Szukasz dywidendowej spółki z USA? Te 10 może być dobrym wyborem.

Szukasz dywidendowej spółki z USA? Te 10 może być dobrym wyborem.

Dobra spółka dywidendowa powinna przede wszystkim mieć długą historię wypłat dla akcjonariuszy. Jeszcze lepiej, jeśli dywidendy wypłaca w interwałach krótszych niż roczne, co zapewnia inwestorowi regularnych kilka przepływów w ciągu roku. Polski rynek kapitałowy jest jeszcze zbyt młody, aby można było na nim znaleźć sporo takich „dywidendowych krów”, ale już za oceanem tradycyjnych spółek dywidendowych jest dość sporo. Najczęściej spółki te, to klasyczne podmioty „value”, czyli reprezentanci tzw. „starej ekonomii”, do której zaliczają się, chociażby sektor energetyczny, telekomunikacyjny, czy tytoniowy.

Szukając takich dywidendowych krów, najważniejsze jest, aby patrzeć na spółkę przez pryzmat stopy dywidendy, a nie nominalnej wielkości nominalnej. W końcu 5 zł dywidendy od akcji, za którą zapłaciło się 100 zł (5% stopy dywidendy), to tak naprawdę dużo gorszy wynik niż 1 zł dywidendy od akcji, za którą zapłaciło się 10 zł (10% stopy dywidendy). Poniżej zebrałem 10 spółek z USA, które mogą pochwalić się dziś zarówno długą historią płacenia dywidend, jak i naprawdę wysoką stopą dywidendy.

Oczywiście stopa dywidendy to ułamek: wypłacona dywidenda / cena akcji. Im niższa cena akcji, tym automatycznie wyższa stopa dywidendy. Kryzys z marca 2020 roku na tyle zbił ceny akcji tych spółek, że z perspektywy inwestora dywidendowego stały się one naprawdę świetną okazją.

Marathon Petroleum – stopa dywidendy ~ 4,8%

Marathon Petroleum to największa w USA spółka odpowiedzialna za rafinację ropy naftowej. Dokonane w 2020 cięcia kosztów przyniosły skutek i nawet gigantyczny spadek popytu na paliwa nie przeszkodził jej w wypracowaniu zysku. Wrażenie bardziej niż obecna stopa dywidendy robić może historyczna średnia roczna stopa dywidendy za ostatnie 5 lat. Ta wynosi dziś 8,1%! Obecny kurs wciąż znajduje się ok. 15% niżej niż przed ubiegłoroczną marcową paniką. Dla inwestorów typowo dywidendowych może być to więc kolejna ciekawa alternatywa. Tym bardziej że powrót do upragnionej normalności w 2021 roku, powinien wprost przełożyć się na wzrost cen paliw, a w konsekwencji jeszcze wyższe zyski spółki.

Kwartalne stopy dywidendy Marathon Petroleum od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Simon Property Group – stopa dywidendy ~ 6,1%

Simon Property Group to jeden z największych funduszy nieruchomości skupiający się na inwestycjach w centra handlowe. Według magazynu Forbes kwarantanny z 2020 roku obniżyły dochód spółki „jedynie” o 29% w porównaniu do ubiegłego roku. Jak na skalę problemów tego sektora w ciągu ostatnich 12 miesięcy, to faktycznie niewiele. Spółka wypłaca dywidendy nieprzerwanie od 1994 roku i zgodnie z prawej musi na nie przekazywać co najmniej 90% swojego zysku. Średnia roczna stopa dywidendy za ostatnie 5 lat to 6,5%.

Kwartalne stopy dywidendy Simon Property Group od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Williams Comapnies – stopa dywidendy ~ 7,0%

Jeśli ktoś szuka stosunkowo stabilnej inwestycji w sektor energetyczny, to spółka Williams może być ciekawą alternatywą. Firma generuje stałe przepływy dzięki długoterminowym kontraktom na przesyłanie ropy i gazu oraz mocno regulowanym stawkom za swoje usługi. Dzięki temu, nawet gdy inne firmy energetyczne staną przed biznesowymi wyzwaniami, to w mniejszym stopniu odbije się to na spółce. Pomimo że globalny trend na energię odnawialną postępuję, to nie ma co się łudzić, że w najbliższym czasie świat odrzuci paliwa kopalne. Średnia roczna stopa dywidendy za ostatnie 5 lat trzyma się na wysokim poziomie 6,6%.

Kwartalne stopy dywidendy Williams Cos. od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Exxon Mobil – stopa dywidendy ~ 7,0%

Paliwowy gigant na pewno miewał już lepsze lata niż 2020 rok. W ciągu pierwszych 9 miesięcy stracił w zeszłym roku ponad 2 miliardy dolarów. Przyczyniła się do tego zarówno zmienność na rynkach paliw, jak i ogólna presja na branżę paliw kopalnych. Stosunkowo niedawno Exxon ogłosił również ogromny odpis na swoich polach gazu ziemnego w wysokości ok. 18 mld USD. Sytuacja mocno odbiła się na kursie, ale jednocześnie stworzyła ciekawą okazję dla długoterminowych inwestorów dywidendowych. Średnia roczna stopa dywidendy za ostatnie 5 lat to przyzwoite 5,2%.

Kwartalne stopy dywidendy Exxon Mobil od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Iron Mountain – stopa dywidendy ~ 7,2%

Firma ze znanym górskim logotypem funkcjonuje już od prawie 70 lat i specjalizuje sięw przechowywaniu i archiwizacji dokumentów. Zorganizowana w formule prawnej funduszu nieruchomości musi oddawać akcjonariuszom co najmniej 90% swoich dochodów, a te konsekwentnie od lat rosną. Spółka twierdzi, że retencja jej klientów jest na poziomie blisko 98%, czyli kto został klientem Iron Mountain, niemal na pewno nim pozostanie. I to na długo, bo szacunki pokazują, że połowa obecnego archiwum przechowywana jest rzez 15 lat lub więcej. Poszerzenie ostatnio oferty o zarządzanie informacjami i cyberbezpieczeństwo będą świetnym dodatkiem do sprzedaży krzyżowej usług. Kurs przez wiele lat utrzymuje się w trendzie bocznym, dzięki czemu moment wejścia jest tutaj drugorzędny. Średnia roczna stopa dywidendy za ostatnie 5 lat również wygląda imponująco i wynosi 6,93%.

Kwartalne stopy dywidendy Iron Mountain od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Kinder Morgan – stopa dywidendy ~7,3%

To kolejna spółka odpowiedzialna za transport gazu i ropy przy użyciu rurociągów. Pomimo trudnej sytuacji w światowej gospodarce w 2021 roku, Kinder Morgan udało się nie tylko zwiększyć nominalnie kwartalną dywidendę o 5%, ale również zmniejszyć swoje zadłużenie długoterminowe. Jako firma „średniego nurtu”, która bardziej interesuje się magazynowaniem i rurociągami niż poszukiwaniem lub rafinacją ropy, KMI jest stosunkowo odizolowana od wahań cen surowca i powinna nadal być w stanie wypłacać sowite dywidendy.

Kwartalne stopy dywidendy Kinder Morgan od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Altria Group – stopa dywidendy ~ 7,8%

Spółki Altria może nie kojarzysz, ale marki Marlboro raczej nie trzeba nikomu przedstawiać. To właśnie Altria Group stoi za produkcją i dystrybucją tych papierosów. Oprócz tego ma pod sobą również tytoń do żucia Skoal i jedną z marek win. Spółka dywidendę wypłaca konsekwentnie od 1989 roku, a szansa na istotny spadek popytu tytoń jest stosunkowo niska. Praca z domu i pandemia doprowadziły do istotnego wzrostu sprzedaży używek, więc i finansowo Altria radziła sobie całkiem nieźle. Firma prowadzi też spore inwestycje w segmencie waporyzacji i konopi, co przy postępującej na świecie legalizacji powinno w przyszłości dobrze przekład się na dalszą sprzedaż. Średnia roczna stopa dywidendy za ostatnie 5 lat wynosi 6,6%.

Kwartalne stopy dywidendy Altria Group od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Lumen Technologies – stopa dywidendy ~ 8%

Lumen Technologies, jeszcze niedawno znany był jako CenturyLink i raczej nie jest powszechnie rozpoznawalną spółką. Firma specjalizuje się w świadczeniu usług telekomunikacyjnych z zakresu dostępu do Internetu dla przedsiębiorstw, świadcząc dodatkowe usługi cyberbezpieczeństwa. Spółka nie ma, co prawda takiej siły przebicia jak gigantyczny konkurent Verizon, ale na pewno nadgania to dywidendami. Średnia roczna stopa dywidendy za ostatnie 5 lat równa 11,13% powinna zadowolić jednak nawet największych maruderów.

Kwartalne stopy dywidendy Lumen Technologies od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Oneok – stopa dywidendy ~ 8,3%

Oneok (OKE.US) to spółka zajmująca się dystrybucją gazu ziemnego i produktów ropopochodnych w USA. Ten segment rynku Oil&Gas jest zazwyczaj mniej ryzykowny niż w przypadku spółek skupiających się na wydobyciu. Biznes rurociągowy może i wydaje się nudny, ale na pewno jest konsekwentnie rentowny i mało zależny od tego, jak kształtuje się sama cena ropy czy gazu na rynku. Historia wypłaty dywidend sięga w spółce 1972 roku, a średnia stopa dywidendy za ostatnie 5 lat to 6,4%! Rynkowe załamanie z marca 2020, podczas którego kurs cofnął się do poziomów z 2016 roku, było prawdziwą okazją dla łowców wysokich dywidend. Pomimo pandemii, ONEOK nie przestał bowiem dzielić się zyskiem, dzięki czemu inwestor, który zainteresował się spółką w ostatnim roku, mógł liczyć na stopę dywidendy sięgającą prawie 9%!

Kwartalne stopy dywidendy ONEOK od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

AT&T – stopa dywidendy ~ 9,9%

AT&T przez pewien czas było największym na świecie przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym. Opracowało kilka języków programowania, a łącznie 11 pracowników spółki otrzymało Nagrodę Nobla. Spółka generuje prawie 200 mld dolarów przychodu, zatrudniając blisko 250 tysięcy osób. Dywidendy wypłaca regularnie od kilkudziesięciu lat, a ich średnia roczna stopa za ostatnie 5 lat wynosi 6,5%. Po spadkach z marca 2020 kurs telekomunikacyjnego giganta nie załapał się na razie na wielkie rynkowe odbicie i wciąż jest na sporym rocznym minusie wynoszącym ok. -20%, co dla dywidendowego inwestora może być niezłą okazją.

Kwartalne stopy dywidendy AT&T od 2011 roku

Opracowanie: DNA Rynków

Do zarobienia!
Roman DźWIG

52
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: