Obligacje USA pierwszy raz od 2010 roku dają większy zwrot niż Chin

Obligacje USA pierwszy raz od 2010 roku dają większy zwrot niż Chin

Prawdziwie magiczny rok będzie z tego 2022. Po raz pierwszy od 2010 roku 10-letnie obligacje skarbowe USA dają wyższe oprocentowanie niż ich chiński odpowiednik. To pierwsza od lat sytuacja, gdzie polityka monetarna tych dwóch potęg tak istotnie różnie się od siebie. Podczas gdy FED zaciska pasa starając się walczyć z inflacją, to w tym samym czasie Chiny tegp samego pasa poluzowują starając się pobudzić gospodarkę, która ewidentnie hamuje przez twardą politykę antycovidową stosowaną przez Chińczyków.

Na wykresie poniżej widać jak kształtowała się różnica pomiędzy oprocentowaniem 10-letnich obligacji skarbowych USA oraz Chin od 2010 roku. Dopóki amerykańska inflacja będzie utrzymywać się na podwyższonych poziomach, a chiński wzrost gospodarczy nie przyspieszy, to ta różnica będzie pogłębiać się zapewne dalej, tylko że w inną stronę, niż przez ostatnią dekadę. Chińczycy faktycznie nie mają zbyt dużego problemu z inflacją, więc mogą pozwolić sobie na pobudzanie wzrostu gospodarczego obniżkami stóp procentowych. Jak na razie symbolicznymi, ale jednak obniżkami.

Jakie to wszystko ma znaczenie? Technicznie patrząc po nominalnej stopie zwrotu, mają dziś do wyboru obligacje chiński i amerykańskie, zagraniczni inwestorzy prędzej będą skłaniać się ku tym amerykańskim. W końcu jeśli coś co daje lepszy zwrot jest do tego bardziej bezpieczne, to po co dotykać chińskiego długu? Chińczycy może i „Niedługo przegonią USA„, ale to wciąż kraj o istotnie podwyższonym ryzyku geopolitycznym.

Różnica w oprocentowaniu chińskich i amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych

Różnica w oprocentowaniu chińskich i amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych
Źródło: Charles Schwab

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #004 – wielki spadek Snapchata, fracht z rekordowymi zyskami i wpływ EV na ropę

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

42
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: