Normalność w 2021 roku? Wykres Tygodnia DNA #47

opublikowano: 17 listopada 2020

Ostatnio nastąpił spory wysyp informacji o nowych, funkcjonalnych szczepionkach ze strony amerykańskiego Pfizera i Moderny. Jedna z nich osiąga zgodnie z badaniami skuteczność rzędu 90%, a druga 94,5%, co jest wystarczającym poziomem do wyplenienia wirusa. Dla porównania warto zwrócić uwagę, że np. skuteczność szczepionki na Polio to również nieco ponad 90%, co w zupełności wystarczyło do eradykacji choroby.

Dla tych, którzy chcą bardziej byczo patrzeć na rynki w 2021 roku, kluczowym powinien wydawać się jak najszybszy powrót do gospodarczej normalności, a ta zależeć będzie pośrednio od tego, jak szybko uda się zaszczepić najbardziej wrażliwe na zarażenie COVID-19 grupy. Identyfikując taką grupę na poziomie wieku, naturalnym jest odfiltrowanie osób powyżej 70 roku życia.

W Anglii i Walii ponad 84% zgonów z powodu COVID-19 dotyczyło właśnie tej grupy wiekowej. W innych rozwiniętych gospodarkach ten odsetek wygląda podobnie. Ta grupa stanowiła również w ostatnim czasie ponad połowę wszystkich przyjęć do szpitali z powodu koronawirusa.

Wykres pokazuje liczbę ludności powyżej 70 roku życia na poszczególnych kontynentach oraz w wybranych regionach, co ilustruje potencjalną skalę problemu logistycznego, z jakim będą mierzyć się rządy dystrybuując szczepionkę.

Liczba ludności powyżej 70 roku życia na różnych kontynentach i w wybranych regionach (w mln)

Źródło: Deutsche Bank

Na całym świecie mamy około 458 milionów osób w wieku powyżej 70 lat, z czego 37 milionów w USA, 53 miliony w Strefie Euro. 173 miliony z tych 458 żyją w krajach rozwiniętych, a 285 w gospodarkach wschodzących. Oczywiście, to nie jedyna grupa, która powinna mieć wysoki priorytet szczepienia, ale na pewno jest dobrym punktem wyjścia dla programu szczepień natychmiastowych.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska zapewniły sobie na razie możliwość zaszczepienia produktem Pfizera odpowiednio 50 i 100 milionów ludzi. Dodatkowo w przypadku produktu Moderny ma to być odpowiednio 50 i 40 milionów osób, a przypomnijmy, że inne firmy farmaceutyczne też niedługo opublikują swoje wyniki.

Powrót do normalności w 2021 roku wydaje się więc być możliwy szybciej, niż niektórym się wydaje, chociaż pytania o bezpieczeństwo tych szczepionek, ich skuteczność na ogromną skalę i logistykę dystrybucji wciąż pozostają bez odpowiedzi.


Jak myślicie? Jest szansa na „normalność” w 2021?

2
1

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

2
1


Może cię zainteresować również:

Ankieta

Czy sądzisz, że Allegro przebije do końca 2020 cenę 100 zł?

  • Tak
  • Nie

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: