Światowa turystyka powoli odżywa, ale wciąż daleko do stanu sprzed pandemii

Światowa turystyka powoli odżywa, ale wciąż daleko do stanu sprzed pandemii

Branża turystyczna przez pandemią ucierpiała najbardziej. Niektóre kraje dopiero dziś, po ponad dwóch latach otwierają się w pilotażowych programach na turystów. Jednym z takich jest choćby Japonia, o której pisałem we wpisie: Japonia może zyskać nawet 2% PKB po otwarciu turystyki. Powoli światowa turystyka wraca jednak do żywych.

Według danych Światowej Organizacji Turystycznej podczas pierwszego kwartału 2022 roku, Europa odnotowała ruch turystyczny wyższy o 280% niż w pierwszym kwartale 2021. W przypadku kontynentu amerykańskiego wzrost ten sięgnął 117%. Region bliskiego wschodu pokazał wynik o 132% wyższy. Nawet Azja, gdzie restrykcje wciąż należą do najsilniejszych na świecie odnotowała wzrost ruchu o 64% r/r patrząc na 1Q’22. Te cyferki mogą robić wrażenie, ale warto zestawić je z ruchem, który miał miejsce PRZED pandemią, a więc w roku 2019. Nawet po tak silnym wzroście wciąż ruch turystyczny w Europie jest NIŻSZY o 43% w porównaniu z 1Q’19. Podobnie wygląda to w przypadku Ameryki i innych kontynentów.

Międzynarodowy ruch turystyczny (% zmiana wobec 2019)

Źródło UNWTO

Sytuacja w branży turystycznej powoli poprawia się z kwartału na kwartał. Tak samo jej perspektywy postrzegają też jej eksperci. Pomimo, że ogólnie ruch turystyczny pozostaje na poziomach 61% niższych niż przed pandemią, to w 2022 roku niemal wszyscy oczekują dalszej poprawy. Na drugiego czerwca już 45 kierunków (w tym 31 w Europie) nie posiadało praktycznie żadnych ograniczeń podróżnych związanych z COVID-19. Podobny trend znoszenia obostrzeń widać też w Azji. Efekt jest taki, że blisko 83% wszystkich ankietowanych ekspertów branży określa perspektywy na cały 2022 jako „dużo lepsze” lub „lepsze”. Tymczasem spółki z branży turystycznej są dziś wyceniane konsekwentnie coraz niżej osuwając się pod wpływem niskiej płynności, rynkowego strachu przed bessą i obaw przed wynikami.

Również prze chwilę myślałem, że rosnąca inflacja i koszty życia w pierwszej kolejności wytną z domowych budżetów wyjazdy, ale dane o rezerwacjach i lotach jak na razie wskazują raczej na to, że konsument jest tak wygłodniały wyjazdów, że woli zrezygnować z innych przyjemności.

Ocena perspektyw branży przez ekspertów

Źródło UNWTO

Ogląda też: Ile na CDR stracił Master Pharm i kto sprzedaje sektor energetyczny [Merytorycznie o Giełdzie]

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

47
3
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: