Najdziwniejsze efekty kryzysu 2020 | DNA Rynków #304

opublikowano: 13 lipca 2020

Każdy kryzys zaczyna się bardzo podobnie. Najpierw mamy niepewność, potem obawę, a następnie panikę i przerażenie. Kryzys gospodarczy, który spotkał nas w 2020 roku, był pod wieloma względami wyjątkowy. W tym odcinku przedstawię najciekawsze i najdziwniejsze jego efekty. Niektóre z nich zostaną z nami zapewne na długo, więc tym bardziej warto wiedzieć, jaki może być ich wpływ na twój portfel.

Zanim zacznę jeszcze szybka odpowiedź zbiorcza na wiele podobnych pytań – jaka jest najlepsza książka o inwestowaniu? Niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo jest wiele bardzo dobrych książek o inwestycjach. Mogę jednak z pełną odpowiedzialnością polecić Ci najlepszą książkę do przeczytania jako pierwszą. Będzie to „Psychologia Inwestowania”, której autorem jest Martin J. Pring. Mam tutaj też gorącą prośbą, że jeśli Ty masz jakąś inwestycyjną książkę do polecenia – daj mi znać w komentarzu. Szukam dobrych pozycji do poszerzenia biblioteki na wakacje i przydałyby mi się jakieś propozycje 😉

Najważniejsze w tym odcinku DNA Rynków:

  • Najniższy koszt kapitału w historii i rekordowe tempo zadłużania Polski
  • Koń pociągowy amerykańskiej giełdy i konsument zarabiający na kryzysie
  • Największa recesja w historii i szturm na sklepy

Jeśli decydujesz się na oglądanie odcinka, a nie czytanie artykułu to gorąca prośba o zostawienie suba 🙂 Dzięki temu nie ucieknie Ci kolejny odcinek!

Obejrzyj odcinek DNA Rynków #304

Najniższy koszt kapitału w historii

Skala, jaką zobaczysz na poniższym wykresie sięga ostatnich… 700 lat. Choć oczywiście trudno jest jednoznacznie i pewnie stwierdzić, jaki był koszt kapitału w czasach odkrywania Ameryki przez Kolumba, to jednak wyraźnie widać, że na przestrzeni tych lat aż do dziś, koszt kapitału sukcesywnie spadał. Obecnie koszt pieniędzy jest na najniższych ze znanych nam poziomów. To na pewno świetny moment dla wszystkich, którzy chcieliby się zadłużać, a tych dzisiaj na pewno nie brakuje.

Koszt kapitału na przestrzeni ostatnich 700 lat

Koszt kapitału na przestrzeni ostatnich 700 lat

Rekordowe tempo zadłużania Polski

Jednym z najchętniej zadłużających się są dziś państwa, w tym oczywiście Polska. W bardzo krótkim okresie dług Skarbu Państwa wzrósł o 117 miliardów złotych. Tyle wynosiła łączna sprzedaż wyemitowanych obligacji z gwarancjami Skarbu Państwa od 23 kwietnia do 1 lipca. To całkiem spore pieniądze zważywszy na to, że cały roczny budżet Polski to nieco ponad 300 miliardów złotych. Co więcej, wartość nominalna obligacji odkupionych przez NBP (również w celu utrzymania niskich stóp procentowych) to ponad 100 miliardów złotych. W żadnym innym dotychczasowym kryzysie jeszcze nigdy tak szybko i na taką skalę, się nie zadłużaliśmy, wykorzystując ponadto do tego NBP.

Wartość nominalna obligacji odkupionych przez NBP (w mld zł)

Wartość nominalna obligacji odkupionych przez NBP (w mld zł)
Źródło: Refinitiv

Koń pociągowy amerykańskiej giełdy

Ciekawostek nie brakuje też za Atlantykiem. Poniżej widać indeks S&P500 w trzech odsłonach:

Zarejestruj się, aby przeczytać ten i pozostałe materiały premium!


Premium

Rejestracja w serwisie jest całkowicie bezpłatna

Zyskasz dostęp do niedostępnych materiałów!

Kliknij i zarejestruj się

Do zarobienia!
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

38

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

38
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: