Dolar i Euro, Co Dalej z Kursem? Kupować czy Sprzedawać? Moje Prognozy Dla Walut Na III Kwartał 2024

Dolar i Euro, Co Dalej z Kursem? Kupować czy Sprzedawać? Moje Prognozy Dla Walut Na III Kwartał 2024

Rynki walutowe wciąż budzą wiele emocji, a prognozy dotyczące kursu dolara i euro na III kwartał 2024 roku są tematem wielu dyskusji. Inwestorzy zastanawiają się, czy warto teraz kupować, czy może lepiej sprzedawać te kluczowe waluty. W tym artykule przyjrzymy się aktualnym trendom, czynnikom wpływającym na kursy walut oraz moim przewidywaniom na nadchodzące miesiące.

Regularnie podaję wam swoje prognozy dotyczące walut. Czy trzeci kwartał 2024, to w końcu dobry moment na kupowanie dolarów albo euro? Może jednak lepiej jeszcze trochę się wstrzymać i poczekać, bo polski złoty dalej będzie się umacniać?

Kursy walut naprawdę da się da do pewnego stopnia przewidzieć. Trzy miesiące temu, gdzie mówiłem o prognozach na drugi kwartał dla dolara i euro skończyłem mówiąc, że:

„Za kilka miesięcy zobaczymy dolara maksymalnie w okolicach 3,8 PLN, a euro na dość zbliżonych poziomach co obecnie”.

Minęły trzy miesiące. Gdzie dziś jesteśmy? W momencie tamtej publikacji euro było notowane… dokładnie tak samo, jak obecnie. Dolar również, a jego maksymalne umocnienie sięgnęło co prawda nie 3.80, a 3.90, ale sądzę, że można to uznać za wystarczająco trafioną prognozę.

W 2022, gdy wszyscy bali się dolarów po 6 złotych, my uspokajaliśmy, że dolar będzie taniał, a nie drożał. Z kolei w grudniu 2023, gdy już niektórzy wieszczyli dolara po 3 złote po tak silnym umocnieniu, ponownie studziliśmy nastroje mówiąc, że „największe umocnienie złotego się skończyło”. Kursy walut, o ile nie występują, żadne kompletnie niemożliwe do przewidzenia wydarzenia, jak np. wojny czy pandemie, naprawdę da się na ogólnym poziomie prognozować. Tym razem nie jest inaczej.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Jaka przyszłość czeka euro i dolar ?https://dnarynkow.pl/w-jakiej-walucie-warto-oszczedzac-w-czym-trzymac-pieniadze-euro-dolar-a-moze-cos-innego/
Od czego zależy kurs dolara i euro?https://dnarynkow.pl/jaki-bedzie-kurs-dolara-euro-czy-franka-trzy-proste-triki-na-przewidzenie-waluty/
Czy to dobry moment na kupowanie dolara lub euro?https://dnarynkow.pl/czy-czeka-nas-upadek-amerykanskiego-dolara/

Załóż konto w Walutomacie i skorzystaj z 50% niższej prowizji przez 30 dni na wymianę walut!

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/dna-walutomat

Dolar i Euro, Co Dalej z Kursem? Kupować czy Sprzedawać? Moje Prognozy Dla Walut Na III Kwartał 2024

Prognozy na trzeci kwartał 2024

Prognoza sprzed kwartału znowu trafiona. Tylko co może czekać nas dalej? Globalna sytuacja gospodarcza się trochę pokomplikowała w porównaniu z tym, co wiedzieliśmy trzy miesiące temu, więc obecne przemyślenia będą chyba najbardziej narażone. Mimo wszystko spróbujmy.

Jeszcze kwartał temu sporo napływających danych gospodarczych wskazywało na to, że z perspektywy globalnej świat najgorsze ma za sobą i wchodzi w delikatne ożywienie gospodarcze. Globalne ożywienie powinno wspierać waluty, takie jak złoty, a jednocześnie dalszy brak silnych obniżek stóp procentowych przez USA, czy Europę trochę to bilansować na tyle, że w zasadzie nic się nie zmieni. Tak też się stało.

Problem w tym, że dane gospodarcze, które napłynęły przez ostatnie trzy miesiące trochę spowolniły to zapowiadana globalne ożywienie. Amerykanie nie zwiększają zakupów tak mocno, jak mieli, a tamtejszy poziom sprzedaż detalicznej, czyli tego, co kupują zwykli Amerykanie, ewidentnie złapała zadyszkę.

Nominalna i Realna Sprzedaż Detaliczna w USA

Nominalne i Realne Sprzedaże Detaliczne w USA (Styczeń 2010 = 100)

Jednocześnie dane z tamtejszego rynku pracy się trochę pogarszają. Stopa bezrobocia idzie minimalnie w górę, a i europejska gospodarka traci minimalnie impet odbicia. Paradoksalnie jednak to wcale nie są wybitnie złe informacje dla polskiego złotego.

Zamówienia w Przemyśle w Niemczech (r/r) oraz PMI dla Przemysłu

Zamówienia w Przemyśle w Niemczech (r/r) oraz PMI dla Przemysłu

Polska Rada Polityki Pieniężnej konsekwentnie i twardo powtarza, że żadnych obniżek stóp procentowych w 2024 roku nie planuje. Jak nigdy wcześniej przekaz dotyczący tego, jak będzie się kształtować koszt pieniądza w Polsce nie był tak klarowny. Inflacja w Polsce wydaje się być co prawda pod kontrolą. Nawet wstępne odczyty za czerwiec 2024 pokazały wynik na poziomie 2.6% r/r. Od 5 miesięcy inflacja roczna jest więc w celu NBP.

Zmiany Cen Towarów i Usług Konsumpcyjnych w Polsce (r/r) od Stycznia 2023 do Czerwca 2024

Co wpłynie na kurs dolara?

Dołek inflacji miał już jednak miejsce. Sama konstrukcja inflacji sprawia, że w zasadzie pewne jest jej odbicie w drugiej połowie roku. Zagadką pozostaje jedynie, jak mocne będzie to odbicie. Większość prognoz zamyka się do maksymalnie 6%, co dawałoby inflacją całoroczną na poziomie lekko ponad 3,5% i jest argumentem dla RPP, żeby wstrzymywać się z obniżkami stóp do końca tego roku.

Niezmiennie więc wiemy, że stopy procentowe w Polsce nie spadną i kiedy udostępniałem Wam moje prognozy walutowe na drugi kwartał pod koniec marca, to świat ponownie nie wierzył w to, że amerykański bank centralny swoje stopy obniży. Przy lekko słabnących danych z amerykańskiej gospodarki, to wcale nie jest już takie pewne.

Dziś rynek finansowy uważa, że stopy w USA obniżone zostaną we wrześniu i grudniu. Ja również sądzę, że chociaż jedna obniżka w tym roku będzie i nie chodzi nawet o jej skalę, ale o przekaz, jaki za sobą poniesie. Nawet jedna symboliczna obniżka da jasny sygnał, że „zaczynamy cięcia”, a to już wygeneruje dostosowanie się rynku walutowego i będzie miało wpływ na kursy.

Prognozowane Prawdopodobieństwo Zmian Stóp Procentowych wg CME FedWatch Tool

Prognozowane Prawdopodobieństwo Zmian Stóp Procentowych wg CME FedWatch Tool (lipiec 2024 - lipiec 2025)

Najważniejszy element dla złotego

Polski inwestor MUSI wbić sobie do głowy, że kurs złotego jest naprawdę mocno uzależniony od tego, jak kształtuje się kurs euro do dolara i to na dziś jeden z głównych czynników, który będzie według mnie kształtować złotego w trzecim kwartale. Zależność walutową całej polskiej gospodarki można by opisać jako ogromna pozycja długa na parze EUR/USD.

W efekcie kurs złotego zachowuje w stosunku do dolara bardzo podobnie do tego, jak zachowuje się euro. Różnice nie dotyczą kierunku, ale co najwyżej siły osłabienia albo umocnienia. Tymczasem, jeśli faktycznie rynek zacznie z powrotem zakładać, że czekają nas jednak mocniejsze albo szybsze obniżki stóp procentowych w USA, to i euro zacznie się umacniać.

Bardzo ciekawy wykres zrobił w tym temacie Daniel Kostecki. Indeks zmienności dla kursu EURUSD jest dziś na najwyższym poziomie od początków 2023 roku. Na jego bazie można oczekiwać, że kurs EUR/USD w skrajnym scenariuszu zaliczy albo rajd do poziomu 1,12 albo spadek do 1,02 w przeciągu najbliższych trzech miesięcy.

Analiza Techniczna EUR/USD z Wskaźnikami Zmienności

Analiza Techniczna EUR/USD z Wskaźnikami Zmienności (Implied Volatility)

Każdy z tych ruchów miałby duże konsekwencje dla złotego. W pierwszym przypadku oznaczałby umocnienie złotego do nawet 3,80 w stosunku do dolara, a w drugim możliwe osłabienie złotego do nawet 4,30 za dolara.

Problem w tym, że indeksy zmienności nie przewidują kierunku. Mimo to i tak, to bardzo wartościowa informacja. W zasadzie od listopada 2023, czyli już prawie 9 miesięcy kurs złotego waha się w przedziale 3,90 do 4,10 za dolara i coraz więcej wskazuje na to, że czas tego wąskiego przedziału się powoli kończy. Tylko nie wiadomo, w którą pójdziemy stronę i dlatego na początku zaznaczyłem, że prognoza na najbliższe trzy miesiące będzie dla mnie jedną z najtrudniejszych do tej pory.

Po ile dolar i euro w trzecim kwartale 2024?

Mimo wszystko myślę, że w będzie to raczej wyłamanie w tym wypadku na korzyść złotego, a poziom około 3,80 za dolara będzie dla złotego, tym czym w czwartym kwartale 2022 był poziom 5 zł za dolara – wtedy szczytem walutowej paniki, a teraz szczytem walutowej euforii.

Realnie oznacza to powrót do tego, co mieliśmy 5 lat temu i wyzerowanie problemów związanych z pandemią, a potem wojną. Polską walutę niezmiennie dalej wspierają jeszcze transfery z EU i stały napływ kapitału zagranicznego. W przypadku euro, umocnienie powinno być już słabsze i nie spodziewałbym się spadku większego niż do poziomu około 4,20.

Podsumowując więc, od niemal 9 miesięcy twierdziłem, że złoty utrzyma się na podobnych poziomach, a największa fala umocnienia za nami. Teraz sądzę, że czeka nas jeszcze jedno uderzenie umocnienia złotego. Nie będzie ono tak silne, jak kiedyś i będzie głównie powiązane ze zmianą kursu EUR/USD. Jest to jednak prognoza, które jestem po raz pierwszy od dwóch lat najmniej pewny. Nie chcę jednak zostawić was z mało znaczącą informacją, że „w tym kwartale powinniśmy zobaczyć większy ruch, ale nie wiem w którą stronę”. Za swoje prognozy trzeba brać odpowiedzialność ;).

Dziś więc bym jeszcze dolara i euro nie kupował, ale jeśli faktycznie mam rację, to około września / października może być na to w końcu dobry moment.

Zobaczymy, czy tym razem walutowa prognoza trafi potem na listę tych najlepszych, czy najgorszych. Daj znać w komentarzu, co Ty o niej sądzisz. Po ile zobaczymy dolara i euro za trzy miesiące?

Promocja od Walutomatu dla czytelników DNA

Jeśli jednak jedziesz na wakacje, to i tak potrzebujesz euro albo dolarów i nie będziesz czekać do września. Tu do gry wchodzi Walutomat i jego promocja dla was.

Standardowa prowizja w Walutomacie to 0,2% wartości wymiany, a korzystając z linka do założenia konta https://bit.ly/dna-walutomat możesz ją dodatkowo obniżyć o połowę! Do tego wszystko jest dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Ja na wakacje korzystam i bardzo sobie chwalę 🙂

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy oceniany
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Grażyna
    Grażyna
    2 dni temu

    I to jest info…Albo będzie tańszy, albo droższy….