Blackrock, jak firma stała się jedną z najpotężniejszych na świecie?

blackrock

BlackRock jest dziś największą firmą inwestycyjną na świecie, która zarządzają aktywami o wartości ponad 9 bilionów dolarów. Blackrock ma udziały w większości największych mediów świata oraz spółek. Jego wpłwy polityczne są tak duże, że z powodzeniem może ingerować w treść legislacji USA. W jaki sposób niewielka firma inwestycyjna założona przez grupkę 8 osób stała się najpotężniejszą firmą świata?

Największe firmy inwestycyjne według posiadanych aktywów pod swoim zarządzaniem – stan na koniec 2022 roku

Największe firmy inwestycyjne według posiadanych aktywów pod swoim zarządzaniem – stan na koniec 2022 roku

Początki Blackrock były spokojne

Początki sięgają roku 1988, kiedy 8 przyjaciół: Larry Fink, Susan Wagner, Barbara Novick, Robert S. Kapito, Ralph Sclosstein, Hugh R. Frater, Keith Anderson i Ben Golub, założyło fundusz, mający pomagać dużym klientom instytucjonalnym w zarządzaniu ich inwestycjami. Blackrock miał zostać firmą, która zarządzałaby ryzykiem inwestycji swoich klientów w najlepszy z możliwy sposób.

Wkrótce spółka zaczęła gromadzić naprawdę pokaźny kapitał, a jej aktywa pod zarządzaniem rosły bardzo dynamicznie. Pierwszym większym klientem został Pete Peterson z Blackstone Group. W zamian za połowę udziałów w Blackrock, Pete Peterson dał niezbędny do dalszego rozwoju kapitał. Między rokiem 1988, a 1989 wartość aktywów pod zarządzaniem Blackrock wzrosła czterokrotnie do 2,7 miliardów dolarów.

Spółka stawała się coraz większą firmą inwestycyjną i zyskiwała uznanie coraz poważniejszych graczy na rynku. W 1991 roku, według Fortune, firma zarządzała aktywami o wartości 9 miliardów dolarów. Jej klientami byli tacy giganci jak Chrysler czy General Electric. W roku 1994 ich kapitał znowu rozrósł się, tym razem do 53 miliardów dolarów.

Larry Fink, jeden z założycieli Blackrock jest dzisiaj główną twarzą całej firmy. W młodości marzył, żeby być politykiem, chciał mieć wpływ na losy świata i zawsze chciał władzy. Po latach przyznał, że cieszy się z tego, że nie został politykiem, bo prawdziwą władzę dają pieniądze.

Larry Fink – CEO Blackrock i jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie

Larry Fink – CEO Blacokrock i jeden z najpotężniejszych ludzi na świecie

Przejęcie przez PNC Financial

PNC Financial Services Group, imperium bankowe z siedzibą w Pittsburghu, przejęło Blackrock za 240 milionów dolarów w 1995 roku. Po przejęciu PNC wyłożył potężne pieniądze, aby przekonać zarządzających funduszami do pozostania w zespole. W 2001 roku, kiedy wygasły ich kontrakty, PNC zaoferowało kolejne 200 milionów dolarów jako zachętę, pod warunkiem, że BlackRock utrzyma 15-procentowy lub wyższy roczny wskaźnik wzrostu. Utrzymał i to przez kolejne kilkanaście lat. BlackRock dodał fundusze hedgingowe do swoich produktów w 1996 r. Przejęcie przez PNC było ważnym wydarzeniem w historii firmy, ponieważ dało możliwość otwarcia się z ofertą na klientów detalicznych, którzy dzisiaj stanowią bardzo ważną część jej biznesu.

Debiut giełdowy Blackrock w roku 1999

PNC sprzedało publicznie 14 procent akcji zwykłych BlackRock w ramach pierwszej oferty publicznej (IPO) 1 października 1999 r. Wyceniono je na 14 dolarów za akcję, IPO zebrało 126 milionów dolarów. Fink i inni partnerzy posiadali kolejne 16 procent, pozostawiając PNC z 70 procentami udziałów. W tamtym czasie firma była piątą co do wielkości notowaną na giełdzie firmą zarządzającą aktywami w kraju. Zatrudniała wówczas 650 pracowników. Dzisiaj akcje notowane są już po 650 dolarów, a spółka zatrudnia 20 tys. pracowników.

Dzisiaj Blackrock jest głównym dostawcą funduszy ETF

Dzisiaj spółka jest głównie znana ze swoich funduszy pasywnych, czyli funduszy ETF. Jednak w roku 2000 tak nie było. Firma była aktywnym graczem na rynku. Nie obyło się bez wpadek. Ominęła ich w całości hossa technologiczna z 2000 roku. Blackrock koncentrował się wtedy na obligacjach, które przynosiły zaledwie 6 procent rocznie.

Dopiero po roku 2010 liczba klientów korzystających z oferty funduszy pasywnych, przekroczyła liczbę tych inwestujących aktywnie. Poniższy wykres dobrze pokazuje, że Blackrock prześcignął już cały rynek funduszy hedgingowych, private equity i venture capital. Ludzie coraz częściej decydują się na inwestycje w fundusze pasywne. Nic dziwnego, skoro oferują one statystycznie znacznie lepsze stopy zwrotu, a do tego ich koszty zarządzania są minimalne. Więcej o wadach funduszy aktywnych pisaliśmy we wpisie „Dlaczego aktywne fundusze przegrywają z indeksami giełdowymi?”.

Blackrock na tle innych rodzajów funduszy – aktywa pod zarządzaniem w bilionach

Światowe wpływy

Obecnie Blackrock jest jedną z najpotężniejszych firm świata również ze względu na posiadanie udziałów w masie największych spółek z realnym wpływem na ich decyzje biznesowe. Jest też wpływowym lobbystą w Kongresie USA. Od 2004 roku firma zatrudniła co najmniej 84 byłych urzędników państwowych, regulatorów i bankierów centralnych. Wpływy rozciągają się daleko poza Stany Zjednoczone.

Były kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii George Osborne otrzymuje 850 000 dolarów rocznie za pracę jeden dzień w tygodniu. Do firmy dołączyli także inni urzędnicy z całego świata. Śledztwa dziennikarskie ujawniły prawie 400 rozmów między dyrektorami Blackrock a wyższymi urzędnikami w Białym Domu, Skarbu Państwa i Rezerwy Federalnej od czasu kryzysu finansowego. Nic nie wskazuje na to, żeby znaczenie Blackrock miało maleć. Aktywów pod zarządzaniem wciąż przybywa, a ludzie wyraźnie przekonali się do inwestowania pasywnego.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  55
  3
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments