Strategie inwestycyjne DNA Rynków

Strategie inwestycyjne DNA Rynków

Prowadzimy dwie różne długoterminowe strategie inwestycyjne oraz jeden krótkoterminowy portfel spekulacyjny. Każdy z nim ma swoje własne założenia i jest nastawiony na osiągnięcie konkretnego celu w konkretnym horyzoncie. Dołączając do naszej zamkniętej społeczności DNA Premium, otrzymujesz pełny wgląd w każdy z tych portfeli. Widzisz całą historię ich zmian oraz będziesz od otrzymywać na podany adres email powiadomienia o zmianach w strategiach, jeśli takie będą mieć miejsce.

KAŻDY z tych trzech portfeli prowadzimy na własnych oszczędnościach i prawdziwej gotówce.

KAŻDA z transakcji jest prawdziwa i jeśli piszemy, że kupiliśmy do danej strategi ileś akcji jakiejś spółki, to taka transakcja faktycznei miała na rynku i naprawdę się odbyła.

W efekcie jeśli podejmiemy dobrą decyzję, to zarobimy prawdziwe pieniądze, a jeśli podejmiemy złą, to je stracimy. Uważamy, że tylko dzięki zastosowaniu takiego podejścia możesz mieć pewność, że na bieżąco monitorujemy stan każdej inwestycji i naprawdę wierzymy w to, co mówimy.

Strategia inwestycyjna Gubałówka

To najbardziej bezpieczny i zachowawczy portfel. Celem jest osiągać długoterminową średnioroczną stopę zwrotu powyżej długoterminowego poziomu inflacji. Strategię tą stosujemy do inwestowania własnej finansowej poduszki bezpieczeństwa. Inwestor Gubałówki nie napotka wielkich obsunięć kapitału, które mogłyby sprawić większy dyskomfort psychiczny. Każda z inwestycji tej strategii jest ponadto na tyle płynna, że praktycznie w każdej chwili można zamienić portfel na gotówkę po cenach rynkowych. Pełny opis założeń Strategii Gubałówka znajduje się tutaj.

Strategia inwestycyjna Kilimandżaro

To strategia inwestowania aktywnego i agresywnego. Przeznaczona jest dla inwestora, który nie boi się ryzyka. Celem jest osiągnięcie w długim terminie lepszych wyników niż fundusze aktywne czy inwestowanie pasywne. Założona średnioroczna stopa zwrotu powinna wynieść tutaj 16%, co w długim terminie pozwala podwajać kapitał co około 5 lat. Horyzont inwestycyjny dla strategii Kilimandżaro musi jednak wynosić co najmniej pięć lat! To niezwykle ważne i kluczowe do zrozumienia tego podejścia. Jeśli decydujesz się na inspirowanie swojego portfela tą strategią, to musisz być świadomy, że kapitał powinien nie być potrzebny przez co najmniej 5 lat od startu.

Inwestujemy tutaj w ryzykowne aktywa. Szukamy spółek i sektorów, które w długim terminie pozwolą nam na uzyskanie emerytury z rynku. Portfel ten charakteryzuje się bardzo dużymi wahaniami, a jego stosowanie przez osobę starszą byłoby bardzo niewskazane i nieodpowiedzialne. Podobnie niewskazane i nieodpowiedzialne byłoby stosowanie tej strategii na środkach finansowych, co do których może istnieć prawdopodobieństwo ich wykorzystania na bieżące potrzeby. Mocno przestrzegamy i odradzamy takie podejście. Pełny opis założeń Strategii Kilimandżaro znajduje się tutaj.

Portfel Szaleniec

To strategia przeznaczona na agresywny handel na rynku oraz krótki termin. Dwie główne strategie nakierowane są na długi termin inwestowania. Nie reagujemy tam na rynkowy szum i dopóki spółki portfelowe rozwijają się dobrze, to ich obecny kurs nie ma dla nas znaczenia. Długoterminowe inwestowanie nie polega w końcu na zmianie zdania co tydzień. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że część inwestorów lubi zagrania krótkoterminowe pod obecnie panujące na rynku trendy. My zresztą też takie lubimy. Dlatego ostatnia część naszych prywatnych środków kierowana jest na tzw. Portfel Szaleńca.

Nie ma tu miejsca (w większości) na inwestycje wieloletnie. Chcemy podłapywać się pod panujące trendy szybko i skutecznie. Jeśli ktoś szuka po prostu pomysłów do krótkoterminowych spekulacji, to Portfel Szaleńca powinien go interesować. To równiez jedyny portfel, który tak naprawdę ma szansę dobrze funkcjonować w rynkowej bessie. Strategie długoterminowe w rynkowej bessie naturalnie zaliczą obsunięcia kapitału. Portfel Szaleńca nie ma jednak problemu z graniem na spadki, czy w wybitnie spekulacyjne pomysły i jako jedyny ma szansę obronić się w takim otoczeniu rynkowym. Pełny opis założeń Portfela Szaleńca znajduje się tutaj.


Strategie inwestycyjne DNA Rynków – najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane przez pytania dotyczące Strategii i naszego podejścia.

  1. Skąd „górskie” nazwy strategii?
  2. Jakie są ograniczenia strategii DNA?
  3. Jak rozumieć prognozowaną średnioroczną stopę zwrotu ze strategii?
  4. Czego potrzebuję, żeby samodzielnie realizować strategie DNA?
  5. Jaką mam pewność, że strategie faktycznie zrealizują stopę zwrotu w jaką celują?
  6. Co tak naprawdę zyskuję mając wgląd do wszystkich strategii?
  7. Jak często aktualizowane są strategie?
  8. Ile kapitału potrzebuję, żeby realizacja strategii miała sens?
  9. Jak uzyskać pełny wgląd w strategie DNA Rynków?
  10. Jak działa podgląd strategii w ramach subskrypcji?
  11. Czy ja mam realizować swoje transakcje jeśli Wy aktualizujecie strategię?
  12. Dopiero uzyskałem dostęp do strategii i chciałbym częściowo ją replikować. Jak mam zacząć?
  13. Czy w wynikach strategii, które podajecie, uwzględniane są dywidendy?
  14. Czy w wynikach strategii, które podajecie, uwzględniane są koszty transakcyjne i podatki?
  15. Mam inne zdanie niż Wy, czy mam realizować transakcje?
  16. Czy w strategiach podajecie dokładny instrument, w jaki inwestujecie?
  17. W jaki sposób dokonujecie analizy rynków?
  18. Czy udzielacie indywidualnych konsultacji w sprawie inwestycji?
  19. Czy mogę zadać pytanie, gdy coś mnie nurtuje – np. dlaczego moje transakcje nie chcą się zrealizować?
  20. Co z moimi strategiami, gdy przestanę być subskrybentem Premium?
  21. Czy mogę zrobić przerwę w śledzeniu portfela, bo np. jadę na wakacje?
  22. Kiedy mogę zrezygnować z subskrypcji i jak to zrobić?
  23. Ile to wszystko kosztuje?
  24. W strategii zakupiony instrument był po cenie X. Dziś cena jest wyższa. Czy to dalej dobra inwestycja?
  25. Kontakt dodatkowy

1. Skąd takie nazwy strategii?

Przyjęliśmy takie nazewnictwo, żebyś łatwiej mógł zidentyfikować cele i założenia strategii. Jeśli nigdy nie byłeś nawet w Bieszczadach, to raczej nie porwiesz się od razu na wycieczkę, żeby zdobyć afrykańskie Kilimandżaro. Jeśli jednak jesteś już zaprawionym w bojach górołazem, a na Rysy wchodzisz bez żadnego problemu, to wycieczki na Gubałówkę również nie będą dla Ciebie zbyt pasjonujące, prawda? Tak samo jest z inwestowaniem. Dla inwestora bez żadnego doświadczenia, atakowanie swoimi oszczędnościami strategii Kilimandżaro może okazać się zbyt ryzykowne.

Na pewno każdego kusi, żeby tak właśnie zrobić, ale my zalecamy powściągliwość. Im mniejsze doświadczenie, tym mniejsza odporność psychiczna na rynkowe zawirowania i tym więcej błędów psychologicznych możliwych do popełnienia. (zobacz też wpis: „Psychologia inwestowania, jakie błędy popełniasz inwestując, dlaczego na nich tracisz i jak ich unikać?”). Zdobycie prawdziwego Kilimandżaro też może kusić, ale jeśli Twoje doświadczenie nie łapie się nawet na piesze wejście na 5-krotnie niższą Gubałówkę, to jednak raczej się na to nie odważysz. Pamiętaj o tym również w przypadku inwestowania.

2. Jakie są ograniczenia strategii DNA?

Przede wszystkim zależy nam na tym, aby każdy zainteresowany był w stanie czerpać z nich jak najwięcej prawdziwej wiedzy. Z tego powodu przede wszystkim unikamy inwestycji w instrumenty o niewielkiej płynności, nawet jeśli wydają nam się one dobre. Niska płynność instrumentu, np. spółki notowanej na NewConnect prowadzi, do tego, że informacja o jej dołożeniu do strategii może stać się mocno cenotwórcza, tj. potrafi istotnie wpłynąć bez żadnych podstaw na jej kurs, a co za tym idzie, przynosi korzyść wyłącznie osobom, które dołożyły ją do portfela jako pierwsze. Podobny problem generuje później próba wyjścia z takiej inwestycji.

Nie akceptujemy takiego podejścia i uważamy je za nieuczciwe w stosunku do odbiorców, ponieważ sztucznie zawyża to podawaną stopę zwrotu, która tak naprawdę jest niemożliwa do powtórzenia przez nikogo innego. Dlatego też, jako dodatkowe ograniczenie dla wszystkich publikowanych strategii, przyjęliśmy niezbędną minimalną płynność każdego instrumentu, w jaki decydujemy się zainwestować.

Wiemy, że takie ograniczenie może wpłynąć negatywnie na publikowane i zrealizowane przez nasze strategie stopy zwrotu, ale jednocześnie sprawia, że będą to stopy zwrotu faktycznie możliwe do zrealizowania przez kogoś innego w danym okresie. Na pewno zgodzisz się, że możliwe do osiągnięcia 10%, jest o wiele lepsze niż niemożliwe do osiągnięcia 30%. Chociaż to drugie faktycznie o wiele lepiej wygląda na papierze.

3. Jak rozumieć średnioroczną stopę zwrotu ze strategii?

Stopa zwrotu, w jaką staramy się celować przy każdej ze strategii naturalnie jest pochodną ryzyka jakie decydujemy się podjąć i podawana jest w ujęciu średniorocznym. Oznacza to, że w przypadku każdego z portfeli mogą (i na pewno będą!) występować wahania odchylające wynik w każdym kierunku. Zarówno na plus, jak i na minus. W długim terminie jednak wyniki z każdego roku powinny się uśrednić. Zobacz, jak to działa na wymyślonym przykładzie, gdzie zakładana średnioroczna stopa zwrotu wynosiłaby 8%.

Jak rozumieć średnioroczną stopę zwrotu w strategiach DNA

Jak rozumieć średnioroczną stopę zwrotu w strategiach DNA

Zaplanowany wynik praktycznie w żadnym roku nie był nawet bliski 8%, ale w długim terminie, a więc po dokładnie 5 latach (2015-2020) zrealizowałby właśnie taką (8%) średnioroczną stopę zwrotu. Zauważ, że gdyby portfel każdego roku faktycznie osiągał stałą stopę zwrotu równą 8%, to wartość zainwestowanego kapitału na początku 2015 roku, na koniec 2020 wynosiłaby dokładnie tyle samo = 100 * (1,08^5) = 146,93.

Musisz być tego świadomy. Nie mamy żadnej pewności, że nasza strategia o zakładanej średniorocznej stopie zwrotu równej X%, faktycznie będzie każdego roku osiągała zwrot na poziomie X%. To może być wynik lepszy, a może być gorszy. Dlatego tak ważne jest patrzenie na efekty strategii w długim terminie.

4. Czego potrzebuję, żeby samodzielnie realizować strategie DNA?

Przede wszystkim na początku musisz samodzielnie zdecydować, czy chcesz to robić. Strategie, jakie my stosujemy, są odpowiednie dla nas. Nie wiemy i nie będziemy wiedzieć, czy są odpowiednie dla Ciebie, dlatego tym bardziej zalecamy dużą ostrożność z taką decyzją.

Nasze strategie sporo instrumentów czerpią z rynków zagranicznych, więc jeśli ktoś chciałby mieć takie same możliwości inwestycyjne, to będzie potrzebować przede wszystkim rachunków maklerskich z dostępem do giełd zagranicznych.

W naszych portfelach często pojawiają się notowane za granicą fundusze ETF na konkretne rynki oraz zagraniczne spółki, których nie będziesz w stanie kupić bez dostępu do rynków zagranicznych. Jakie rachunki maklerskie są najlepsze? My korzystamy z XTB, DM BOŚ oraz mBanku, ale tak naprawdę każdy rachunek z dostępem do rynków zagranicznych powinien Ci wystarczyć.

Ponadto najlepiej takich aktywnych rachunków z dostępem do giełd zagranicznych mieć co najmniej dwa. Zdarza się bowiem, że niektóre akcje notowane na giełdzie w Nowym Jorku potrafią nie być dostępne w danym Domu Maklerskim (nawet z dostępem do tej giełdy), a będą dostępne w innym. Wynika to z różnych dodatkowych umów, jakie Domy Maklerskie muszą zawierać z brokerami pośredniczącymi. Lepiej być na to przygotowanym.

5. Jaką mam pewność, że strategie faktycznie zrealizują stopę zwrotu w jaką celują?

Szczera i konkretna odpowiedź brzmi: żadną. Pomimo naszego doświadczenia, nie jesteśmy rynkowymi wróżbitami. Analizujemy różne trendy i staramy się łączyć inwestowanie pasywne z aktywnym, dokonując selekcji pojedynczych spółek oraz całych rynków, ale nie jesteśmy w stanie dać Ci żadnej gwarancji na sukces.

Zagwarantować możemy Ci jedynie, że wszystkie inwestycje w strategiach monitorujemy na bieżąco i reagujemy od razu, jak tylko uznamy, że przyszedł czas na zakup lub sprzedaż.

6. Co tak naprawdę zyskuję mając wgląd do wszystkich strategii?

Zyskujesz przede wszystkim ogromną dawkę wiedzy i rynkowego przeglądu. W każdej chwili możesz mieć pewność, że nad wymienionymi przez nas w naszych strategiach inwestycjami, ktoś „czuwa”.

Jeśli akurat masz te same instrumenty w swoim portfelu, tym większe ma to znaczenie. Inwestowanie wymaga niekiedy szybkich reakcji i bieżącego monitoringu, a Ty zyskujesz niezależnego obserwatora Twojego portfela, który potrafi bez sentymentów powiedzieć, kiedy czas zrealizować dany zysk albo uciąć konkretną stratę.

Analizujemy i filtrujemy rynek na bieżąco, starając się odsiać z niego, to co najważniejsze, aby potem zastosować to w naszych (i Twoich) strategiach inwestycyjnych.

7. Jak często aktualizowane są strategie?

Takie informacje podajemy już w szczegółach każdej ze strategii. Ogólna zasada jest jednak prosta: im agresywniejsza jest strategia (większa oczekiwana stopa zwrotu), tym częstsze i bardziej dynamiczne potrafią być zmiany.

Można przyjąć i założyć, że najmniej zmian będzie dokonywanych w strategii „Gubałówka”, a najwięcej w strategii „Kilimandżaro”.

8. Ile kapitału potrzebuję, żeby realizacja strategii miała sens?

Takie informacje podajemy już w szczegółach każdej ze strategii. Wiadomo, że większy kapitał daje większe możliwości, ale do zakupu podobnych instrumentów, co w podstawowej strategii „Gubałówka” wystarczy już spokojnie portfel o wartości 10 000 złotych.

9. Jak uzyskać pełny wgląd w strategie DNA Rynków?

Żeby uzyskać pełny wgląd we wszystkie zamknięte strategie DNA Rynków, wystarczy, że dołączysz do naszej Strefy Premium. Więcej informacji o Strefie Premium, w tym o pozostałych korzyściach, jakie z niej płyną oraz warunkach do przystąpienia znajdziesz w pełnym opisie Strefy Premium.

10. Jak działa podgląd strategii w ramach subskrypcji?

Gdy tylko zostaniesz subskrybentem Premium DNA Rynków, otrzymasz podgląd do wszystkich historycznych oraz przyszłych zmian dokonywanych w każdej ze strategii. Za każdym razem, gdy dokonamy aktualizacji dowolnej z naszych strategii, otrzymasz od nas wiadomość email na ten sam adres, którego używasz do logowania się na platformę DNA.

11. Czy ja mam realizować swoje transakcje jeśli Wy aktualizujecie strategię?

To już zależy wyłącznie od Ciebie! Nie wiemy, czy w ogóle jakakolwiek z naszych strategii powinna być przez Ciebie realizowana. W aktualizacjach naszych strategii najważniejsze są według nas opisane przesłanki, jakimi się kierujemy. Traktuj je jak swój drogowskaz. Jednak to, czy zdecydujesz się na pojechanie tą samą ścieżką, to tylko Twoja decyzja.

W ogólnie przyjętej przez nas polityce, staramy się też ograniczać liczbę dynamicznych zmian do absolutnego minimum. Nie chcemy skupiać się w naszych strategiach na jednodniowym handlu, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że fizycznie ciężko wtedy reagować na rynkowe zmiany. Dobrze skonstruowany portfel inwestycyjny powinien być wolny od konieczności takich częstych zmian.

Jeśli jednak zdecydujesz się na kupno tego samego instrumentu dla swojego portfela, to musisz pamiętać, że im mniejsze opóźnienia w zrealizowaniu transakcji samodzielnie, tym mniejsze odchylenia będzie miał wynik Twojego portfela od wyniku, jaki podajemy my w naszej strategii.

12. Dopiero uzyskałem dostęp do strategii i chciałbym częściowo ją replikować. Jak mam zacząć?

Jeśli dopiero uzyskałeś dostęp i wgląd w strategie, to zauważysz, że każda z nich posiada już pewne instrumenty. Zapewne pojawi Ci się w tym momencie pytanie: czy chcąc replikować daną strategię, powinienem od razu kupić wszystkie instrumenty, które są w portfelu w takich samych proporcjach, czy lepiej poczekać na nowe aktualizacje strategii i rozpocząć replikację dopiero wtedy?

To świetne pytania i jeśli faktycznie uznasz, że chciałbyś częściowo replikować strategię na swoje potrzeby, to ze swojej strony polecamy następującą procedurę.

W przypadku każdego z instrumentów obecnych w portfelu podajemy również średnią cenę, po jakiej my otworzyliśmy naszą pozycję. Ponadto w specjalnym wpisie o każdej spółce na dole podajemy informację, czy jest to dla nas inwestycja krótkoterminowa, czy długoterminowa. Zachęcamy jednak, aby nie otwierać wszystkich pozycji replikując strategię od razu.

1. W przypadku każdego instrumentu, którego aktualna cena nie odstaje o więcej niż 8% od naszej (w dowolnym kierunku), wejście może faktycznie nastąpić od razu w całości.
2. W przypadku każdego instrumentu, którego cena odstaje o więcej niż 8% od naszej, sugerujemy wchodzenie transzami po 1/3 całej wartości pozycji, co około 3-4 tygodnie.
3. W pierwszej kolejności polecamy skupić się na liście priorytetowej instrumentów.

Taka procedura służyć ma ograniczeniu ryzyka. Oczywiście, jeśli okazałoby się, że 1/3 wartości pozycji daje w twoim przypadku nominalnie na tyle niską kwotę, że wpadałbyś w minimalną prowizję na swoim rachunku maklerskim, to radzimy podnieść ten współczynnik do 1/2.

UWAGA – Procedura opisana powyżej to jedynie bezpiecznik. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś od razu wdrożył całą strategię, albo rozpoczął jej replikację z dniem, jaki sam uznasz za stosowny. Pamiętaj, że decyzja o inwestycji jest zawsze po Twojej stronie!

13. Czy w wynikach strategii, które podajecie, uwzględniane są dywidendy?

Oczywiście, że tak. Dywidendy, po uwzględnieniu obowiązującego w Polsce podatku od zysków kapitałowych = 19%, są włączane do wyników strategii, ponieważ wprost stanowią zysk, jaki osiągnąłby inwestor.

14. Czy w wynikach strategii, które podajecie, uwzględniane są koszty transakcyjne i podatki?

Wyniki strategii uwzględniają koszy transakcyjne, jakie ponosi inwestor przy zakupie każdego z instrumentów.

W przypadku podatków uwzględniane są jedynie podatki od dywidend czy kuponów obligacji równe 19%. W przypadku podatku, jaki inwestor miałby zapłacić po sprzedaży danej spółki, jeśli osiągnąłby zysk, taki podatek nie będzie uwzględniony w wyniku strategii!

Wynika to stąd, że każdy z nas może mieć inną tarczę podatkową do wykorzystania. Być może realizujesz strategię w formie kont IKE lub IKZE i nie płacisz podatku, a być może masz dużą do rozliczenia stratę podatkową z lat ubiegłych lub obowiązują Cię jeszcze inne zasady. Nie jesteśmy w stanie tego sprawdzić, dlatego też podatek od zysków kapitałowych ze sprzedaży nie pomniejsza wyników żadnej ze strategii.

15. Mam inne zdanie niż Wy, czy mam realizować transakcje?

Zrealizowanie przez Ciebie dowolnej transakcji jest wyłącznie Twoją decyzją. Prezentowane przez nas strategie i podejścia inwestycyjne są strategiami stosowanymi przez nas. Możesz się z nimi zgadzać, a możesz mieć zupełnie inne zdanie. Strategie, które prezentujemy pełnią wyłącznie funkcję informacyjną.

Nie znamy Cię ani Twojej konkretnej sytuacji finansowej, a co za tym idzie nigdy, niczego Ci nie zarekomendujemy. Sam musisz ocenić, czy dana inwestycja pasuje do Ciebie i podjąć decyzję.

16. Czy w strategiach podajecie dokładny instrument, w jaki inwestujecie?

W przypadku strategii dostępnej publicznie podajemy konkretne rynki, jakie mają szanse według nas zachowywać się lepiej oraz podajemy przykładowe instrumenty dające ekspozycję na te rynki.

W przypadku strategii zamkniętych i dostępnych dla subskrybentów podajemy już konkretne instrumenty, w jakie inwestujemy w ramach danej strategii.

Zobacz, jak to wygląda na przykładzie aktualizacji portfela Kilimandżaro w dniu 14 października 2020.

17. W jaki sposób dokonujecie analizy rynków?

Całą naszą logikę inwestycyjną i tworzenie portfeli inwestycyjnych opieramy na podejściu Core-Satellite. Podejście Core-Satellite pozwala na jednoczesne zarządzanie zadanym ryzykiem oraz czerpanie korzyści ze wzrostu wartości aktywów.

W naszej analizie i selekcji rynków, które mają szanse na lepsze zachowanie od innych, stawiamy w pierwszej kolejności na analizę makroekonomiczną. Wychodzimy z założenia, że w długim terminie, któremu dedykowana jest większość strategii, to właśnie ogólne funkcjonowanie gospodarek jest najistotniejsze. Analiza makroekonomiczna pozwala pozyskać odpowiedź na pytanie, jakie rynki i klasy aktywów mają szanse na lepsze zachowanie się w interesującym nas terminie.

W drugiej kolejności analizujemy już fundamentalnie konkretne instrumenty finansowe, które mogą przynieść najlepszy dla inwestora (według nas) zwrot. W przypadku funduszy ETF zwracamy uwagę na ich koszty, dostępność, czy realizowaną replikację. W przypadku spółek interesują nas finanse podmiotu, jego otoczenie biznesowe, itp.

Analiza stosowana na samym końcu to już typowa analiza techniczna, która w przypadku konkretnych wybranych na poprzednich etapach instrumentów, ma nam pomóc jedynie określić optymalny czas wejścia w inwestycję.

18. Czy udzielacie indywidualnych konsultacji w sprawie inwestycji?

Nie możemy świadczyć takich konsultacji. Jeśli jednak masz jakieś indywidualne pytania o techniczną stronę inwestowania, rozliczenia podatkowe, budowę dedykowanego portfela inwestycyjnego, itp. to istnieje możliwość dodatkowego zakupienia przez nasz sklep takich konsultacji w formie online lub na żywo. Uwaga! Podczas takich konsultacji pytania typu „Czy mam kupić spółkę XXX?” naprawdę nie będą miały sensu 😉

Zakładamy, że typowa konsultacja zajmuje mniej więcej 1,5 godziny. Możesz w razie potrzeby zawsze kupić ją przez nasz sklep.

19. Czy mogę zadać pytanie, gdy coś mnie nurtuje – np. dlaczego moje transakcje nie chcą się zrealizować?

Oczywiście zawsze możesz nam zadać pytanie. Możesz to robić zarówno w komentarzach pod danym zagadnieniem lub bezpośrednio wysyłając wiadomość na adres biuro@dnarynkow.pl. Na wszystkie ogólne pytania staramy się odpowiadać, ale musisz pamiętać o tym, że czasem po prostu nie mamy aż tyle czasu.

Regularnie poszerzamy dostępną na portalu bazę wiedzy, w której znajdują się wpisy o tym, jak korzystać z poszczególnych rachunków maklerskich, jak rozliczyć podatki od transakcji na spółkach w Polsce, czy zagranicą, itp.

Jeśli jednak zależy Ci na czasie, a Twoje pytanie jest bardziej szczegółowe, to pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z indywidualnej konsultacji z nami 🙂

20. Co z moimi strategiami, gdy przestanę być subskrybentem?

Gdy przestaniesz być subskrybentem DNA, utracisz dostęp do wglądu we wszystkie zmiany dokonywane w zamkniętych strategiach. Dotyczy to zarówno zmian przyszłych, jak i historycznych. Gdy tylko zdecydujesz się do nas wrócić, oczywiście odzyskujesz pełen podgląd.

21. Czy mogę zrobić przerwę w śledzeniu portfela, bo np. jadę na wakacje?

W każdej chwili możesz przestać śledzić nasz portfele. To, w jakim stopniu i czy to zrobisz, zależy wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj tylko, że w naturalny sposób później osiągana przez Ciebie stopa zwrotu będzie różniła się od tej prezentowanej w strategii.

22. Kiedy mogę zrezygnować z subskrypcji i jak to zrobić?

Z subskrypcji możesz zrezygnować w każdej chwili. Jeśli się na to zdecydujesz, to po prostu od następnego okresu rozliczeniowego utracisz dostęp do wszystkich korzyści naszej Strefy Premium. Szczegóły rezygnacji opisane znajdziesz już bezpośrednio w informacjach o naszej Strefie Premium.

23. Ile to wszystko kosztuje?

Cena uzależniona jest od długości subskrypcji. Możliwe okresy to subksrypcja miesięczna, kwartalna oraz roczna. Więcej informacji na ten temat oraz aktualną cenę znajdziesz bezpośrednio na tej stronie.

24. W strategii zakupiony instrument był po cenie X. Dziś cena jest wyższa. Czy to dalej dobra inwestycja?

Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie samodzielnie. Nie wiemy i nie będziemy wiedzieć, czy jakakolwiek inwestycja jest dla Ciebie odpowiednia. W ramach subskrypcji otrzymujesz od nas informacje o tym, jak my tworzymy własny portfel oraz jak my patrzymy na dany instrument po wzrostach lub spadkach w ramach cotygodniowego podsumowania rynków. Nie prowadzimy i nie planujemy prowadzić indywidualnego doradztwa.


Kontakt dodatkowy

Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na swoje pytanie, to zadaj je nam wysyłając wiadomość na adres biuro@dnarynkow.pl. Na wszystkie wiadomości staramy się odpowiadać w przeciągu maksymalnie 3 dni 🙂

Pamiętaj też, że możesz zapisać się na nasz newsletter. Dzięki temu wszystkie nasze najnowsze artykuły i analizy będziesz otrzymywać na bieżąco na swoją skrzynkę.

Skorzystaj z naszego doświadczenia i wiedzy

Jeśli chciałbyś samodzielnie inwestować dziś część swoich oszczędności i szukasz miejsca, gdzie możesz zdobyć do tego odpowiednią wiedzę i umiejętności, to DNA Rynków jest miejscem dla Ciebie. Jesteśmy jedynym niezależnym miejscem w polskim Internecie, gdzie praktyka inwestycyjna łączy się z doświadczeniem i potwierdzoną licznymi egzaminami i licencjami wiedzą. Za nasze strategie odpowiadają:

Piotr Cymcyk

Paweł Cymcyk


Uzyskaj dostęp do strategii inwestycyjnych DNA Rynków

Żeby uzyskać wgląd do wszystkiego, co związane z naszymi Strategiami wystarczy, że dołączysz do zamkniętej części serwisu.

155
1
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments