Decyzje, które ograniczają Twoje zyski z inwestowania – Unikaj tych błędów!

Wkurza Cię, że nie osiągasz takich wyników w inwestowaniu, jakie byś chciał? W takim razie przestań podejmować niektóre decyzje! W tym materiale omówimy sobie pięć ważnych elementów, które utrudniają Ci osiąganie świetnych stóp zwrotu. Każdy z nich naprawdę łatwo jest wyeliminować.

Czego dowiesz się z materiału?Powiązane wpisy
Dlaczego masz gorsze wyniki inwestycyjne?https://dnarynkow.pl/najwieksze-bledy-w-inwestowaniu-w-etf-moga-cie-kosztowac-fortune/
Co zrobić, żeby lepiej inwestowaćhttps://dnarynkow.pl/inwestycyjne-bledy-przez-ktore-tracisz-pieniadze/

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

5 Decyzji, Które Niszczą Twoje Zyski Inwestycyjne – Unikaj Tego!

Inwestujesz w indywidualne spółki

Większość z was kupuje akcje indywidualnych spółek, po tym jak usłyszy o nich gdzieś w Internecie, czy od rodziny lub znajomych. Niestety większość osób jest fatalna w wybieraniu indywidualnych spółek do portfela. Może nawet nie tyle fatalna w samym dobieraniu spółek, co w zarządzaniu taką inwestycją w przyszłości. Albo sprzedają ją w złym momencie, albo kupują w złym momencie i zrażeni porażką rezygnują.

Słynne badanie z 2019 roku przeprowadzone na rynku brazylijskim przeprowadzono na ponad 19 tysiącach traderów, Sprawdzono, jak radzili sobie traderzy przez 300 dni. Okazało się, że 97% z nich… straciło pieniądze. Inne badanie wskazało, że każdego roku działa około 450 tysięcy daytraderów i jedynie 20% z nich jest w stanie zarabiać coś ponad koszty transakcyjne.

Profesjonalne instytucje wcale nie radzą sobie lepiej. Od lat wiadomo, że fundusze inwestycyjne w większości nie są w stanie pokonać swoich własnych benchmarków. Z różnych powodów, ale ponad 90% z nich przegrywa w długim okresie.

To kolejny dowód na to, jak trudno jest pokonać rynek w dłuższej perspektywie czasowej – 95 procent profesjonalistów finansowych nie potrafi tego osiągnąć.

Wiesz, że twoje szanse na pobicie rynku w długim terminie są niewielkie, zwłaszcza jeśli nie chcesz poświęcać na to codziennie swojego czasu, a mimo to próbujesz i kombinujesz skuszony wizją wielkiego zysku, którym czasem ktoś pochwali się w Internecie. Pamiętaj, że na każdego wielkiego wygranego w świecie takiego superaktywnego inwestowania przypadają tacy, którzy mnóstwo stracili.

Indywidualne spółki mogą znaleźć miejsce w każdym portfelu i podnosić w długim terminie jego zysk ponad szeroki rynek, ale nigdy, jeśli po prostu postanowisz bawić się w codzienny trading, albo po prostu coś kupisz i zapomnisz o tym na lata. Strategia „kup i zapomnij” działa w przypadku szerokich funduszy ETF. O kilku takich znajdziesz osobny materiał, który znajdziesz tutaj. W przypadku inwestowania w indywidualne spółki potrzebujesz jednak strategii „Kup i Kontroluj”.

Dajesz się ponieść emocjom

Gdy patrzysz na rynek akcji i widzisz, że akurat jest na swoich szczytach, to często decydujesz się, żeby „trochę poczekać”, bo przecież spadnie. Będę to powtarzał jak mantrę „Time in the market beats timing the market”. Nikt tak naprawdę nie potrafi złapać górki ani dołka. Nikt. Żaden guru, którego słuchasz, szanujesz, cokolwiek… też tego nie potrafi.

Czekanie z boku na wielki krach i spadek… może skończyć się tym, że będziesz czekać latami tracąc w efekcie dużą część wzrostów. Moje ulubione badanie w tym zakresie zrobił Charles Schwab, który porównał 5 różnych styli inwestycyjnych. Jedną z porównywanych osób był kompletny pechowiec, który zawsze inwestował każdego roku na górce. Nawet taka osoba zarobiła prawie 3x więcej niż wiecznie czekający.

Innymi słowy – koszt alternatywny braku inwestowania i czekania jest po prostu bardzo wysoki. Nie staraj się łapać górek i dołków. Staraj się jak najbardziej wydłużać czas, w jakim jesteś obecny na rynku.

Porównanie inwestycji w różnych strategiach inwestowania

Porównanie inwestycji w różnych strategiach inwestowania

Takie próby łapania rynku mają wiele wspólnego emocjonalnym podejściem do inwestowania, przez które również sporo tracisz. Emocje to od zawsze twój najgorszy możliwy doradca w inwestowaniu. Większość sukcesu inwestycyjnego wychodzi z twojej psychiki, a nie z analizy wybierania spółek. Peter Lynch wprost mówił, że w inwestowaniu ważniejszy od mądrej głowy jest mocny żołądek.

Chciwość i strach to dwie główne emocje rządzące rynkami i to one są odpowiedzialne za twoją tendencję do kupowania akcji na szczytach i sprzedawania ich w dołkach. Tracisz na tym czas i zdrowie i pieniądze. Stwórz swój własny portfel, który będzie odpowiadał twoim celom, regularnie dokładaj do niego gotówkę i co jakiś czas po prostu sprawdzaj, jak sobie radzi. Bez paniki, gdy rynek spada i bez poszukiwania nagle dodatkowego kapitału na kredyt, bo „POCIĄG ODJEŻDŻA”. Okazje na rynku są jak autobusy. Co chwilę przyjeżdża kolejny.

Przejadasz dywidendy

Kolejny problem, który kosztuje Cię pieniądze to brak reinwestowania dywidend. Inwestorzy uwielbiają dywidendy, ale niestety nie wszyscy wykorzystują je optymalnie. Jeśli nie potrzebujesz wypłaconych przez spółkę pieniędzy do życia, to reinwestowanie otrzymanej dywidendy, czyli kupienie za nią z powrotem akcji powinno być twoim pierwszym ruchem. Może Ci się wydawać, że nie robi to wielkiej różnicy, ale w długim horyzoncie reinwestowanie otrzymanych dywidend kompletnie zmienia obraz twojego portfela.

Inwestując w indeks S&P500 w latach 1980 – 2020 i nie inwestując żadnej otrzymanej dywidendy udałoby Ci się zmienić 1000 dolarów w 33,5 tysiąca dolarów. Nieźle, ale jeśli każdą otrzymaną dywindendę od razu przeznaczałbyś z powrotem na rynek, to po tym samym czasie twój kapitał wynosiłby już… 93 tysiące dolarów. Prawie trzy razy więcej!

Dlatego też ja nawet często nie jestem fanem otrzymywania dywidend na konto. Często jako inwestor wyjdziesz jeszcze lepiej na tym, jeśli spółka będzie realizowała skup akcji własnych lub po prostu reinwestowała zyski we własny biznes. Ten temat rozwijaliśmy w osobnym wpisie na portalu „Czy inwestowanie w spółki dywidendowe jest dobre?”. Okazuje się, że nie zawsze, ale tutaj odsyłam Cię już do samego wpisu.

Porównanie wpływu reinwestowania dywidend na wzrost kapitału (1980-2020)

Porównanie wpływu reinwestowania dywidend na wzrost kapitału (1980-2020)

Zły podział portfela inwestycyjnego

Ostatni element, przez który często będziesz tracić pieniądze, to nieodpowiedni dla swojego poziomu ryzyka, wieku, celów czy oczekiwań podział portfela. Nie ma jednego idealnego portfela inwestycyjnego dla każdego.

Jeśli masz 20 lat i wszystko inwestujesz w obligacje, to o ile naprawdę wybitnie nie tolerujesz żadnego ryzyka, popełniasz błąd. Odwrotny błąd do osoby, która ma 60 lat i jest bliska emerytury, a raptem postanawia wszystko inwestować na rynku akcji. O tym, jak może inwestować 30-latek znajdziesz osobny materiał.

W skrócie jednak, jeśli jesteś młody, to masz przez sobą jeszcze sporo czasu i możesz, a nawet powinieneś chętniej podejmować inwestycyjne ryzyko. W miarę jak mijają kolejne dekady, a ty stajesz się starszy, to powinieneś przenosić powoli ryzyko ze swojego całego portfela w bardziej stabilne i mniej zmienne inwestycje.

Im bardziej agresywny portfel, tym większa osiągną przez niego stopa zwrotu, ale też większa zmienność. Jeśli jednak jesteś młody, to zdążysz tą „zmienność” odrobić, nawet jeśli wejdziesz na rynek w złym momencie. Jeśli jednak będziesz dobierać alokację nieodpowiednią do swojego poziomu ryzyka i wieku, to o wiele łatwiej będzie Ci potem podejmować emocjonalne decyzje i… tak wrócisz do wcześniejszego punktu.

Wpływ dywersyfikacji na ryzyko portfela

Wpływ dywersyfikacji na ryzyko portfela

Żeby mój przygotować sobie taki idealny pod siebie portfel będziesz potrzebować dostępu do szerokiej oferty ETF i taką daje wspomniany broker Freedom24. W tym materiale to już wszystko!

Załóż konto we Freedom24 i korzystaj z braku prowizji przez 30 dni oraz planów oszczędnościowych z oprocentowaniem do 8,76% rocznie (bez limitu wpłat!)

Link do otwarcia konta: https://bit.ly/freedom-dna-lp

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    67
    5
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments