Gospodarka nie odbudowuje się tak szybko jak nadzieje

Czerwcowy odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków dokonał gwałtownego zwrotu w kierunku ożywienia gospodarczego. W czerwcu nastąpiła poprawa zarówno bieżącej oceny sytuacji gospodarczej (oś pozioma), jak i perspektyw na kolejne dwa kwartały (oś pionowa). Skala poprawy jest daleka od stanu z początku pierwszego kwartału.Zwrot zanegował aż 40% majowego spadku i 1/4 spadku z ostatnich dwóch miesięcy (od marca).

Czerwiec potwierdził nasze oczekiwania z poprzedniego miesiąca, że zarówno bieżące oczekiwania, jak i ocena perspektyw w maju sięgnęły długoterminowego dna. Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków nadal jest jednak fatalny i obecnie drugi na podium najgorszych na przestrzeni ostatniej dekady.

Bieżącą ocenę sytuacji silnie dołuje segment rynku pracy oraz produkcja przemysłowa. Te elementy w dalszym ciągu utrzymują trend spadkowy, pomimo że są już na swoich minimach. Największą poprawę natomiast zanotował składnik uwzględniający inflację, która spadła zarówno wśród producentów, jak i konsumentów.

W części oceny perspektyw wzrost Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków wynika w największym stopniu z segmentu rynku kapitałowego, czyli umocnienia się złotego oraz spadających rentowności obligacji. Dodatkowo w ocenie perspektyw widać istotną poprawę wśród nastrojów przedsiębiorców informujących o lepszej sytuacji po wznowieniu działalności i przekonania, że nie nastąpi realizacja najbardziej negatywnego scenariusza.

Czynnikiem negatywnie wyróżniającym się w ocenie perspektyw są wciąż słabe nowe zamówienia, które zapewne pozostaną dołującym komponentem co najmniej do końca tego roku. W związku z różnym tempem odmrażania poszczególnych gospodarek na świecie nie ma bowiem szansy na szybkie połatanie pozrywanych łańcuchów dostaw. Obecnie Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków potwierdza, że polska gospodarka w drugim kwartale 2020 roku zanotuje spadek PKB o co najmniej 7,5 % i będzie w głębokiej recesji. Dodatkowo szanse na szybkie i łatwe wyjście z kryzysu jako V-kształtne ożywienie nie jest oczekiwane.

Ułatwiając analizę wskaźnika inwestorom, naniesiono odczyty wskaźnika od czerwca 2006 roku na indeks WIG. Wskazuje on na to, że w okresie do listopada 2020 roku, polski inwestor powinien spodziewać się jeszcze spadków szerokiego rynku o zasięgu do nawet 30%. W podsumowaniu poniżej wskazujemy jednak na wysokie prawdopodobieństwo przesadnego strasznia wskaźnika w obecnym okresie i zwracamy uwagę, że faktyczna druga fala spadkowa nie powinna przekraczać zasięgiem fali marcowe, co oznacza spadek rzędu 15-20% od obecnych poziomów na przestrzeni najbliższych 6 miesięcy.

Opracowanie: DNA Rynków

Podsumowanie Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków: 

W maju warszawska giełda zyskała 4%, a czerwcowy odczyt wskaźnika zgodnie z modelem prognozuje w ciągu 6 miesięcy na GPW spadek o około 30 procent od obecnych poziomów. Podobnie jednak, jak przy odczycie majowym z uwagi na ekstremalną zmienność sytuacji gospodarczej, jesteśmy przekonani o dalszej szybkiej poprawie perspektyw w kolejnych miesiącach. Dlatego też dalej podtrzymujemy rynkową prognozę bazującą na kwietniowych danych, że potencjalna skala drugiej przeceny rynkowej nie powinna przekroczyć szczytu rynkowej paniki z połowy marca.

Jest to również spójny odczyt z klasyczną rynkową bessą, gdzie po gwałtownej fali wyprzedaży, następuje pewne uspokojenie i dalsze spadki. W czerwcu nadal uważamy, że Wskaźnik Koniunktury DNA Rynków straszy trochę przesadnie. Dla inwestorów taka interpretacja daje około 15% buforu ryzyka. Obecnie Wskaźnik nie daje perspektyw na kontynuację silnych wzrostów

Odczyt Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków, czerwiec 2020

Źródło: DNA Rynków

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Dowiedz się więcej!

> Poznaj szczegóły Wskaźnika Koniunktury DNA Rynków! <

Najnowszy odczyt Wskaźnika znajdziesz poniżej!

  15

  Oceń materiał!

  15


  Może Cię zainteresować również:

  Ankieta

  Co jest bardziej prawdopodobne w 2021 roku?

  • Bitcoin po 100 tys. USD
  • Złoto po 2 tys. USD
  • Nasdaq po 15000 pkt

  Zobacz wynik

  Loading ... Loading ...

  Polecane wpisy: