Arista Networks – cichy zwycięzca rewolucji AI

Arista Networks to firma zajmująca się dostarczaniem zaawansowanych rozwiązań sieciowych w chmurze. Oferuje produkty i usługi związane z infrastrukturą sieciową, które umożliwiają organizacjom skuteczne zarządzanie danymi i komunikacje w środowisku chmurowym. Spółka skupia się głównie na produkcji przełączników sieciowych (hardware) i oprogramowania do zarządzania siecią (software). Jej produkty znajdują zastosowanie w takich środowiskach jak centra danych, chmura obliczeniowa oraz rozbudowane sieci kampusowe.

Jaką wartość dodaną wnoszą produkty od Aristy?

Dzięki rozwiązaniom spółki klienci mają możliwość obsługi większych wolumenów danych i ich błyskawicznego przesyłania między serwerami. Użytkownicy cieszą się w efekcie szybkim dostępem do zasobów sieciowych, co zwiększa ich produktywność i satysfakcję. To nie tylko zaspokaja rosnące potrzeby dzisiejszych firm internetowych, ale również otwiera drzwi do nowych możliwości i potencjału rozwoju.

Firma została założona w 2004 roku przez doświadczonych pracowników z firmy Cisco: Andiego Bechtolsheima, Davida Cheritona i Ken Duda. Później dołączyła do nich obecna CEO, Jayshree Ullal, również mająca bogate doświadczenie w branży pochodzące z czasów współpracy z Cisco. Warto wspomnieć, że całościowy udział insiderów w spółce o wartości 50 mld USD wynosi około 19%, co jest istotnym wskaźnikiem długoterminowego zaangażowania finansowego zarządu w rozwój firmy. Dzięki temu możemy być pewni, że pracownicy skupiają się na długoterminowym rozwoju i mają takie same cele, jak akcjonariusze.

Zespół założycielski dostrzegł rosnące zapotrzebowanie na zaawansowane rozwiązania sieciowe oparte na chmurze, które oferowałyby wyższą wydajność i większą elastyczność niż tradycyjne rozwiązania dostępne w tamtym czasie. Zauważyli, że w dziedzinie centrów danych i operacji chmurowych istnieje rosnące zapotrzebowanie na szybkie i skalowalne sieci, które cechują się niską latencją. Tak właśnie powstała firma Arista Networks.

Dzięki wizji założycieli, Arista skorzystała na imponującym wzroście w branży cloud computing. Spółka dodatkowo odnosiła korzyści dzięki intensywnemu procesowi migracji firm technologicznych na rozwiązania typu SaaS w chmurze, zrywając z tradycyjnymi modelami „on premise” (oprogramowania lokalnego).

Usługi i produkty oferowane przez Arista

Arista Networks obsługuje ponad 9000 podmiotów z różnych branż. Znajdują się wśród nich wielkie firmy internetowe, organizacje finansowe, agencje rządowe, firmy z branży mediów i rozrywki czy dostawcy usług telekomunikacyjnych. Spółka współpracuje również z czołowymi graczami branży chmurowej, takimi jak Microsoft i Meta Platforms. Tylko te dwie firmy odpowiadają aż za 40% udziału w przychodach spółki. To mocny dowód silnych przewag konkurencyjnych, ale również i ryzyko koncentracji. Partnerstwo z tak renomowanymi i wymagającymi przedsiębiorstwami świadczy o zaufaniu i  wysokiej jakości produktów. Ponadto, firmy takie jak Meta oraz Microsoft mają ogromną siłę przetargową, a mimo to Arista od lat utrzymuje imponujące marże i rentowność.

Główne produkty i usługi oferowane przez spółkę to:

 • Przełączniki sieciowe, które stanowią nieodzowny element infrastruktury sieciowej umożliwiając organizacjom osiągnięcie optymalnej wydajności. Ich zaawansowane funkcje pozwalają na płynne przesyłanie ogromnych ilości danych w czasie rzeczywistym, co przekłada się na wzrost produktywności i efektywności operacyjnej.
 • System operacyjny EOS (Extensible Operating System). Wbudowany jest on w przełączniki sieciowe firmy. Pozwala przedsiębiorstwom na efektywne i zaawansowane zarządzanie całą siecią poprzez analizę danych i podejmowanie trafnych decyzji, kładąc nacisk na cyberbezpieczeństwo i skalowalność procesów.
 • Arista CloudVision to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania siecią umożliwiające administratorom pełną widoczność i kontrolę. CloudVision integruje się z EOS i zapewnia zaawansowane funkcje zarządzania, takie jak konfiguracja, monitorowanie, analiza, automatyzacja i zabezpieczenia sieci. Pozwalają one na optymalne zarządzanie i wykorzystanie zasobów sieciowych. Oprogramowanie to jest sprzedawane w modelu subskrypcyjnym i stanowi element powtarzalnych przychodów dla spółki.
 • Arista AVA to system wspomagający podejmowanie decyzji oparty na sztucznej inteligencji, który łączy skalowalność chmury z wiedzą ekspertów od operacji sieciowych i bezpieczeństwa. AVA dostarcza zaawansowane analizy i rekomendacje, aby pomóc w podejmowaniu skutecznych decyzji kładąc nacisk na cyberbezpieczeństwo.

System AVA od Arista

Na jakich trendach korzysta Arista?

W ostatnich latach dokonała się istotna przemiana w sposobie dostarczania oprogramowania, gdzie aplikacje stopniowo przenosiły się z tradycyjnych instalacji na lokalnych komputerach do nowej formy, zwanej „chmurą”. Dzięki temu użytkownicy i subskrybenci zyskali możliwość dostępu do oprogramowania z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu.

Wielkie zasoby aplikacji zostały rozproszone na tysiące serwerów, połączonych za pomocą szybkich przełączników sieciowych. Umożliwiło to wdrażanie i aktualizowanie systemów. To właśnie ten rozwój przyczynił się do ogromnego wzrostu zapotrzebowania na przestrzeń w centrach danych oraz na urządzenia takie jak przełączniki i routery, dostarczane między innymi przez Arista.

Aktualnie firma pozycjonuje się pod boom na sztuczną inteligencję. Dzięki znaczącym nakładom na badania i rozwój, Arista doskonale wpasowuje się w rolę kluczowego dostawcy ułatwiającego spółkom technologicznym przemianę w kierunku nowego rynkowego paradygmatu – sztucznej inteligencji.

Inwestycje w generatywne AI oparte na chmurze, szczególnie w kontekście głównych klientów spółki, wymaga zdecydowanego zwiększenia nakładów inwestycyjnych. Aplikacje oparte na AI generują bowiem duże ilości danych i wymagają znacznej mocy obliczeniowej do ich przetwarzania.

Arista Networks stanowi więc typową ekspozycję pick & shovel pod nadchodzącą rewolucję związaną ze sztuczną inteligencją. Firma, mając świadomość siły trendu AI, prognozuje dalszy dynamiczny wzrost i szacuje, że wartość całkowitego rynku, na którym koncentruje się ich oferta (TAM – Total Addressable Market), będzie rosła o około 13% rocznie. Oczekuje się, że w 2027 roku wartość całego rynku sięgnie 51 miliardów dolarów, w porównaniu do 31 miliardów dolarów w 2023 roku.

Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  63
  0
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments

  Przeczytaj również: