Najciekawsze spółki giełdowe w 2020 roku według Bloomberga

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga,

opublikowano: 24 października 2019

Lista 50 spółek giełdowych wartych obserwowania w kolejnym roku według Bloomberga to już pewnego rodzaju tradycja. Tym razem najwięcej spółek na liście zajmuje sektora technologiczny oraz… finansowy. Przegląd branż jest jednak dość szeroki, bo znajdziemy na niej również bardziej tradycyjne sektory jak przemysł czy energetyka. W zestawieniu nie zabrakło również polskiego akcentu ;). Spośród całej pięćdziesiątki (pełny raport można znaleźć tutaj)i każdego sektora wybrałem po jednej, według mnie najciekawszej. Na które spółki warto więc zwracać uwagę w 2020 roku?

1. Anta Sports – sektor odzieżowy

Największy chiński producent odzieży sportowej notowany na giełdzie w Hong Kongu w Europie jeszcze słabo rozpoznawalny. Niedługo może się to zmienić, bo spółka kupiła ostatnio za zaledwie 4,6 mld euro fiński Amer Sports. Skandynawskie marki należące do Amer takie jak Solomon czy Peak Performance mogą już brzmieć znajomo. Według analiz w ciągu najbliższych 3 lat ma szansę zrównać się udziałem w chińskim rynku z Nike czy Adidasem. Spółce pomagać mają zaplanowane na 2022 zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie oraz „dokapitalizowanie” na ponad 100 mln dolarów od Lululemon Athletica, kanadyjskiego giganta działającego w tej samej branży. W ciągu ostatniego roku Anta Sports dała zarobić inwestorom prawie 80%, a prognozowany na 2020 wzrost sprzedaży sięgnąć może nawet 30%.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloombera, Anta Sports

2. Enterprise Products – sektor energetyczny

Notowana na nowojorskiej giełdzie spółka jest jednym z największych przedsiębiorstw działających na rynku przesyłu ropy i gazu. W jej posiadaniu jest ponad 83 000 km rurociągów. Ostatni rok nie przyniósł co prawda akcjonariuszom wielkich zwrotów (niecałe 4%), ale… według analiz podpisane przez Enterprise Products kontrakty i dobre zarządzanie długiem pozwolą bez większego problemu na utrzymanie pozycji lidera w swojej branży przez kolejny rok. Dodatkowo dla długoterminowych inwestorów spółka to bardzo dobra dywidendowa dojna krowa ;).

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloombera, Enterprise Products

3. Ping An – sektor finansowy

Założony zaledwie 30 lat temu chiński konglomerat finansowy notowany na szanghajskiej i hongkońskiej giełdzie jest największym ubezpieczycielem w Chinach i drugim zaraz po Berkshire Hathaway na świecie. Okazji do wymieniania dużych liczb jest więcej. Kapitalizacja? Prawie 230 mld USD. Aktywa pod zarządzaniem? Około biliona (tak, biliona – to tysiąc miliardów) dolarów. Liczba klientów? Na początek lipca roku 2019 ponad 196 milionów osób! Duże inwestycje w sztuczną inteligencję, blockchain i chmury obliczeniowe powinny pozwolić czwartej co do wielkości spółce w Chinach na utrzymanie przewagi nad konkurencją. Poza finansami Ping An przytula się też do branż technologicznej czy ochrony zdrowia.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloombera, PingAn

4. Just Eat – sektor spożywczy

Ok, sektor spożywczy to trochę naciągana definicja, bo Just Eat to takie Pyszne.pl tylko, że dużo, dużo, dużo większe. Jak zwykle najlepszy biznes zawsze robią pośrednicy i tak na przywożeniu zrobionego przez innych jedzenia Just Eat w 2018 roku zarobiło na czysto prawie 80 milionów funtów. Lider rynku dowozu jedzenia w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Holandii urośnie niedługo jeszcze bardziej. Zbliżająca się fuzja z Takeaway.com urodzi największą tego typu spółkę poza rynkiem chińskim. Konkurencja niby rośnie spora, bo zarówno Uber Eats czy Deliveroo stale się rozwijają, ale wciąż to Just Eat trzyma pozycję lidera na kluczowych rynkach europejskich.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, Just Eat

5. AstraZeneca – sektor farmaceutyczny

Brytyjsko-szwedzki koncern farmaceutyczny notowany jest aż na 3 rynkach: w Nowym Jorku, Londynie i Sztokholmie. Ostatnie sukcesy w procesach o dopuszczenie niektórych leków do obrotu lub dalszego etapu weryfikacji mogą mieć gigantyczny wpływ na przyszłą rentowność. Każde z sześciu lekarstw, które obecnie jest w procesie wypuszczenia na rynek, ma szansę na zostanie hitem sprzedaży. Jakkolwiek dziwnie nie brzmi to w przypadku leków na niewydolność sercową lub raka płuc… Już w ciągu ostatniego roku farmaceutyczny gigant dał szansę na prawie 20% zarobku, a obecne prognozy wzrostu sprzedaży przekraczają 10%. Każda farmaceutyczna spółka ma jednak ten problem, że śmierć któregoś z pacjentów podczas testów nowego leku może szybko zniszczyć kilka lat i kilka miliardów dolarów wrzuconych w jego opracowywanie.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, Astra Zeneca

6. SalMar – sektor przemysłowy

Dobry biznes jak widać, można zrobić po odpowiednim przeskalowaniu na wszystkim. Największy światowy producent hodowlanego łososia z Norwegii coś o tym wie. Notowany na giełdzie w Oslo rybny król w ciągu ostatniego roku raczej nie był świetną przynętą dla grubych ryb. Ponad 5 procent na minusie raczej nie śni się spekulantom po nocach. Ale! W połowie 2019 spółka skusiła się na przejęcie największego producenta łososia z Islandii – Arnarlax. To powinno pozwolić na dalsze zwiększanie skali działalności.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, Salmar

7. Roku – sektor mediowy

Trudno jednoznacznie zakwalifikować Roku do jednego sektora. Najbliżej im jednak do mediów. Tylko co to za media, jeśli nie produkuje się żadnej treści? Notowana na Nasdaqu spółka w skrócie umożliwia oglądanie darmowych lub dodatkowo płatnych treści przez Internet na telewizorze. Spółka produkuje specjalne modemy umożliwiające oglądanie Netflixa, Amazon TV, Youtube czy innych na ekranie telewizora. Na dobrą sprawę Roku głównie agreguje treści z różnych serwisów wewnątrz siebie, a biorąc pod uwagę coraz większe rozdrobnienie rynku platform streamujących, w 2020 spółka powinna trzymać się bardzo dobrze.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, Roku

8. Toyota – sektor motoryzacyjny

Toyota to już nie tylko producent samochodów. Akio Toyoda – wnuk założyciela stawia mocny nacisk na rozwój firmy również w innych sektorach, które pozwolą na większą dywersyfikację biznesu. Do najciekawszych z nich można zaliczyć Toyota Financial Services i Toyota Home, czyli odnogi finansowe oraz… budowlano-deweloperskie japońskiego giganta. Działka finansowa obsługuje już ponad 26 mln klientów głównie w zakresie pożyczek samochodowych i leasingu.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, Toyota

9. Contemporary Amperex – sektor technologiczny

Chiński producent baterii przy silnie rosnącym rynku samochodów elektrycznych radzi sobie bardzo dobrze. Szczególnie gdy pomagają mu w tym rynkowe regulacje faworyzujące ten niskoemisyjne środek transportu. Największy dostawca baterii litowo-jonowych zaczyna się też rozglądać za biznesowymi partnerami z europejskiego rynku motoryzacyjnego. Jak na razie dostarcza je na nasz kontynent jedynie dla BMW, ale elektrykami coraz silniej interesują się też Volkswagen czy Fiat.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, Contemporary Apernex

10. T-Mobile – sektor telekomunikacyjny

T-Mobile tak naprawdę najbardziej oczekuje obecnie na zgodę regulatorów do przejęcia Sprint Corp za 26 mld USD. Jak na razie walczy o to w sądzie pozwane przez 16 Stanów USA oraz Dystrykt Kolumbii. Urzędnicy chcą zablokować przejęcie, tłumacząc to obawami o wzrost kosztów dla Klientów. Jeśli umowa zostanie zablokowana w procesie, spółka będzie musiała przemyśleć swoje plany dotyczące całej sieci i infrastruktury 5G. Jak na razie szanse każdej ze stron oceniane są równie wysoko! Czyli… 50-50.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, T Mobile

BONUS CD Projekt RED- sektor technologiczny

Polski akcent na liście Bloomberga nietrudno było odgadnąć. Złote dziecko polskiego kapitalizmu w przyszłym roku ma oficjalnie wprowadzić do sprzedaży swój nowy hit Cyberpunk 2077. Prognozowana sprzedaż w pierwszym roku to… 20 milionów sztuk. Przy takiej masie łatwiej zrozumieć inne ekstremalne prognozy analityków dla spółki na 2020 rok. Wzrost sprzedaży ma sięgnąć prawie 450%, a zysku na akcję prawie 1200%. Jeśli seria o Wiedźminie wyniosła CDR do ekstraklasy światowych deweloperów gier video to Cyberpunk zdecydowanie ma szansę przenieść go w okolice pierwszych miejsc tabeli.

Najciekawsze spółki 2020 roku według Bloomberga, CD Projekt

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

30

Powiedz nam czy podobał Ci się ten materiał

30
0


Może Cię zainteresować również:

Ankieta

Gdzie prognozujesz rynek (WIG) na koniec 2020?

  • Ponad 10% w górę
  • Konsolidacja -10 do +10%
  • Ponad 10% w dół

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Polecane wpisy: