5 Spółek z GPW na Drugą Połowę 2024 – Czy Warto Inwestować?
Druga połowa 2024 roku może przynieść interesujące możliwości inwestycyjne na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Każda z tych spółek wyróżnia się solidnymi fundamentami, perspektywami rozwoju i atrakcyjnymi wycenami. Czy inwestowanie w te spółki w drugiej połowie 2024 roku przyniesie oczekiwane zyski? W tym materiale omówię pięć spółek z GPW, które myślę, że mogą nas pozytywnie zaskoczyć swoja stopą zwrotu do końca 2024 roku.
5 Spółek z GPW na 2 Połowę 2024 – Czy Warto Zainwestować?
PGE
Nie dość, że Skarb Państwa, to jeszcze energetyka. Czy można sobie wyobrazić gorsze kombo dla polskiego inwestora? To wydaje się jak skreślenie bingo z najgorszymi typami inwestycyjnymi, a jednak… myślę, że tym razem… będzie inaczej.
PGE, czyli kolos polskiej energetyki. Spółka, której chyba ogólnie nie trzeba komukolwiek przedstawiać. Dlaczego więc PGE? Trochę zabrzmi to jak niekończąca się historia i zdarta płyta, ale powiem to jeszcze raz „wydzielenie aktywów węglowych”. Inwestowanie pod tę teorię trwa już w zasadzie okresowo od 2 albo i trzech lat. Za każdym razem, gdy pojawiał się wątek wydzielenia aktywów węglowych do NABE, czyli Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, to spółki energetyczne zaliczały swój rajd.
Tylko że… niedługo później okazywało się, że to w sumie tylko dalej plany i w zasadzie to nie wiadomo, co będzie i że trzeba poczekać, bo to trzeba na spokojnie, a nie tak na łapu capu itp. itd. Ta ciuciubabka trwa i trwa od dawna. Dlaczego więc tym razem miałoby być inaczej? PGE ma od niedawna nowego Prezesa, który ma całkiem niezłą pozycję. Dariusz Marzec w sierpniu 2024 udzielił kilku informacji, które mogą skłaniać do wniosku, że faktycznie niedługo zostanie przestawiona oferta na sprzedaż aktywów węglowych dla Skarbu Państwa.
„w spółce trwają prace nad wydzieleniem z jej struktur aktywów węglowych, wśród których są m.in. kopalnia i elektrownia w Bełchatowie. Do końca przyszłego roku spółka PGE GiEK ma stać się 100 proc. własnością Skarbu Państwa”
PGE ma w planach silny wzrost inwestycji w off-shore, co jest kolejnym wartościowym argumentem do przeprowadzenia transakcji wydzielenia jak najszybciej. Dopóki w grupie pozostaje brudny węgiel, jest ona praktycznie nieinwestowana dla zagranicznego kapitału. Wydzielenie nie tylko zwiększy inwestowalność, ale także pozwoli na tańsze pozyskiwanie kapitału z zagranicy do przeprowadzania nowych projektów. Temat wydzielenia aktywów węglowych przewijał się już jednak przez spółkę tyle razy, że obecnie jest on kompletnie pomijany przez konsensus rynkowy jako coś „nierealnego”. Myślę, że błędnie, a przed spółką jest obecnie o wiele więcej potencjalnych szans niż potencjalnych ryzyk.
Shoper
Mój kolejny typ to Shoper. Firma zajmująca się tworzeniem i zarządzaniem platformami e-commerce. Shoper oferuje rozwiązania dla sklepów internetowych dając platformę do zakładania, zarządzania i rozwijania własnego sklepu online. Zaliczył ostatnio świetny początek roku i ma potencjał do zaskakiwania w kolejnych kwartałach.
W lutym 2024 spółka wprowadziła podwyżki abonamentów, których efekty powinny być jeszcze silniej widoczne w kolejnych kwartałach. Do tego dynamika wzrostu GMV była w przypadku Shopera w ostatnim kwartale istotnie większa niż w przypadku całego rynku e-commerce, co jednoznacznie pokazuje, że firma zwiększa swoje udział w całym rynku.
Spółka ma również szansę na pokazanie kolejnych ciekawych akwizycji i dalszą ekspansję międzynarodową. Negocjacje trwają, a wyceny na rynku prywatnym w porównaniu z poprzednimi latami mocno spadły. Do tej pory przejęcia jakie robił Shoper dobrze współgrały z jego biznesem, co pokazuje, że w tym przypadku, to naprawdę niezły pomysł na rozwój biznesu. Zakładam, że rynek może tutaj trochę rozgrywać przypadek Vercom, który przez swoją agresywną, ale bardzo udaną politykę przejęć rósł kursem jak na drożdżach.
11 Bit Studios
Zmieniamy klimat na gaming. Jeden z najbardziej poturbowanych w ostatnich latach sektorów, gdzie wielką hossę zakończyło załamanie się na akcjach CD Projekt w 2020 roku. To jednak było już 4 lata temu, a nawet sam CD Projekt sporo odżył od swojego dołka z 2022 roku, gdzie akcje można było kupować nawet poniżej 80 złotych.
To nie CDR mam jednak na myśli w kontekście potencjalnej inwestycji do końca 2024, ale… 11 Bit Studios. Spółka jest najbardziej kojarzona z grą Frostpunk oraz This War of Mine. To dwie dość stare już produkcje, ale obecnie ma ona przed sobą prawdziwy maraton mocnych premier, do których łapią się Frostpunk 2 i The Alters.
Rynek nerwowo zareagował na przełożenie premiery Frostpunk 2 o dwa miesiące, ale mnie to jakoś wybitnie nie przeraziło. Spółka wprost powiedziała, że przełożenie wynika z tego, że są konkretne elementy, które chcą dopracować: nowe dodatki do mechaniki gry, ulepszony interfejs użytkownika, czy nowa funkcja miasta. Wszystkie planowane ulepszenia to odpowiedź na feedback zebrany od samych graczy podczas kwietniowych beta-testów. Średnia z ocen na beta-testach już wynosiła ponad 8/10, co już na starcie robi dobrą bazę do pełnej oceny gry.
Do tego dochodzi nam jeszcze premiera The Alters, drugiej gry, która sądzę, że jest nawet obecnie przez rynek mocno niedoszacowana, jeśli chodzi o jej komercyjny sukces. Demo Altersów zostało bardzo dobrze odebrane, a sama gra mocno awansowała na Wishlist. Oczywiście jak to w gamingu bywa zawsze są tutaj ryzyka. Pomimo tego, że odbiór dema czy beta testów może być pozytywny, to całość może sprzedać się o wiele gorzej niż zakładają inwestorzy. Tak to już wygląda w tej branży. Ja obstawiam jednak mocny sukces sprzedażowy i jeśli premiery produkcji nie zostaną przełożone po raz kolejny, to w ogóle nie zaskoczy mnie nawet sięgnięcie pułapu 360-400 milionów złotych przychodów w całym 2024 roku i jeszcze wyższy ich poziom w 2025 roku. Rynek jednak powinien zacząć ten sukces dyskontować już wcześniej.
Wirtualna Polska
Czwarta spółka, to coś, czego ostatnia słabość kursu jest dla mnie sporym zaskoczeniem: Wirtualna Polska. Faktycznie mamy obecnie dalej do czynienia z utrzymującą się stagnacją w obszarze reklamy internetowej, gdzie Wirtualna jest najsilniej biznesowo osadzona. Reklama internetowa to jednak zawsze biznes cykliczny, który po okresie słabości wraca przychodami ze zdwojoną siłą. Tymczasem Wirtualna to dziś nie tylko prosty biznes reklamowy, ale spory konglomerat internetowy, o czym wiele osób zdaje się zapominać.
Spółka posiada całą masę innych aktywów, jak Wakacje.pl, Legimi czy Audioteka, które radzą sobie indywidualnie bardzo dobrze i dowożą solidne wyniki.
Wirtualna, poza tym dokonała ostatnio sporej redukcji kosztów. Spółka w maju dokonała zwolnień grupowych na 200 osób, co ma dać skalę rocznych oszczędności na poziomie 24 milionów złotych i będzie to widoczne dopiero po drugim kwartale 2024. Pozytywny wpływ może zbiec się z wynikami Szallas Group, segmentu turystycznego, gdzie tradycyjnie cały zysk będzie widoczny dopiero w wynikach za trzeci kwartał.
Do tego Wirtualna dalej planuje kolejne przejęcia, również zagraniczne, które powinny gruntować jej pozycje nie tylko jako miejsca do reklamowania się, ale również jako w zasadzie spółki e-commerce. Spółka jest dziś wyceniana na jednych z najniższych wskaźników w całej historii swoich notowań. Gorzej było jedynie chwilowo w pandemii. Ciężko jednak powiedzieć, żeby biznes się istotnie pogorszył. Wirtualna dalej rośnie biznesowo po kilkanaście procent rocznie.
Uważam, że spółka jest obecnie niedoważana przez lokalne fundusze inwestycyjne i cierpi w efekcie na zbyt niską płynność, ale myślę, że zwłaszcza zachowanie w trzecim kwartale może zacząć to zmieniać.
Ailleron
Ostatnia spółka to już kompletnie inny segment… spółka Ailleron. Software house, który skupia się na tworzeniu oprogramowania dla banków i sektora fintech.
Globalny rynek Software House od pewnego czasu walczy ze światową koniunkturą i ogólnie nie jest w najlepszej sytuacji, ale najgorsze dla niego już minęło i dane pokazują pierwsze oznaki popytu z Europy i ze Stanów Zjednoczonych. Ailleron wykorzystał czas spowolnienia w branży i dokonał ciekawego przejęcia amerykańskiej spółki Prosoft, co daje jej dostęp i łatwe wejście na walkę o kawałek rynkowego tortu w USA.
Już w pierwszym kwartale Ailleron wyróżnił się wysoką rentownością jak na fakt słabej branży, co mogło dać do myślenia nad startem budowy pozycji. NA szczęście kurs od tego czasu nie odjechał za bardzo. Poinformowano również o zawartej ramowej umowie o współpracy z Credit Agricole, co na pewno poprawi trochę dalej rentowność. Kluczem jednak pozostaje dla mnie fakt stabilizacji rynku Software House. Ostatnie 2 lata były chudymi, ale myślę, że najgorsze powoli mija, a Ci którzy przetrwali będą w stanie zawalczyć podczas ożywienia o większą część rynku. Ailleron do takich należy i chyba sama spółka też w to wierzy. W czerwcu już po przejęciu w USA ogłoszono zmiany w celach finansowych, na których oparty jest program motywacyjny, gdzie warunki są dość ambitne. Skorygowany zysk netto do osiągnięcia na pojedynczą akcje w latach 2024 i 2025 ma wynosić odpowiednio 2,03 i 2,35 zł, co przekładałoby się na 25 i 29 milionów zysku w roku. Dowiezienie takich wyników oznaczałoby, że spółka jest dziś notowana na wskaźniku około 8 do przyszłorocznego zysku. Bardzo nisko, jak na zagraniczne spółki porównywalne, nawet po uwzględnieniu dyskonta związanego z samym faktem bycia „polską spółką”. Według mnie warto się tym tematem zainteresować.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.