Ta część mojego portfela prezentuje pasywne podejście do inwestycji. Jej celem jest głównie ochrona wartości pieniądza przed inflacją.
To najmniej ryzykowny z trzech prezentowanych przeze mnie portfeli. Nie obawiam się inwestować w ten sposób swojej własnej poduszki finansowej.
Od tej strategii inwestycyjnej oczekuję przede wszystkim, że w długim terminie zapewni mi średnioroczną stopę zwrotu rzędu około 2% ponad inflację.
Inwestuję tutaj środki, co do których zależy mi również na wysokiej płynności. Poduszka finansowa ma to do siebie, że nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna. Dlatego też w strategii Gubałówka nigdy nie inwestuję w indywidualne podmioty.
Swoje cele w ramach tej strategii realizuję wyłącznie przez płynne fundusze ETF. Dzięki temu w praktycznie każdej chwili mogę upłynnić inwestycje do gotówki po cenie rynkowej.
Gubałówka to często pierwsza góra powyżej 1000 metrów, na którą trafiają Polacy. Każdy da radę. Nawet jak nie da, to może wjechać. Dokładnie taka jest również ta strategia. Nie potrzeba wielkiego inwestycyjnego doświadczenia, żeby ją realizować, a zarządzanie poduszką finansową to coś, co każdy powinien zrobić na początku.
Jesteś już subskrybentem DNA Premium?
Kliknij tutaj i przejdź do szczegółów portfela.
Ile gotówki potrzeba do powielania tej strategii?
W przypadku strategii Gubalówka dowolny kapitał bedzie odpowiedni. Inwestycje w tym portfelu są bardzo płynne i pozwalają na wejście i wyjście w praktycznie każdym momencie niezależnie od wielkości posiadanego kapitału.
Strategia ta składa się również wyłącznie z kilku instrumentów. Nawet niewielki kapitał rzędu 10 tysięcy złotych będzie w stanie całkowicie ją odzwierciedlić.
W co inwestuje ta strategia?
W strategii Gubałówka wykorzystuję wyłącznie fundusze ETF. Nie interesują mnie tutaj pojedyncze akcje, czy obligacje. Czasem zdecyduję się na zainwestowanie w jakąś walutę.
Żeby być w stanie odzwierciedlić strategię Gubałówka, należałoby posiadać konto maklerskie z dostępem do rynków zagranicznych. Mogą to być konta w takich Domach Maklerskich, jak:
– XTB (zakładając konto z tego linka wspierasz nasz portal, a sam zyskujesz możliwość handlu bez prowizji)
– DM BOŚ
– mBank
Czego spodziewać się po strategii Gubałówka?
Każdy z nas powinien posiadać poduszkę finansową. Ta poduszka nie powinna jednak leżeć na rachunku bankowym i tracić na wartości. Powinna pracować na nas.
W żadnym wypadku nie oczekuję jednak, że ta część portfela będzie generowała fenomenalną stopę zwrotu. Od tego są inne portfele. W tym przypadku zależy mi na bezpieczeństwie i w miarę stabilnym zysku.
To strategia, którą powinna zaintersować osoby, które:
– NIE lubią przesadnego ryzyka
– Są zadowolone z długoterminowego wyniku lekko ponad inflację
– Potrzebują wysokiej płynności
– Nie chcą mocno angażować się na rynku. Lubią poświęcać tylko kilka minut dziennie na swoje inwestycje
Nagłe i gwałtowne obsunięcia portfela Gubałówka są mało prawopodobne ze względu na konstrukcję tego portfela.
Jak uzyskać wgląd do strategii Gubałówka?
Pełny podgląd do strategii Gubałówka oraz wszystkich innych moich realnych portfeli inwestycyjnych, które prowadzę na własnych oszczędnościach jest dostępny w ramach usługi DNA Premium. Tutaj znajdziesz wszystkie korzyści wersji Premium DNA oraz instrukcję, jak do nas dołączyć.
Dołączając do DNA Premium zyskasz:
– pełny wgląd w całą historię transakcji dokonanych w portfelu Gubałówka;
– notyfikację o każdego kolejnej zmianie portfela na bieżąco;
– dostęp do społeczności kilkuset inwestorów podobnych sobie, którzy pomogą Ci z odpowiedzią na każde Twoje pytanie;
– możliwość bezpośredniej codziennej komunikacji z nami! 🙂
Pozostałe strategie DNA:
– Strategia Kilimandżaro – w ten sposób prowadzę swój aktywny portfel długoterminowy (inwestycje emerytalne)
– Portfel Szaleniec – w ten sposób prowadzę swoje krótkoterminowe, spekulacyjne zagrania na rynku (inwestycje spekulacyjne);