Jeszcze jedna oznaka dezinflacji do kompletu

Jeszcze jedna oznaka dezinflacji do kompletu

Wskazywałem ostatnio na kolejną oznakę dezinflacji w USA, jaką są spadające w ujęciu m/m po raz pierwszy od października 2020 roku ceny koszyka tzw. „non durable goods”. Więcej o tym znajdziesz w linku powyżej, ale to nie jedyna oznaka dezinflacji. W zasadzie można je znaleźć już praktycznie na każdym kroku przeglądania danych makroekonomicznych.

Jest taki indeks jak ISM. O jego szczegółach, tym jak działa itp. pisałem już we wpisie „Szklana kula w głąb amerykańskiej gospodarki, czym jest indeks ISM”. Tu chciałbym skupić się na jednej ze składowych całego indeksu ISM, czyli sekcji „Prices Paid”. Jest on obliczany na bazie odpowiedzi managerów z przedsiębiorstw na pytania czy w danym miesiącu zapłacili za różne elementy niezbędne do prowadzenia swojego biznesu więcej czy mniej niż miesiąc temu.

Ich odczucia teoretycznie można obarczać problemem subiektywności, ale dajmy spokój, w końcu jeśli prowadzisz jakiś biznes albo pełnisz w nim wysoką managerską rolę, to doskonale wiesz, czy ogólnie koszty wam wzrosły, czy spadły. Niby jest tu element subiektywnej oceny, ale wciąż jest to wiarygodna subiektywna ocena.

Potwierdza to również spojrzenie na to jak kształtuje się wspomniany subindeks ISM Prices Paid w zestawieniu z inflacją CPI dla USA, bo okazuje się, że jest on naprawdę dobrym wskaźnikiem wyprzedzającym zachowanie się inflacji. Poniżej widzisz to zestawianie od 1997 roku. Wystarczy spojrzeć na największe punkty przegięcia, np w roku 2000, gdy ISM Prices Paid zaczął spadki o wiele przed faktycznym spadkiem inflacji, lub w roku 2015 gdy zaczął wzrosty o wiele przed wzrostem inflacji, a także w 2020 (wzrosty), czy 2012 (spadki), itd.

Czy czeka nas równie szybki spadek inflacji, co ostatni wzrost? Nie. Czy jednak czeka nas spadek inflacji, a szczyty mamy już w przypadku USA za sobą. Kolejne elementy wskazują na to, że tak.

Indeks ISM Prices Paid (niebieska linia, lewa oś) oraz inflacja CPI dla USA (czerwona linia, prawa oś)

Źródło: MacroMicro

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #004 – wielki spadek Snapchata, fracht z rekordowymi zyskami i wpływ EV na ropę

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

45
2
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: