Rynek fotowoltaiki w Polsce rośnie w szalonym tempie

rynek fotowoltaiki

Rynek fotowoltaiki w Polsce jest na dobrej drodze do wzrostu i dynamicznego rozwoju. Niedawno pisaliśmy o światowym rynku fotowoltaiki, który ma przed sobą szansą na nową hossę. W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce odnotowano znaczący wzrost liczby instalacji paneli słonecznych, co przyczyniło się do zwiększenia mocy zainstalowanej w kraju. Pod koniec 2021 roku, moc zainstalowana w Polsce wynosiła 7 GW, a pod koniec tego roku jest to już 12 GW. Tempo wzrostu przekracza więc 65% rocznie.

W 2022 roku fotowoltaika była najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii. Na 21,683 GW mocy zainstalowanej OZE, aż 54% stanowiła właśnie energetyka solarna. Tym samym fotowoltaika w Polsce w 2022 roku aż o 10% poprawiła swój wynik z 2021 roku. Poniższy wykres pokazuje jak szybko, zwiększa się nad Wisłą łączna moc zainstalowanych paneli słonecznych. W ciągu ostatnich 10 lat krajowy rynek PV rósł w tempie 108% rocznie!

Rozwój rynku fotowoltaiki w Polsce od 2002 roku

Firma PMR przygotowała niedawno temu raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2022”. Wynika z niego, że w 2027 r. łączna moc zainstalowana w tym segmencie może sięgnąć 26,7 GW. Przewidywane są trzy różne warianty wydarzeń. W scenariuszu wysokich cen energii ma być to 34,1 GW, a niskich cen 20,3 GW.

Prognoza wzrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce

Fotowoltaika na tle Europy

Sądzę, że raczej są to zaniżone prognozy. Ostatni rok przyniósł wzrost krajowego rynku o 65%, spadek w kolejnych 5-leciu do 18% wydaje się skrajnie mało prawdopodobny. Oznaczałoby to, że polski rynek już jest bardzo nasycony, co nie jest do końca prawdą. Jesteśmy co prawda na wysokim trzecim miejscu w Europie, jeżeli chodzi o produkcję energii z PV, ale to wciąż niewiele. Na koniec listopada 2022 roku łączna liczba prosumentów wyniosła tylko 1,18 miliona, a w Polsce mamy ponad 6,3 miliona domów jednorodzinnych.

Dodatkowo mamy też ponad 550 tysięcy lokali wielomieszkaniowych, z których duża część to bloki. Kwestią czasu jest, kiedy i na ich dachach, spółdzielnie mieszkaniowe zaczną montować panele. W dobie szybko rosnących cen energii i certyfikatów energetycznych budynków będą po prostu do tego zmuszone.

Produkcja energii w państwach europejskich, z paneli słonecznych

Po ilu latach fotowoltaika się zwraca?

Wszystkie dane o tempie wzrostu rynku fotowoltaiki w Polsce sugerują, że opłacalność inwestycji w panele słoneczne jest naprawdę duża. Czy jednak tak jest w istocie ? Okazuje się, że tak. Z wyliczeń enerad.pl bazujących na kosztach energii w 2022 roku wynika, że instalacja o mocy 3,7 kW w domu z przeciętną autokonsumpcją wynoszącą 20%, zwróci się po ok. 9,71 latach (i to bez żadnych ulg i dotacji).

Dopłata z Mój Prąd jest w stanie skrócić ten czas do nieco ponad 7 lat. Z kolei odliczenie ulgi termomodernizacyjnej odejmie kolejny rok od czasu zwrotu. Widać zatem, że rynek fotowoltaiki jest nie tylko atrakcyjny pod kątem inwestycyjnym, ale i pod kątem zwykłego, codziennego wykorzystywania.

Szacowany czas zwrotu inwestycji w instalacje fotowoltaicznych, w różnych wariantach

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    54
    3
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments