Robotyka staje się coraz powszechniejsza. Co inwestor musi wiedzieć o tym sektorze?
Roboty wciąż kojarzą się wielu z filmami science-fiction, ale prawdą jest, że korzystamy z nich od dawna. Rozwój robotyki bezpośrednio wpływa na nasze życie, a gospodarka XXI wieku w coraz większym stopniu będzie polegać na nowoczesnych rozwiązaniach z zakresu robotyki.
Inwestor również ma tu trochę pola do popisu bo możliwości do zainwestowania w ten sektor jest cała masa. Rozwój robotyki w połączeniu ze sztuczną inteligencją (zobacz pełną analizę sektora AI „Sztuczna inteligencja to inwestycyjny hit dekady!”) może dać światowej gospodarce gigantyczny wzrost produktywności.
Robotyka przeszła niezwykłą ewolucję od czasu swoich początków. To, co kiedyś było zarezerwowane głównie dla zastosowań przemysłowych, teraz staje się powszechnie obecne w codziennym życiu. Dzisiaj roboty są dostępne w wielu różnych branżach i spełniają coraz bardziej zaawansowane funkcje.
Co inwestor MUSI wiedzieć o sektorze robotyki?!
Nic dziwnego, że inwestycje w tempo rozwoju robotyki przybierają na sile. Czynniki, które wprost przekładają się na zwiększone zainteresowanie tymi inwestycjami są:
- Postęp technologiczny: Rosnąca dostępność zaawansowanych technologii, takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe czy sensoryka, umożliwia rozwój bardziej zaawansowanych i funkcjonalnych robotów. Takich, które są w stanie coraz lepiej wykonywać powierzone im zadania. Z czasem ludzie będą wypierani z kolejnych zawodów.
- Ciągła konieczność poprawy wydajności produkcji: Wysoka konkurencja na rynku skłania przedsiębiorstwa do poszukiwania innowacyjnych sposobów poprawy efektywności i wydajności. Automatyzacja produkcji za pomocą robotów zmniejsza koszty i pozwala wygrywać z konkurencją.
- Demografia i starzenie się społeczeństwa: W miarę starzenia się społeczeństwa, zapotrzebowanie na usługi opieki zdrowotnej i wsparcie w codziennym życiu wzrasta. Roboty mogą stanowić istotne wsparcie dla seniorów. Jest bardzo prawdopodobne, że roboty służące do opieki nad najstarszymi będą cieszyć się coraz większą popularnością. W Przyszłości mogą stanowić bardzo dużą część całego sektora robotyki.
- Zrównoważony rozwój: Autonomiczne pojazdy elektryczne czy roboty dostawcze mogą przyczynić się do redukcji emisji i poprawy zrównoważonego rozwoju, co jest coraz bardziej istotne dla konsumentów i inwestorów.
Potencjał wzrostu całego sektora robotyki
Międzynarodowa Federacja Robotyki podała, że w latach 2015 – 2020 światowa „populacja” robotów każdego roku średnio wzrastała o około 13 proc. Obecnie liczbę samych tylko robotów przemysłowych ocenia się na około 3,5 miliona sztuk. Tymczasem wielkość rynku na 2022 rok wyceniono na 72,17 mld dolarów. Oczekuje się, że wartość ta przekroczy pułap 283 miliardów dolarów w 2032 roku. Co daje średnioroczny potencjał wzrostu całej branży na poziomie ponad 13%.
Prognoza wzrostu rynku robotyki (wartości) w USD
Roboty według zastosowań
Na ten rynek składa się cała masa różnego rodzaju robotów, które wykorzystywane są w coraz większej liczbie branż. Najbardziej popularnych są roboty przemysłowe. To niemal połowa wartości całego sektora. Kolejne typy robotów mają zdecydowane mniejsze znaczenie. Jednak do tych najistotniejszych należy zaliczyć roboty konsumenckie, roboty wojenne, roboty rolnicze czy roboty medyczne.
Do sektora robotyki zalicza się również wysokiej klasy czujniki. Są one bowiem niezbędne do produkcji robotów, a firmy je produkujące ściśle współpracują z firmami z branży. Na ogół zresztą same firmy produkujące roboty, tworzą własne czujniki, nie wykorzystując zewnętrznych dostawców komponentów.
Liczba robotów z podziałem na typy
Roboty przemysłowe
Roboty przemysłowe są wykorzystywane w przemyśle wytwórczym. Ponadto stosuje się je w celu zastąpienia ludzi w pracy na stanowiskach uciążliwych i niebezpiecznych. Najczęściej wykonują one zadania ryzykowne (np. obsługa prasy lub praca w środowisku agresywnym chemicznie). Stosuje się je także tam, gdzie potrzeba dużej siły fizycznej (np.), bądź wyjątkowej precyzji (np. zaawansowana obróbka materiałowa). Roboty przemysłowe jako jedne z pierwszych zostały wprowadzone do użytku komercjalnego już na początku lat 60. Jednak na większą skalę wprowadziły je dopiero przedsiębiorstwa motoryzacyjne.
Obecnie roboty przemysłowe są również szeroko wykorzystywane w górnictwie, rolnictwie, transporcie, budownictwie, łączności, przemyśle chemicznym, leśnictwie, medycynie, hotelarstwie i kosmonautyce. Segment robotów przemysłowych jest obecnie najlepiej rozwiniętym obszarem całego sektora. Nie trudno więc dziwić się, że analitycy prognozują jego najwolniejszy rozwój do roku 2030. Prognozy dla Stanów Zjednoczonych mówią o średniorocznym wzroście zaledwie na poziomie 5,8%.
Prognoza wzrostu rynku robotów przemysłowych do roku 2023 – dane dla USA
Na daną a chwilę liderami robotyzacji są właściwie dwa kraje na świecie. Jednym z nich jest Korea Południowa, a drugim jest Singapur. W tych państwach liczba robotów przemysłowych przypadających na pracownika kilkukrotnie przekracza światową średnią.
Liderzy robotyzacji – roboty przemysłowe na 10 000 pracowników
Roboty medyczne
Kolejną grupę istotnych robotów stanowią te działające w branży medycznej. Roboty medyczne to zaawansowane technologicznie urządzenia, które są projektowane i wykorzystywane w dziedzinie opieki zdrowotnej, w celu pomocy personelowi medycznemu. Mają one na celu poprawę precyzji, efektywności i jakości opieki pacjentów oraz wsparcie personelu medycznego w wykonywaniu różnych zadań diagnostycznych, terapeutycznych i operacyjnych. Przy czym największą przydatność wykazują przy operacjach chirurgicznych.
Chirurgiczne roboty Da Vinci, które opisywaliśmy w szczegółach przy okazji analizy robotyki chirurgicznej to zdecydowanie segment, który ma przed sobą jeszcze gigantyczną falę wzrostową. Liczba robotów Da Vinci, które są w zasadzie jedynymi wybieranymi przez najważniejsze placówki medyczne wciąż mocno odstaje na świecie w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi .
Liczba aparatów da Vinci na świecie – najpopularniejszego modelu robota chirurgicznego – stan na 2022 rok
W 2022 roku szacunki mówią, że w Polsce wykonano około 4600 procedur medycznych z wykorzystaniem robotów. Przez kolejne 5 lat ta liczba ma rosnąć w szalonym tempie prawie 35% rocznie. Wciąż mówimy tutaj o Polsce, gdzie rynek jest istotnie mniejszy niż w krajach zachodnich, a nawet po takich szalonych 5 latach wzrostu będzie mu daleko do nasycenia.
Liczba procedur i dynamika na rynku robotyki chirurgicznej w Polsce, 2019-2027
Roboty konsumenckie
Roboty konsumenckie to takie, do których zaliczymy wszystkie roboty sprzątające, odkurzające czy edukacyjne. Wraz z postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji ceny komponentów i oprogramowania spadają, co sprawia, że te roboty stają się bardziej przystępne cenowo. Wprowadzono również ulepszenia w zakresie technologii, takich jak rozpoznawanie mowy i widzenie komputerowe, które pomogły napędzać one temu podsektorowi wzrost.
Większość analityków uważa, że to właśnie roboty konsumenckie stanowią najbardziej przyszłościową kategorię robotów. W tym wypadku mówimy o wzrostach całego rynku, a nie tylko jego geograficznego podsektora, które do 2030 roku mają wynosić nawet 25% średniorocznie! W kategorii robotów sprzątających wiodącym graczami są takie firmy jak iRobot, Ecovacs, czy Roborock.
Prognozowane tempo wzrostu rynku robotów sprzątających w USA do 2030 roku
Udział w rynku poszczególnych typów robotów konsumenckich
Roboty rolnicze
Chociaż automatyzacja sprzętu rolniczego liczy sobie już sto lat, to prawdziwe roboty rolnicze stały się opłacalne dopiero pod koniec XX wieku. Umożliwił to dopiero znaczący postęp w dziedzinie mocy obliczeniowej i systemów wizyjnych. Zadaniem robotów rolniczych jest zastępowanie ludzi w wykonywaniu powtarzalnych i wyczerpujących fizycznie obowiązków. Ponadto mogą być stosowane do wykonywania coraz bardziej wyspecjalizowanych zadań.
Według BlueWeave Consulting światowy rynek robotyki rolniczej przed końcem 2030 roku sektor osiągnie roczne przychody przekraczające 80 miliardów dolarów.
Trzy agroroboty o różnych funkcjach stworzył brytyjski start-up The Small Robot Company (SRC). Każde z tych urządzeń będzie się uzupełniać w niechemicznych zabiegach polowych, zwalczając chwasty prądem
Największy geograficzny potencjał robotyki jest w Azji
Region Azji i Pacyfiku zdominował rynek robotyki. Korea Południowa i Chiny przewodzą we wdrażaniu robotów do niemal każdej dziedziny gospodarki. Dużo pomagają w tym rządowe dotacje do inwestycji w sektor. Rządy w regionie od kilku lat inwestują w badania nad sztuczną inteligencją i robotykę, mając na uwadze opłacalność inwestycji. Zachęty podatkowe dodatkowo zachęcają firmy do inwestowania w najnowsze rozwiązania technologiczne.
Różne sektory, w tym motoryzacja, opieka zdrowotna, obronność i lotnictwo, przyjęły technologię robotyki do automatyzacji procesów i wydajnego zarządzania zasobami. Roboty przemysłowe są stosowane głównie w regionie Azji i Pacyfiku ze względu na dominujący przemysł motoryzacyjny, który jest bardzo zrobotyzowaną branżą.
Udział sektora robotyki w poszczególnych regionach geograficznych
Największe firmy na rynku
Globalny rynek robotyki jest stosunkowo rozdrobniony, z kilkoma głównymi graczami rynkowymi. Wśród nich znajdziesz takie spółki, jak:
- ABB, to szwedzko-szwajcarski koncern na szwajcarskiej giełdzie. Globalny lider w dziedzinie automatyzacji i technologii elektroenergetycznych. Firma specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych systemów automatyki przemysłowej, robotów przemysłowych oraz innych rozwiązań związanych z efektywnością produkcji. Roboty ABB są wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu, w tym w produkcji, służbie zdrowia i logistyce. Zajmują się na przykład spawaniem, montażem i przenoszeniem materiałów.
- Intuitive Surgical, to firma znana ze swojego systemu chirurgicznego Da Vinci, który pozwala na wykonywanie precyzyjnych operacji za pomocą robotów sterowanych przez lekarza. Rozwiązanie to znalazło zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny. Spółka notowana jest na Nasdaq. Więcej szczegółów o firmie dowiesz się ze wspomnianej wcześniej analizy sektora robotyki chirurgicznej”.
- KUKA, to jeden z wiodących światowych dostawców inteligentnej robotyki, inżynierii instalacji i systemów. Od 2016 roku większość tego niemieckiego koncernu jest własnością chińskiej firmy Midea Group. Sprzedaż spółki sięga 3,2 miliarda euro rocznie.
- iRobot, to firma znana z domowych robotów, takich jak Roomba (robot odkurzający) oraz Braava (robot mopujący). Oprócz robotów sprzątających, iRobot również tworzy roboty o zastosowaniach militarnych, przemysłowych i naukowych. Na przykład roboty z serii PackBot były wykorzystywane w celach wojskowych do rozpoznawania i neutralizowania zagrożeń w obszarach niebezpiecznych dla ludzi, takich jak pola minowe czy obszary skażone.
Poza wyżej wymienionymi, na rynku da się znaleźć sporo innych ciekawych podmiotów. Inwestor sporo takich spółek znajdzie na giełdzie japońskiej. Zainteresować można się na przykład Yaskawa Electric Corporation, czy Fanuc Corporation.
Ekspozycja na sektor poprzez ETF
Żeby zdobyć ekspozycję na sektor robotyki, nie musimy jednak wcale inwestować w akcje konkretnych firm. Wybór sektorowych ETF jest w tym przypadku naprawdę obszerny. Robotyka nie jest niszowym tematem i wiele funduszy pasywnych zdążyło dostosować swoją ofertę. Największe pięć funduszy widać w poniższej tabeli.
Największe fundusze ETF z ekspozycją na robotykę
L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF
L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF już w swoim skrócie „ROBO” odnosi się do sektora. To właśnie robotyka i automatyzacja stanowią główny obszar inwestycji funduszu. W swoim portfolio ma spółki działające pośrednio i bezpośrednio w sektorze robotyki. Przedsiębiorstwa z USA stanowią 42% całości portfela. Na drugim miejscu jest Japonia z 19%, a na trzecim Niemcy z 7%. Inwestor dostaje ciekawą ekspozycję, ale z wysokimi kosztami zarządzania na poziomie 0,8% w skali roku.
L&G ROBO Global Robotics and Automation UCITS ETF – dane o ekspozycji geograficznej i największych pozycjach portfelowych
iShares Automation & Robotics UCITS ETF
Dla osób szukających tańszego rozwiązania alternatywą może być iShares Automation & Robotics UCITS ETF. To największy ETF na sektora robotyki. Pod swoim zarządzaniem ma aż aktywa o wartości prawie 3 miliardów euro . Produkt oferowany przez firmę BlackRock, jednego z największych na świecie dostawców funduszy ETF. Koszty zarządzania są o wiele niższe i wynoszą 0,4% rocznie. iShares Automation & Robotics UCITS ETF ma w swoim portfolio głównie akcje ze Stanów Zjednoczonych (55%), Japonii (14,8%) i Niemiec (6,2%).
iShares Automation & Robotics UCITS ETF – podstawowe wskaźniki wartości rynkowej i ekspozycja geograficzna
Czy warto inwestować w sektor robotyki?
Problemem z każdym z ETF na sektor jest jednak, że nie dają one czystej ekspozycji na robotykę. To najczęściej ekspozycja ogółem na sektory technologiczne z większym naciskiem na procentowy udział w spółkach zajmujących się robotyką. Na dziś największymi pozycjami iShares Automation & Robotics są Splunk i Epam Systems, a więc spółki, które bardziej reprezentują firmy IT dostarczające narzędzia do automatyzacji, niż segment robotyki. Warto o tym pamiętać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej.
Robotyka to dla mnie jeden z najciekawszych sektorów gospodarki XXI wieku. Jej dalszy rozwój ma potencjał do dostarczania biznesowi i gospodarce gigantycznego wzrostu produktywności, a co za tym idzie ma szansę na generowanie ponadprzeciętnych stóp zwrotu dla inwestora. Inwestując w segment robotyki, w zasadzie inwestuje się „hurtowo” w usprawnienie sektora opieki zdrowotnej, tworzenie inteligentnych miast, wzrost produktywności produkcji, a nawet branżę rozrywkową.
Inwestor musi jednak pamiętać, że to wciąż segment rynku, gdzie zmienność będzie większa, a ryzyka związane z poszczególnymi spółkami bardziej złożone, niż przy ugruntowanych od dekad klasycznych sektorów starej gospodarki. Ja jednak tworząc na dziś portfel emerytalny, nie wyobrażam sobie, żeby nie mieć w nim przynajmniej częściowej ekspozycji na cały segment robotyki.
Zainwestować w sektor robotyki zarówno na poziomie ETF, jak i indywidualnych spółek możesz za pośrednictwem brokera XTB. To polski broker o zasięgu globalnym, w ofercie którego znajdziecie ponad 5400 różnych instrumentów finansowych. Inwestowanie w prawdziwe akcje oraz fundusze ETF do kwoty 100 000 EUR obrotu miesięcznie odbywa się całkowicie bez prowizji, a zakładając konto w XTB za pomocą linku, który znajdziesz poniżej wspierasz również nasz portal!
Otwórz konto w XTB i inwestuj bez prowizji w akcje i fundusze ETF we wszystkie spółki z sektora robotyki!
Zakładając konto za pomocą linka: https://link-pso.xtb.com/pso/EKcJt wspierasz nasz portal.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.