Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - lipiec 2019 - DNA Rynków

Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków – lipiec 2019

Koniunktura doskonale szara

Lipcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków pokazuje, że po dwumiesięcznym okresie wyczekiwania i stabilizacji, sytuacja gospodarcza w Polsce zauważalnie się zmienia. Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków znalazł się niemal idealnie na umownej granicy „rozwoju” (górna połowa) i spowolnienia (dolna połowa). Wyraźny ruch wskaźnika w lewo uznajemy za kluczowy fakt. Oznacza on, że odczuwalne są negatywne zmiany w obecnej koniunkturze. Jednocześnie widać też dalsze pozytywne nastroje co przyszłych perspektyw koniunktury.

Trzeba pamiętać, że granica pomiędzy rozwojem, a spowolnieniem jest umowna i należy ten obszar interpretować jako owiany mgłą niepewności. Jej rozwianie jest możliwe zarówno w górę jak i w dół. Z naszego doświadczenia w takich punktach ruch jest najmocniej uzależniony od stanu koniunktury za granicą.

Porównując obecne odczyty z historycznymi, można przyjąć interpretację, że z uwagi na rok wyborczy, oraz łączący się z nim skok wydatków i inwestycji, należy oczekiwać powtórki jak po roku 2015. Konsekwencja tego scenariusza to roczny trend boczny na GPW i realizujące się spowolnienie gospodarcze. Jednocześnie, to samo porównanie historyczne w ramach koniunktury zewnętrznej, a więc nadchodzące obniżki stóp procentowych przez FED oraz program stymulacji gospodarczej EBC, kieruje uwagę na realizację scenariusza z 2017 roku. W takim przypadku należałoby oczekiwać skokowej poprawy w giełdowej koniunkturze analogicznie jak miało to miejsce na początku 2017 roku.

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: „Utrzymująca się słabsza koniunktura w zachodnich krajach przekłada się coraz silnej na polską gospodarkę. Dotyka to sfery realnej, ale przy dużym optymizmie co do przyszłości nie daje jeszcze jednoznacznych sygnałów alarmowych dla inwestorów. Trzeci kwartał 2019 roku dalej należy traktować jak czas utrzymującego się rozwoju gospodarczego. Dla inwestorów zainteresowanych inwestycjami w ryzykowne aktywa wskaźnik pokazuje, że powoli kurczy się bufor bezpieczeństwa. Z kolei ewentualne pogorszenie się perspektyw może być skokowe, co zawsze zwiększa ryzyko nagłego krachu.”

Sprawdź założenia i dowiedz się czym jest Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków?

Obecny odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA RynkówOdczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków w zbliżeniuSkomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Autor

Piotr CymcykNazywam się Piotr Cymcyk. Finansami zajmuję się od 2012 roku. Pomogę Ci zrozumieć wszystko co w giełdach i gospodarkach jest najważniejsze dla Twoich pieniędzy, dowiedz się o mnie więcej...
Slider
Slider

Ankieta

Wybierz jeden nowy projekt DNA

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy

Array ( [0] => 86 [1] => 88 )

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Slider
Slider

Polecane wpisy

Tego jeszcze nie było, NBP luzuje monetarnego pasa. Co to oznacza?


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - marzec 2020


Szklana kula wgłąb amerykańskiej gospodarki. ISM, czyli indeks, który przewiduje przyszłość.


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - luty 2020


Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków - styczeń 2020


26 najważniejszych wydarzeń 2019 roku