Doskonale szara koniunktura gospodarcza

opublikowano: 01 lipca 2019

Lipcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków pokazuje, że po dwumiesięcznym okresie wyczekiwania i stabilizacji, sytuacja gospodarcza w Polsce zauważalnie się zmienia. Wskaźnik znalazł się niemal idealnie na umownej granicy „rozwoju” (górna połowa) i spowolnienia (dolna połowa). Wyraźny ruch w lewo uznajemy za kluczowy fakt. Oznacza on odczuwalne negatywne zmiany w obecnej koniunkturze. Jednocześnie widać też utrzymujące się nastroje dotyczące przyszłych perspektyw koniunktury.

Trzeba pamiętać, że granica pomiędzy rozwojem a spowolnieniem jest bardzo umowna i należy ten obszar interpretować jako owiany mgłą niepewności. Jej rozwianie jest możliwe zarówno w górę, jak i w dół. Z naszego doświadczenia, w takich punktach ruch jest najmocniej uzależniony od stanu koniunktury zagranicznej.

Porównując obecne odczyty z historycznymi, można przyjąć interpretację, że z uwagi na rok wyborczy, oraz łączący się z nim skok wydatków i inwestycji, należy oczekiwać powtórki analogicznej do 2015 roku. Konsekwencja tego scenariusza to trend boczny na GPW i realizujące się spowolnienie gospodarcze.

Jednocześnie, to samo porównanie historyczne w ramach koniunktury zewnętrznej, a więc nadchodzące obniżki stóp procentowych przez FED oraz program stymulacji gospodarczej EBC, kieruje uwagę na realizację scenariusza z 2017 roku. W takim przypadku należałoby oczekiwać skokowej poprawy w giełdowej koniunkturze, analogicznie jak miało to miejsce na początku 2017 roku.

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

„Utrzymująca się słabsza koniunktura w zachodnich krajach przekłada się coraz silnej na polską gospodarkę. Dotyka to sfery realnej, ale przy dużym optymizmie co do przyszłości nie daje jeszcze jednoznacznych sygnałów alarmowych dla inwestorów. Trzeci kwartał 2019 roku dalej należy traktować jak czas utrzymującego się rozwoju gospodarczego. Dla inwestorów zainteresowanych inwestycjami w ryzykowne aktywa wskaźnik pokazuje, że powoli kurczy się bufor bezpieczeństwa. Z kolei ewentualne pogorszenie się perspektyw może być skokowe, co zawsze zwiększa ryzyko nagłego krachu.”.

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, lipiec 2019

Wskaźnik Koniunktury DNA, lipiec 2019
Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!
  • Gospodarczy restart szybszy niż myślano
    Lipcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków utrzymał zwrot i tempo wskazujące na dynamiczne zmiany w kierunku ożywienia gospodarczego. Podobnie jak w czerwcu, nastąpiła poprawa zarówno bieżącej […]

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

7
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Gdzie prognozujesz rynek (WIG) na koniec 2020?

  • Ponad 10% w górę
  • Konsolidacja -10 do +10%
  • Ponad 10% w dół

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: