Spółki dywidendowe mają przewagę w bessie

Spółki dywidendowe mają przewagę w bessie

Jakiś czas temu publikowaliśmy szeroką analizą o tym, że spółki dywidendowe często radzą sobie lepiej, niż inne. Zwłaszcza w bessie. Nie inaczej jest i podczas tej bessy. Indeks spółek silnie dywidendowych radzi sobie w 2022 roku o wiele lepiej, niż ogólny indeks S&P500. Zarówno w przypadku rynku amerykańskiego, jak i europejskiego czy japońskiego. W ujęciu Total Return, a więc takim, który w obliczaniu stopy zwrotu uwzględnia również wypłacone dywidendy, czy uzyskane prawa poboru S&P500 High Dividend Index Total Return zanotował nawet pozytywną stopę zwrotu od początku tego roku.

Indeks S&P500 High Dividend Total Return vs S&P500 Total Return (podobne jest prawdą również dla wspomnianej Europy i Japonii)

Indeks S&P500 High Dividend Total Return vs S&P500 Total Return (podobne jest prawdą również dla wspomnianej Europy i Japonii)
Źródło: Charles Schwab, Bloomberg

Historia pokazuje, że zwłaszcza w okresach bessy spółki dywidendowe radzą sobie lepiej od szerszego indeksu. W praktycznie każdym przypadku od ostatnich 50 lat stopa zwrotu z tych spółek jest lepsza, poza globalnym kryzysem finansowym z 2008 roku. Tamten kryzys był o tyle wyjątkowy i rozległy, że spółki z sektora finansowego, które są istotnym elementem koszyków „dywidendowych” były zmuszone ściąć kompletnie dzielenie się zyskiem. W każdym innym jednak przypadku występowała zauważalna przewaga nad szerokim indeksem. Nie znaczy to oczywiście w żadnym wypadku, że w czasie bessy, inwestowanie w spółki mocno dywidendowe będzie skutkowało brakiem strat. Straty dalej będą, ale na pewno portfel będzie trochę stabilniejszy.

Jak poradziłby sobie portfel przy inwestowaniu w losowy dzień vs w dni ATH dla S&P500

Źródło: Charles Schwab, Bloomberg

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

106
7

Oceń materiał!

106
7


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: