Najwięksi Emitenci CO2: Jak Globalne Ocieplenie Wpływa na Naszą Planetę

c02

Globalne ocieplenie staje się coraz większym problemem dla naszej planety. Mimo że naukowcy wciąż debatują nad udziałem człowieka w tym procesie, w analizie „Jak zarobić na europejskich certyfikatach emisji CO2” wykazaliśmy, że wpływ człowieka jest znaczący. Monitorowanie emisji dwutlenku węgla (CO2) jest kluczowe, ponieważ jest to główny gaz cieplarniany przyczyniający się do wzrostu średniej temperatury na Ziemi.

Zgodnie z raportem Carbon Majors, 80% światowych emisji CO2 pochodzi zaledwie od 57 największych firm, głównie z sektora naftowego, węglowego i cementowego. W latach 2016-2022 największym emitentem był ExxonMobil z USA, odpowiadający za emisję 3,6 gigaton CO2, co stanowi 1,4% globalnej sumy emisji. Inne czołowe firmy to Shell, BP, Chevron i TotalEnergies, każda z nich odpowiedzialna za co najmniej 1% globalnych emisji.

Z tych sektorów firmy emitowały najwięcej CO2 (dane dla lat 1854–2022)

Emisje CO2 na mieszkańca: Nierówności globalne

Wiele krajów, szczególnie w Afryce Subsaharyjskiej, charakteryzuje się bardzo niską emisją CO2 na mieszkańca. Kraje takie jak Czad, Niger i Republika Środkowoafrykańska mają średni ślad węglowy na poziomie około 0,1 Mt rocznie, co jest 150 razy mniej niż w USA, Australii czy Kanadzie. Przeciętny Amerykanin lub Australijczyk wytwarza taką ilość emisji w ciągu zaledwie dwóch dni, podczas gdy mieszkaniec Mali czy Nigru w ciągu całego roku.

Przed rokiem 1750 emisje dwutlenku węgla były znikome. Jednak rewolucja przemysłowa przyniosła ogromne zmiany. Od 1751 roku do dziś świat wyemitował ponad 1,5 biliona ton CO2. Stany Zjednoczone są największym historycznym emitentem. Odpowiadają za ponad 400 miliardów ton CO2, co przyczyniło się do ich statusu gospodarczej potęgi. Wraz z bezprecedensowym w historii ludzkości bogaceniem się społeczeństw, zaczęliśmy emitować wielkie ilości dwutlenku węgla. Potrzebowaliśmy tanich źródeł energii, która w dalszym ciągu napędzałaby nasze gospodarki.

Najwięksi emitenci CO2 spośród firm

Najwięksi emitenci CO2 spośród firm
ibidem

Wzrost emisji CO2 w Chinach i Indiach

Łącznie po roku 1751 aż do teraz świat wyemitował ponad 1,5 biliona ton CO2. Stany Zjednoczone wyemitowały do ​​tej pory więcej CO2 niż jakikolwiek inny kraj. Ponad 400 miliardów ton. Jeżeli połączymy emisję dwutlenku węgla z USA i Europy, to okaże się, że do roku 1900 aż 90% wszystkich dotychczasowych emisji pochodziło właśnie z tych dwóch regionów. Nawet do 1950 roku było to aż 85%. Jednak w ostatnich dziesięcioleciach uległo to znacznej zmianie.

W drugiej połowie XX wieku obserwujemy znaczny wzrost emisji w pozostałej części świata, szczególnie w Azji. Obecnie Chiny są największym emitentem dwutlenku węgla, generując rocznie ponad 11 miliardów ton CO2. Stanowią one 14% globalnych emisji od początku rewolucji przemysłowej. Mimo inwestycji w odnawialne źródła energii, kluczową rolę w chińskim miksie energetycznym odgrywają elektrownie węglowe. Indie również zwiększają swoje emisje CO2, co jest związane z rosnącą zamożnością i dużą populacją tego kraju.

Udział w globalnej emisji CO2

Globalne ocieplenie to problem globalny, zwalczany lokalnie

Globalne ocieplenie i emisje CO2 to kluczowe kwestie, które wymagają uwagi na wszystkich poziomach. Najwięksi emitenci muszą podjąć działania w celu redukcji emisji, a kraje rozwijające się potrzebują wsparcia w przejściu na zrównoważone źródła energii. Monitorowanie i analiza emisji CO2 są niezbędne do skutecznej walki z globalnym ociepleniem.

Jeżeli jednak nic się nie zmieni to właśnie Chiny zaraz staną się historycznymi emitentami dwutlenku węgla. Pomimo, że Państwo Środka bardzo mocno postawiło w ostatnich latach na odnawialne źródła energii, to wciąż kluczowe są tam elektrownie węglowe. Niestety ten rodzaj elektrowni jest najbardziej szkodliwy dla klimatu. Warto jeszcze obserwować  sytuację w Indiach. Ten kraj emituje coraz większe ilości CO2. Ten trend z pewnością będzie narastał. Wszystko za sprawą tego, że Indie stają się coraz bardziej zamożne, a ich populacja jest już największa na świecie.

Tymczasem lwia część walki o ograniczenie emisji toczy się w Europie. Patrząc na to, jak wygląda jego emisja w skali globalnej, lokalne zwalczanie tego problemu może okazać się niewystarczające.

Coroczne emisje dwutlenku węgla według państw

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments