Intel rozczarowuje wynikami za czwarty kwartał 2022

intel

Amerykański gigant technologiczny Intel opublikował wyniki finansowe za ostatni kwartał 2022 roku. Ostateczne okazały się one gorsze od oczekiwań. W czwartym kwartale 2022 r.  skorygowany zysk na akcje wyniósł 0.l USD (prognozowano 0.2 USD). Przychody wyniosły 14 mld USD, co oznacza spadek o 28.2% r/r.

Spadek popytu i bardzo wysokie zapasy czipów

Zyski Intela spadły nawet mocniej niż przychody w porównaniu r/r. Spółka poczyniła szereg inwestycji starając się coraz mocniej konkurować z innym gigantem technologicznym – AMD. Inwestycje mają obniżyć koszty o 8-10 miliardów dolarów, do końca 2025 roku i poprawić rentowność prowadzonego biznesu.

Intel masę gotówki przeznaczył na przejęcie „Tower Semiconductor”. Poszło na to aż 5,4 miliarda dolarów. W perspektywie kilku kolejnych kwartałów akcjonariusze Intela muszą liczyć się ze spadkiem marż i wskaźników rentowności.

W długim terminie jest jednak szansa na zwiększenie efektywności prowadzonego biznesu. Chcących bliżej przyjrzeć całej branży w jakiej działa Intel odsyłam do analizy premium spółki Nvidia.

W całym cyklu półprzewodników i im pochodnych znajdujemy się w zdecydowanym szczycie zapasów, co wprost wpływa na obniżone zamówienia dla m.in. Intela. Odwrotna korelacja pomiędzy indeksem spółek półprzewodnikowych (SOX Index), a poziomem zapasów jest aż nadto widoczna.

Intel to jednak spółka z o wiele większymi problemami niż po prostu wysokie światowe zapasy. Przychodowo skurczyła się praktycznie każdy segment biznesu. Również te dotyczące centr danych. Intel potrzebuje fundamentalnej restrukturyzacji, żeby rywalizować w świecie, gdzie Nvidia, czy AMD rozpychają się coraz mocniej.

Kurs akcji Intela za ostatnie 5 lat

Do zarobienia,
Karol Badowski

63
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: