym” argumentem dla akcji pozostawała hipoteza, że inflacja jest na ścieżce normalizacji. Dezinflacja ogólnie jest dla rynków akcji dobra, a dezinflacja silna jest dla rynków wybitnie dobra.

Po połowie roku 2023 można uznać, że ten element rynkowej układanki się sprawdził. Inflacja spada wszędzie dynamicznie, a w USA sięgnęła już poziomu 3% r/r. Oczywiście sporo w tym efektu bazy, ale faktem pozostaje, że wzrost inflacji tak szybko, jak się zaczął, tak szybko się skończył. Nawet po odczytach w ujęciu miesięcznym widać już normalizację. Jeśli ta się utrzyma przez kolejne pół roku, to o inflacji jakiejkolwiek można w gospodarce zapomnieć.

Maruderzy mówiący o wysokiej inflacji bazowej również już muszą pogonić się z przegraną. Ta wynosi już w USA 4.8% i ponownie dała wynik poniżej oczekiwań. Niezmiennie warto powtórzyć, że w ujęciu makroekonomicznym praktycznie zawsze najpierw rośnie inflacja główna, a potem bazowa i w przypadku spadków wygląda to dokładnie tak samo.

Poprawa otoczenia gospodarczego

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

131
2
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek Nitecki
Maciek Nitecki
11 miesięcy temu

Bardzo ładne podsumowanie:) Lepsze coś takiego raz w miesiącu niż komentarz dotyczący jednej czy kilku sesji. Dziękuję

Przeczytaj również