Książki, które każdy inwestor powinien przeczytać!

Często dostaję od wielu osób pytanie o tym, co warto przeczytać, jeśli chce się inwestować lepiej? Na starcie zaznaczę jednak, że nawet jeśli obłożysz się toną książkowej wiedzy i doświadczeniami, jakie płyną z lektury, nie sprawi to wprost, że zostaniesz lepszym inwestorem. Lepszym inwestorem czyni głównie praktyka. Doświadczanie strat i zysków na własnej skórze.
Książki pomagają jednak przybliżyć nam pewne pożądane elementy zachowania się w różnych sytuacjach rynkowych i rozszerzyć nasze inwestycyjne horyzonty. Nie chciałem tutaj jednak wypisywać książek, o których przeczytacie na każdej tego typu liście. „Inteligentny Inwestor” Grahama, „Wspomnienia gracza giełdowego” Lefevre, czy książki Petera Lyncha to pozycje klasyki, które wymienia się absolutnie wszędzie. Są oczywiście wartościowe i ciekawe, ale ja wolałem skupić się na tych mniej oczywistych, które mogą rozwinąć twoje horyzonty jeszcze dalej. Zanim jednak przejdę do samej listy, to razem z platformą Finax mamy dla Ciebie pewną promocję w tym samym temacie.
Promocja Finax dla czytelników DNA wraca razem z miesiącem Legimi
Finax to platforma, którą szeroko testowaliśmy już w osobnym wpisie „Inwestowanie pasywne na autopilocie. Testujemy FINAX – robodoradcę do funduszy ETF (recenzja)„. Dla niewtajemniczonych – Finax to słowacki fintech, który jest robodoradcą do pasywnego inwestowania w fundusze ETF. To naprawdę uczciwa i dobra propozycja dla wszystkich, którzy planują część swojego portfela oddać pod pasywne zarządzanie. Tym lepsza do rozpoczęcia teraz, bo właśnie wróciła specjalna promocja od Finax dla naszych Czytelników.
Zakładając konto do 30 CZERWCA 2022 roku z tego linka, będziesz na zawsze zwolniony z opłaty manipulacyjnej za małe wpłaty. Dzięki temu spokojnie można zacząć oszczędzanie nawet od 100 – złotowych wpłat. W skrócie – Finax pobiera standardowo dwie opłaty. Jedną za zarządzanie, a drugą za wpłaty o wartości poniżej 1000 euro. Rejestrując się przez nasz link, Twoje konto będzie aż do czasu rozwiązania przez Ciebie umowy całkowicie zwolnione z opłaty od niskich wpłat. Zaznaczam, że zniżka na twoim koncie będzie obowiązywała do końca trwania umowy albo do wypłaty wszystkich środków oraz zamknięcia poszczególnego konta inwestycyjnego, które obejmuje.
Nawet więc jeśli teraz nie chcesz inwestować dużych kwot, to i tak warto, abyś otworzył konto w Finax i wpłacił symboliczne 100 złotych (to minimum), bo dzięki temu w przyszłości otworzysz sobie furtkę do tego tańszego inwestowania na zawsze.
Dodatkowo otrzymasz bezpłatnie miesiąc abonamentu w Legimi z dostępem do ponad 80000 ebooków i audiobooków, wśród których znajdziesz kilka pozycji do przeczytania, które omawiam niżej 🙂
Od nas również dostaniesz dodatkowy prezent, którym jest specjalna zniżka 20% na pierwszy dowolny okres rozliczeniowy naszej Strefy Premium DNA. To miejsce, gdzie już ponad 330 inwestorów korzysta z naszego wsparcia, analiz oraz wglądu w nasze prywatne strategie inwestycyjne, które realizujemy na własnych środkach. Jeśli jesteś już naszym subskrybentem premium i otworzysz nowe konto w Finax przez nasz link, to również zgłoś się do nas po tą obniżkę kolejnego okresu! Dotyczy to jednak jedynie nowo otwartych w Finax rachunków.
Wystarczy, że po swojej rejestracji w Finax prześlesz na adres biuro@dnarynkow.pl potwierdzenie zawarcia umowy (oczywiście bez żadnych danych poufnych), a my zajmiemy się resztą! Jeśli konta już założone, to wracam do książek.
The Little Book of Common Sense Investing, John Bogle
Jestem inwestorem, który naprawdę sporą częścią swojego portfela zarządza aktywnie. Mimo tego posiadam też masę inwestycji pasywnych i to właśnie od inwestowania pasywnego powinien zacząć każdy inwestor. W długim terminie inwestycja o niskich kosztach zarządzania w szeroki indeks, to coś, co każdy powinien mieć w swoim portfelu. John Bogle zrozumiał to już dawno temu i silnie propagował koncepcję inwestowania w cały indeks.
Książka jego autorstwa przybliża, dlaczego faktycznie warto inwestować w indeks. Bogle ilustruje w niej, jak to działa, dlaczego to działa, oraz jakie pułapki wynikają z niestosowania tej strategii. Wszystkie przemyślenia są podparte konkretnymi danymi, więc wiesz, że nie czytasz 'wydaje mi się” Bogle’a, tylko wnioski z konkretnej analizy.
Tak, w teorii wszystko to, co tam przeczytasz, jest już powszechnie znane. Tylko co z tego, skoro większość inwestorów dalej nie chce przestrzegać tych zasad? Bogle szczęśliwie usuwa ze swoich tekstów zbędny żargon finansowy, więc nawet osoby, które nie miały do tej pory nic wspólnego z inwestowaniem, nie będą miały problemu ze zrozumieniem treści.
Oczywiście wszystko, co pisze Bogle jest jednoznacznie nakierowane na gloryfikowanie inwestowania w indeks, więc książka jest mocno odchylona w tę stronę, ale nie traktowałbym tego jako wadę. Jej celem nie jest rozprawka na temat tego, czy i kiedy lepiej inwestować aktywnie, a kiedy pasywnie. Jej celem jest przedstawienie inwestowania w indeks, jako niezbędnego elementu w portfelu każdego inwestora, a z tym radzi sobie świetnie.
Poor Charlie’s Almanack, Charlie Munger
Nie jest to może książka, jak inne, ale na pewno mocno rozwijająca. Charlie Munger to wiceprezes Berkshire Hathaway, który wspólnie z Warrenem Buffettem rozwinął najsłynniejszy wehikuł inwestycyjny na świecie. Munger ma za sobą dekady doświadczeń, które pomimo czasu w ogóle się nie zdezaktualizowały.
Munger słynie z dość ciętego języka podczas różnych wywiadów, czy konferencji. Najczęściej stara się też przekazywać swoją wiedzę w luźny sposób, dorzucając sporo żartów. Znajdziesz tam wszystkie jego godne uwagi przemówienia, wykłady i publiczne komentarze. Materiał został napisany i skompilowany przy wsparciu i współpracy Charliego Mungera oraz Warrena Buffetta.
Książka napisana jest w mocno niekonwencjonalnym stylu. Pomysły, jakie daje Munger nie są wymienione w uporządkowany sposób, ale po prostu lekko poruszone, z obrazkami obok. Wszystko jest dość spójne z ideą Mungera, aby „skłonić umysł do sięgania do idei”, zwiększając w ten sposób retencję samego pomysłu w pamięci. Zdjęcia służą z kolei do jego ożywienia poprzez zwiększenie ich zapamiętywania i dodanie odrobiny humoru. Niektórych taki styl i forma pewnie będą irytować, ale samo mięso przekazywane przez Mungera się wybroni.
Business Adventures: Twelve Classic Tales from the World of Wall Street, John Brooks
Inwestowanie polega na dobrej identyfikacji świetnych spółek i odfiltrowaniu tych, które okażą się słabe. Historia pełna jest wielkich sukcesów różnych korporacji i wielkich porażek innych. W tej książce autor omawia 12 prawdziwych historii, rozgrywających się w różnym czasie skupiając się na faktach, a nie domysłach.
Nie dowiesz się z niej, jak zostać miliarderem, ale poznasz 12 niesamowitych biznesowych historii, które pomimo że mają już swoje lata, to mają też wspólny mianownik, który każdy ponadprzeciętny biznes musi mieć. Jego identyfikacja pomoże Ci znaleźć kolejnego rynkowego jednorożca przed innymi, a to dokładnie o to w inwestowaniu chodzi.
Sygnał i szum, Nate Silver
Na rynku codziennie krąży masa informacji. Większość z nich nadaje się jednak jedynie do śmietnika. Książka Silvera wyjaśnia, jak dobrze wyselekcjonować informacje naprawdę ważne do naszych prognoz. W dzisiejszym świecie większość informacji to czysty, nic nieznaczący szum. Informacje, które nie mają znaczenia, potrafią z kolei mocno zaburzać obraz do sformułowania dobrej rynkowej prognozy. Tu ogromną rolę odgrywają media.
Jeśli nauczysz się separować ważne informacje dla rynków od informacji typowo bezwartościowych, a jedynie mocno medialnych, to zdecydowanie przybliżysz się do grona tzw. Super Prognozujących. Brzmi to może, jak nazwa wróżenia z fusów, ale nie chodzi tu jednak o umiejętności jasnowidzenia. Wystarczy, że do swoich prognoz będziesz używał dobrych danych.
Superprognozowanie, Philip Tetlock
Sama książka nie łączy wybitnie z rynkiem finansowym, ale opisuje, jak starać się poprawić swoje umiejętności prognozowania, a w końcu inwestowanie, to nic innego, jak właśnie prognozowanie. Czy coś wzrośnie na wartości, czy jednak spadnie? Co może się wydarzyć, a co nie? Jak to wydarzenie może wpłynąć na inne rzeczy?
Książka Tetlocka pokazuje, jak można efektywnie usprawnić swój proces prognozowania. Oczywiście, nie ma tu opisanego prostego algorytmu, gdzie wpiszemy 4 cyferki i raptem będzie jasne, czy za miesiąc rynek WIG20 będzie wyżej, czy niżej. Jednak sposób, w jaki tworzy się prognoza, może być z gruntu wadliwy i przez to skazany na porażkę niezależnie od naszych oczekiwań. Praktyka pokazuje, że ten, kto snuje prognozy w sposób zgodny ze sztuką, myli się o wiele rzadziej i to wcale nie oznacza, że ma nadprzyrodzone zdolności.
Po przeczytaniu Superprognozowania dowiesz się, jak robić to podejściem zgodnym z nauką. Być może wtedy zrozumiesz również, dlaczego rekomendacje maklerskie podawane w obecnej formie są z miejsca skazane na porażkę.
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym, Daniel Kahneman
Inwestowanie to 10% szczęścia, 40% wiedzy i 50% emocji. Kahneman to laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii i ojciec ekonomii behawioralnej. W tej książce wyjaśnia, w jaki sposób działa nasz umysł oraz w jakie pułapki nas wpuszcza. Podejmując decyzje, kierujemy się w pierwszym odruchu emocjami i nikt tego nie zmieni. Warto więc chociaż wiedzieć, co wpływa na niektóre z tych decyzji, żeby czasem wymusić na sobie zatrzymanie się i być może ich zmianę.
Znajdziesz tu ogromną ilość wiedzy dotyczącej błędów w procesach umysłowych tłumaczonych na konkretnych przykładach tak, abyś sam był w stanie zauważyć błędy w swoim własnym myśleniu. Dzięki niej być może zrozumiesz, dlaczego podjąłeś kiedyś taką, a nie inną decyzję inwestycyjną i w przyszłości będziesz podejmować je bardziej świadomie.
Do zarobienia!
Piotr Cymcyk
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.