Rynek NewConnect dziś, czyli zbliżające się inwestycyjne piekło

opublikowano: 21 sierpnia 2020

NewConnect to alternatywny system obrotu prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych, często nazywany małą giełdą. Małą dlatego, że firmy notowane w tym systemie obrotu mogą być bardzo małe, a stawiane im wymagania są mniejsze niż dla firm chcących debiutować na Głównym Parkiecie GPW. W założeniach miał to być parkiet dla nowych, innowacyjnych firm z branży nowych technologii, jednak w praktyce nie stał się polskim NASDAQ-iem. NewConnect 30 sierpnia 2020 będzie obchodził 13-lecie funkcjonowania i wszystko wskazuje na to, że 13-te urodziny będą, w przeciwieństwie do poprzednich, wyjątkowo szczęśliwe. Patrząc na pierwsze 12 lat historii indeksu NewConnect, można bowiem powiedzieć, że było to istne inwestorskie piekiełko.

NC Index od 30.08.2007 do 31.12.2019

NC Index od 30.08.2007 do 31.12.2019
Opracowanie: DNA Rynków

Huczne trzynaste urodziny NewConnect

Ten rynek cierpiał i dalej cierpi na całe mnóstwo problemów. Wiele debiutów firm było zrealizowanie tylko pod realizację zysków właścicieli firm, wiele debiutujących spółek było bez szans na rozwój i wzrost, wiele było też ściemy w dokumentach informujących o perspektywach spółek, a najgorsze było… praktycznie żadne zainteresowanie inwestorów tym segmentem rynku. W efekcie lepsze firmy uciekały z NewConnect na główny parkiet, a słabsze nie przejmowały się inwestorami, którzy nie przejmowali się emitentami. Tak to sobie przez te ostatnie lata trwało, aż nagle wszystko zmieniła pandemia i lockdown w 1 kwartale 2020 roku.

Zgodnie z ostatnim raportem GPW obroty na rynku NewConnect były najwyższe w historii i sięgnęły prawie 1,5 mld złotych. Dodatkowo aktywność inwestorów indywidualnych na tym roku odpowiada za… 93% obrotu. Łącząc to z nagłym i równie niespodziewanym wzrostem nowych rachunków maklerskich myślę, że NewConnect zmienił się nie tylko w poligon doświadczalny dla nowych inwestorów, ale również zyskał zainteresowanie inwestorów z większym stażem. Widać to po wykresie NCIndex od początku 2020 roku.

Wykres NCIndex od 01.01.2020 do 18.08.2020

Wykres NCIndex od 01.01.2020 do 18.08.2020
Opracowanie: DNA Rynków

Skala wzrostu całego indeksu NCIndex to 200% od dołka z początku marca i blisko 140% od początku roku, a pamiętajmy, że to wynik indeksu opisującego cały rynek! Skala wzrostu poszczególnych firm potrafi powalić na kolana. Na 184 firmy z NewConnect tylko 24 są notowane NIŻEJ niż przed rokiem. Aż 100 spółek zanotowało wzrost skali 100% lub WIĘCEJ!

50 spółek o najwyższej stopie zwrotu w okresie 18.08.2019 – 17.08.2020 (udział opisuje wagę w indeksie NewConnect)

50 spółek o najwyższej stopie zwrotu w okresie 18.08.2019 - 17.08.2020 (udział opisuje wagę w indeksie NewConnect)
Źródło: stooq.pl

Z powyższego grona aż 10 spółek może pochwalić się ponad 1000-procentową zwyżką. Kolejne pozycje to także wymarzone inwestycje tak dla nowicjuszy, jak i ostrych giełdowych wyjadaczy. Oczywiście w ciągu ostatnich 8 miesięcy na rynku NewConnect i wśród jego emitentów nie wydarzyło się NIC, co tak drastycznie zmieniłoby strukturę rynku czy sytuację emitentów. Jedynie gwałtownie wzrosło zainteresowanie inwestorów indywidualnych, których kapitał i zakupy podniosły ceny akcji.  Wzrost tego zainteresowania widać nawet w googlowej wyszukiwarce.

Popularność hasła NewConnect w wyszukiwarce Google w ostatnim roku

Popularność hasła NewConnect w wyszukiwarce Google w ostatnim roku
Źródło: Google Trends

Pułapka płynności rozpali piekielny ogień

Zacząłem od opisu NewConnect jako inwestycyjnego piekiełka przez 12,5 roku, a przecież po takich wzrostach i ożywieniu można nabrać przekonania, że to bramy inwestycyjnego nieba. Niestety, mimo wszystko, spodziewam się, że wielu inwestorów odczuje na swoim portfelu piekielne podsmażenie. 

Dlaczego? Nagłe przebudzenie inwestorów, które nieprzerwanie utrzymuje się przez dłuższy czas i generuje nieprzerwany napływ nowego kapitału, NIE WYSTĘPUJE na giełdach. Przyrosty zainteresowania, czy pojawienie się kapitału w tym segmencie rynku nie jest procesem ciągłym, lecz dyskretnym. Co to znaczy?

  • proces ciągły to jak upływ czasu. Czas postępuje ciągle tak samo. Narastająca liczba godzin Twojego życia zmienia się w sposób ciągły.
  • proces dyskretny to jak jazda samochodem w korku. Poruszasz się przez chwilę, a potem stoisz. Znów podjeżdżasz kawałek i znów długo stoisz.

Ma to według mnie duże znaczenie dla inwestorów na rynku NewConnect, ponieważ będzie on tak długo rósł, jak długo będzie przychodził nowy kapitał chętny do inwestowania. Spodziewam się, że to źródełko szybko przyschnie na jakiś czas. To właśnie tu tli się wspominany ogień piekielny dla inwestorów, który tym bardziej poparzy im niższa płynność rynku, a to właśnie pułapka płynności od dawna była domeną NewConnect. Gdy handel odbywa się w miarę normalnie – są kupujący i sprzedający – problem nie istnieje. W sytuacji, jednak gdy pojawiają się pierwsze spadki i handel raptem zamiera, bo na podaż nie ma żadnej odpowiedzi popytu – problem się materializuje. Wtedy na wyścigi następuje obniżanie ceny przez sprzedających i w efekcie rynek spada jak kamień. To ryzyko, które z uwagi na strukturę uczestników rynku NewConnect jest dla wielu ukryte, a jednak mocno obecnie na tym rynku.

Prognozy dla NewConnect na dziś

Co wydarzy się dalej na NewConnect? Jeżeli czytałeś moje poprzednie komentarze np. do hossy na CD Projekt, rynku mieszkaniowego czy rynku złota wiesz, że opisuje przyszłość prawdopodobieństwem danych wydarzeń. Jestem analitykiem i inwestorem z na tyle długim stażem żeby zdawać sobie sprawę, z tego że giełdową rzeczywistość trzeba postrzegać jako pełne spektrum możliwości z szacowaniem szans dla poszczególnych sytuacji. Zatem w czasie 12 miesięcy od dzisiaj spodziewam się następujących scenariuszy dla euforycznej NewConnectowej hossy:

  1. Rynek NC spada od szczytu o więcej niż 40% (30% prawdopodobieństwa) – doprecyzuję, że nie da się określić czy szczyt już był, czy dopiero będzie, jednak niezależnie od tego oczekuję, że w tym okresie od szczytu zobaczymy spadek o więcej niż 40%.
  2. Rynek NC spada od szczytu o zakres 25-40% (25% prawdopodobieństwa) – jak wyżej tylko skala przeceny mniejsza
  3. Rynek NC spada od szczytu o zakres 10-25% (20% prawdopodobieństwa) – jak wyżej tylko skala przeceny mniejsza
  4. Rynek NC jest wyżej niż +10% od obecnych poziomów (15% prawdopodobieństwa) – skala głodu zysków i chęci inwestycji narasta. Przyciągając nowy kapitał rynek i po roku NCIndex jest wyżej niż obecnie.
  5. Rynek NC jest w trendzie bocznym w granicach +/- 10 % od obecnego poziomu (10% prawdopodobieństwa) – sytuacja w której paliwo do wzrostów się wyczerpało, a jednocześnie nie ma zbyt wielu chętnych do realizacji zysków i sprzedaży. Obroty spadają, ale ceny się utrzymują.

Jak widać spadkom przypisuję aż 75% prawdopodobieństwa. A dodatkowo utrzymanie się rynku na obecnych poziomach wydaje mi się mocno nieprawdopodobne. Kilka spółek zapewne utrzyma swoje wyceny i nawet osiągnie nowe maksima, ale będzie to bardziej wyjątek niż reguła. W pamięci mam dalej słowa J.M.Keynes, że rynek może być dłużej nieracjonalny niż ty jesteś wypłacalny, dlatego nie zaskoczy mnie również, jeżeli NewConnectowa euforia będzie trwać jeszcze 3-4 miesiące. Oby jednak Ci euforycznie nastawieni inwestorzy na rynku NewConnect teraz liczący duże zyski nie skończyli jak król poniżej.

Jeżeli po lekturze sądzisz, że może uda Ci się wyjść z inwestycji przed szczytem, a może sądzisz, że zyski są Ci dane to mam złą wiadomość … to się w 99 % przypadków nie uda i nie licz na to, że jesteś bogiem inwestycji! Jeżeli ekscytujesz się rosnącym stanem środków to pamiętaj o starym przysłowiu – Don’t miss the brain with the bull market.

Oczywiście, jeżeli chcesz zainwestować na rynku NewConnect to możesz! To rynek dla inwestorów i od zawsze z dominującą rolą inwestorów indywidualnych. Mam jednak prostą radę – zrób to z maksymalnie 10% całego swojego kapitału. Co prawda przez takie podejście raczej nie zostaniesz milionerem, ale przynajmniej na pewno nie zostaniesz bankrutem!

Na końcu ważne zastrzeżenie dla wszystkich myślących „smęci, bo sam nie załapał się na pociąg który odjechał” 🙂 Mam ekspozycję na rynek NewConnect w swoich inwestycjach. Jednak jest ona ograniczona do 5% mojego spekulacyjnego kapitału.

Do zarobienia,
Paweł Cymcyk

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawiera konkretnej wyceny instrumentu finansowego, nie opiera się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określa ryzyka inwestycyjnego. Jest tylko i wyłącznie osobistą opinią autora. Zgodnie z powyższym serwis DNA Rynków oraz autor nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na jej podstawie.

38
3

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

38
3


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: