Inwestowanie w złoto dla każdego? Sprawdź kiedy warto!

Złoto to często pierwszy pomysł początkującego inwestora. Kto naprawdę i dlaczego powinien rozważyć dodanie złota do swojego portfela i ulokować w nim część swoich oszczędności? W poprzednim materiale udowadniałem już, że jeśli chcesz inwestować w złoto, to fizyczna forma jest najlepszym rozwiązaniem (czytaj też: „Inwestowanie w złoto fizyczne? To ma sens!”)

Tym razem będę chciał skupić się na tym, dla kogo złoto najlepiej nadaje się do portfela. Jeśli w ogóle stawiane jest takie pytanie, to czy złoto jest rozwiązaniem uniwersalnym dla każdego? Według mnie… nie! Nie jest to rozwiązanie dla każdego i nie jest to rozwiązanie na każdym etapie budowy portfela! Sam złota w swoim portfelu inwestycyjnym nie posiadam, ale jestem w stanie zrozumieć każdego, kto zdecydował się je do portfela dołożyć. Jest sporo argumentów, które taką inwestycję wspierają. Dla kogo i na jakim etapie, złoto będzie w takim razie dobrym dodatkiem do portfela?

Inwestowanie w złoto dla każdego? Sprawdź kiedy warto!

Zarejestruj się sklepie Goldsaver i kupuj fizyczne złoto „po kawałku”. Skorzystaj z naszego linka do rejestracji:

https://goldsaver.pl/kod/DNA100?utm_source=dna&utm_medium=link&utm_campaign=launch

oraz odbierz bonus w postaci 100 złotych podając kod DNA100

Złoto uniwersalne dla każdego?

Złoto nie jest uniwersalnym aktywem dobrym dla każdego. Uniwersalne dobre dla każdego aktywo musiałoby generować trwały i stabilny wzrost wartości przy jednoczesnym generowaniu jakichś przepływów dla inwestora. Najlepiej jeszcze przy jak najmniejszej zmienności. Brutalna prawda jest taka, że nie ma takich inwestycji, a to wprost oznacza, że i złoto nie będzie dla każdego.

Złoto nie generuje żadnych przypływów dla inwestora. Akcje mogą generować dywidendy, obligacje mogą generować odsetki, a nieruchomości mogą generować płatności z najmu. W przypadku złota jedynym sposobem na wzrost wartości portfela jest wzrost wartości samego złota. Jeśli więc zależy Ci na przepływach i gotówce, to sens złota w portfelu jest żaden. Osoby, które są na etapie konsumowania zgromadzonego kapitału nie znajdą dla siebie rozwiązania w złocie.

Roczne wyniki notowań złota

Zwłaszcza że samo złoto również nie rośnie dynamicznie na wartości. Zdarzają się oczywiście lata, gdy złoto wzrośnie 30% rocznie (2010 rok). Zdarzają się takie, gdzie spadnie 30% w rok (2013), ale co do zasady, to aktywo o niewielkich wahaniach i niskiej zmienności. Jeśli więc jesteś dopiero na początku drogi inwestora, to złoto również nie pozwoli Ci zbudować wielkiego majątku.

Indeks zmienności dla złota

Z dokładnie tego powodu, ja złota w swoim portfelu praktycznie nie posiadam. Mój profil ryzyka jest do tego zbyt agresywny. Nie przeszkadzają mi wahania wyceny o nawet kilkadziesiąt procent i czekanie latami na dobry zysk, ale nie będzie to strategia odpowiednia dla większości inwestorów. Nie będzie to również strategia odpowiednia dla osób w wieku 50+, którym do emerytury zostało mniej niż więcej czasu.

Dla kogo nadaje się złoto

W takim razie dla kogo to złoto się nadaje? Kluczem do zrozumienia sensu posiadania złota w portfelu jest jego zachowanie w różnych sytuacjach na rynku. Inwestor powinien traktować złoto jako formę obniżenia zmienności i wahań całego portfela. Innymi słowy, jeśli dodasz do swojego portfela część złota, to jednocześnie zwiększysz swoją ogólną stopę zwrotu i zmniejszysz ryzyko.

W dużym stopniu będzie wynikało to z zachowania się złota w trakcie najgorszych okresów dla akcji. Na wykresie poniżej widać, jaką stopę zwrotu osiągało złoto w najgorszych kwartałach dla rynku akcji. Rzadko kiedy fatalny wynik akcji był zbieżny z fatalnym wynikiem złota.

Najgorsze kwartały dla rynku akcji to często pozytywne kwartały dla złota

Najgorsze kwartały dla rynku akcji to często pozytywne kwartały dla złota

Takie zachowanie wpływa bezpośrednio na wynik całego dobrze zbalansowanego portfela. Oczywiście kryzysy geopolityczne czy finansowe o wielkiej skali są praktycznie niemożliwe do przewidzenia. Dlatego też inwestor, któremu zależy na względnie stabilnym portfelu i zmniejszeniu jego wahań powinien utrzymywać w miarę stałą ekspozycję na złoto. Długoterminowe badania stóp zwrotu pokazują, że optymalnym punktem w portfelu składającym się z akcji, obligacji i złota jest poziom około 20% alokacji w złoto.

Tak wygląda średnioroczna stopa zwrotu i ryzyko, jakie inwestor ponosiłby, posiadając w portfelu akcyjno-obligacyjnym określony udział złota. Najlepszy stosunek przeszłego zysku do ryzyka otrzymywany był przy poziomie około 20% alokacji. To ona pozwalała na jednoczesne zmniejszenie wahań portfela oraz zwiększenie średniorocznej stopy zwrotu.

Jak zmieni się ryzyko i stopa zwrotu z portfela akcyjno-dłużnego, przy konkretnym poziomie alokacji złota

Jak zmieni się ryzyko i stopa zwrotu z portfela akcyjno-dłużnego, przy konkretnym poziomie alokacji złota

Testy te uwzględniają okres od 1968 do 2019 roku. Obejmuje więc okres, gdy obowiązywał jeszcze tzw. system z Bretton Woods, który mocno zaburzał realną wycenę złota. W systemie z Bretton Woods teoretycznie kursy walut krajów uczestniczących w systemie miały być oparte na parytecie złota. Finalnie doprowadziło to, co prawda głównie do dominacji amerykańskiego dolara, ale to temat na osobny odcinek. Bretton Woods ostatecznie załamał się w 1973 roku, więc dla bezpieczeństwa lepiej spojrzeć na podobne dane dopiero od 1973 roku.

Idealny poziom złota w portfelu

Bardzo ciekawe badania przeprowadził WisdomTree. W okresie od 1973 do 2020 roku sprawdzał, jaki wynik będzie osiągał zbalansowany portfel 60/40, gdzie 60% alokowane jest w obligacje, a 40% w rynek akcji, w którym stopniowo zwiększana jest ilość złota. Efektywność mierzona była wskaźnikiem Sharpe’a, który łączy w sobie zarówno stopę zwrotu, jak i ryzyko, które trzeba było ponieść, żeby tę stopę osiągnąć. Myśl o wskaźniku Sharpe’a jak o średnim zwrocie, jaki można uzyskać ponad inwestycje kompletnie wolne od ryzyka na jednostkę zmienności.

Dlaczego to takie ważne? Dlatego że poza osiągnięciem stopy zwrotu rzędu 100% rocznie, inwestor musi być jeszcze w stanie przetrwać zmienność rynkową, jaka będzie takiej stopie zwrotu towarzyszyć. Większość nie potrafi wysokiej zmienności przetrwać. W efekcie zrezygnuje z inwestycji i tyle by było z tych zysków. Im wyższy wskaźnik Sharpe’a, tym lepszy pod tym względem jest portfel.

Jak to wygląda w badaniu? Na dolnej osi jest procentowy udział złota w portfelu. Za każdym razem przy dodawaniu 1% alokacji w złoto udział obligacji i akcji był tak zmieniany, żeby trzymać proporcje 60/40. Niebieska linia pokazuje nam, jak będzie zmieniać się wskaźnik przy stopniowym dodawaniu złota. Najwyższy otrzymujemy przy alokacji około 12% złota w portfelu.

Idealny poziom złota w portfelu

Idealny poziom złota w portfelu

Przez ostatnie blisko 50 lat, inwestor mógł de facto zabezpieczyć częściowo swój portfel bez konieczności płacenia za to jakiejkolwiek opłaty. Jednocześnie nawet odniósłby z tego tytułu korzyści. To właśnie w takich sytuacjach złoto sprawdza się w portfelu inwestora. Jeśli zależy Ci na zbalansowanym zarządzaniu własnymi oszczędnościami, a większe bezpieczeństwo ma dla Ciebie wyższą wartość, niż gigantyczne stopy zwrotu, które często obarczone są większym ryzykiem, to dokładnie złoto dodane do portfela w wysokości 10-15% może Ci pomóc osiągnąć swoje cele.

Jak można kupić fizyczne złoto?

Na naszym portalu znajdziesz obszerny poradnik o tym, jak inwestować w złoto. Jedną z ciekawych opcji jest również sklep internetowy Goldsaver będący częścią Grupy Goldenmark. Dzięki Goldsaver złoto można kupować w niewielkich częściach. Nie każdego stać od razu na jednorazowy zakup większej ilości kruszcu, a kupowanie minimalnych ilości, np. w sztabkach jednogramowych to mocne przepłacanie za cenę samego metalu.

Tymczasem dzięki Goldsaver można kupować złoto w niewielkich częściach aż uzbiera nam się pełna sztabka. Gdy suma naszych wpłat pokryje koszt całej jedno-uncjowej sztabki złota, to możemy odebrać ją w formie fizycznej. Oczywiście nie trzeba czekać do uzbierania się pełnej sztabki, żeby sprzedać posiadane złoto.

Jeśli zarejestrujesz się w sklepie Goldsaver za pomocą naszego linka polecającego oraz podasz kod DNA100, to możesz odebrać również specjalny bonus w wysokości 100 złotych do pierwszej swojej sztabki. Bonus zrealizuje się, gdy uzbierasz w swoich oszczędnościach pełną sztabkę.

Co Ty sądzisz o inwestowaniu w złoto? Masz je w swoim portfelu, czy wolisz jednak bardziej ryzykowne inwestycje?

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00



    Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

    40
    0
    Zastrzeżenie prawne

    Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

    Subskrybuj
    Powiadom o
    guest
    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Może Cię zainteresować również: