Historia Intuitive Surgical. Lider robotyki chirurgicznej, który ratuje życie!

intuitive surgical

Największe sukcesy osiągają często firmy oferujące proste i masowe produkty. Im większy potencjalny rynek, tym potencjalny sukces może być większy. Czasami niezwykły wzrost może również dotyczyć przedsiębiorstw oferujących zaawansowane, niszowe produkty. Jest to możliwe, jednak pod jednym warunkiem. Cały sektor, w jakim taka firma działa, musi również mieć potencjał rozwojowy.

Intuitive Surgical to spółka z USA, która ma w zasadzie status monopolisty na globalnym rynku robotów chirurgicznych. Intuitive odniósł tak gigantyczny sukces, że nawet inwestując 6 tys. dolarów w okolicy bańki dotcom w 2000 roku w akcje spółki, dziś stalibyśmy się milionerami. Kurs akcji urósł bowiem aż o 16 tys. procent! Sukces ten nie byłby możliwy bez robota Da Vinci, który jest flagowym produktem firmy.

Bez tej maszyny, dzisiejszy rynek robotów chirurgicznych wyglądałby zupełnie inaczej. Dzięki niemu przeprowadzono już 12 milionów operacji, które pozwoliły uratować życie setkom tysięcy pacjentów, a kolejnym milionom zdecydowanie poprawiły komfort życia i umożliwiły szybszy powrót do zdrowia.

Kurs akcji Intuitive Surgical od momentu debiutu w 2000 roku, aż po dzień dzisiejszy – wzrost o ponad 16 000%

Pierwszy prototyp robota Da Vinci

Chociaż dzisiaj robot Da Vinci jest niekwestionowanym liderem branży, to jego stworzenie wcale nie było proste. Cały proces trwał latami, a zaczął się już w 1990 roku, kiedy to instytut SRI otrzymał dofinansowanie na przygotowanie prototypu urządzenia. SRI otrzymało fundusze od Narodowego Instytutu Zdrowia. Instytut opracował prototyp zrobotyzowanego systemu chirurgicznego, który wzbudził zainteresowanie Agencji Obrony DARPA, która była zainteresowana systemem ze względu na jego potencjał do zdalnych operowacji żołnierzy rannych na polu bitwy.

Pierwszy prototyp robota Da Vinci

W 1994 roku doktor Frederic Moll zainteresował się systemem SRI, jak wówczas nazywano robota. W tym czasie Moll był zatrudniony przez firmę Guidant . Próbował zainteresować Guidanta jego poparciem, ale bezskutecznie. W 1995 roku Moll poznał Johna Freunda, który niedawno opuścił Acuson Corporation. Freund wynegocjował opcję nabycia własności intelektualnej robota SRI i założył nową firmę, którą nazwał Intuitive Surgical Devices.

Dr. Frederic Moll współzałożyciel Intuitive Surgical

Dr. Frederic Moll współzałożyciel Intuitive Surgical

Intuitive Surgical zadebiutowało na giełdzie w 2000 roku

Nowo powstała firma udoskonaliła system SRI, w prototyp znany pierwotnie jako „Lenny”, który był gotowy do testów w 1997 roku. W miarę jak prototypy firmy stawały się coraz bardziej zaawansowane, nadano im nazwy wykorzystujące nazwę da Vinci. Jeden miał na imię „Leonardo”, a drugi „Mona”. Ostateczną wersję prototypu nazwano systemem chirurgicznym da Vinci i nazwa ta została na dobre.

W 1998 roku chirurdzy wykorzystali da Vinci do przeprowadzenia – według firmy – pierwszych na świecie operacji serca na zamkniętej klatce piersiowej wspomaganych komputerowo, takich jak naprawa zastawki mitralnej. Po dalszych testach firma Intuitive Surgical rozpoczęła sprzedaż tego systemu w Europie w 1999 r., oczekując na zatwierdzenie przez agencję FDA w Stanach Zjednoczonych. W roku 2000 Intuitive zadebiutował na giełdzie. Od tego momentu na sukcesie firmy mogli zacząć zarabiać inwestorzy z całego świata.

Firma zebrała 46 milionów dolarów w pierwszej ofercie publicznej. W tym samym roku FDA zatwierdziła stosowanie systemu chirurgicznego da Vinci w ogólnej chirurgii laparoskopowej , który można stosować w leczeniu chorób pęcherzyka żółciowego. W 2001 roku FDA zatwierdziła stosowanie tego systemu w chirurgii prostaty.

Kolejne kamienie milowe firmy Intuitive Surgical

Kooperacja zamiast wojny na wyczerpanie

Krótko przed wejściem na giełdę firma Intuitive Surgical została pozwana za naruszenie patentu przez Computer Motion, Inc, swojego głównego rywala. Firma Computer Motion wkroczyła do dziedziny chirurgii robotycznej wcześniej niż Intuitive Surgical, oferując własny system – Robotic Surgical System ZEUS.

Chociaż system ZEUS został zatwierdzony w Europie, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków nie zatwierdziła go jeszcze do żadnej procedury w momencie, gdy FDA po raz pierwszy zatwierdziła system da Vinci. To dało Intuitive Surgical wielką przewagę. Na dłuższą metę konkurencja między systemami ZEUS i Da Vinci mogłaby okazać się niesamowicie nieopłacalna dla obu firm.

Przedsiębiorstwa zdecydowały więc, że najlepszym wyjściem będzie fuzja obu spółek. W 2003 roku Intuitive Surgical i Computer Motion zgodziły się na połączenie, kończąc w ten sposób spór między nimi. System ZEUS został ostatecznie wycofany na rzecz systemu da Vinci.

Rozwój firmy Intuitive Surgical

Światowy monopolista chirurgii

Po fuzji dalszy rozwój Intuitive Surgical był znacznie ułatwiony. Firma uzyskała status monopolity, który nie oddała po dziś dzień. W tej chwili posiada około 80 procent udziału w całym rynku robotów chirurgicznych. Ciężko wyobrazić sobie, aby w najbliższym czasie miała utracić ten status.

Koszt wyszkolenia i wdrożenia robotów chirurgicznych jest bardzo wysoki. Nikt nie będzie wdrażał nowego systemu, jeżeli korzyści będą marginalne. To się właśnie nazywa fosa” w biznesie. Termin ten po raz pierwszy Warren Buffett. Fosa to coś, dzięki czemu jakaś spółka ma znaczną przewagę nad konkurencją. W przypadku Intuitive Surgical fosą jest właśnie świetnej jakości produkt, którego koszt implementacji jest bardzo wysoki.

kolejne wersje robota Da Vinci

Na sukcesie Intuitive Surgical zarabia polski Synektik

Na sukcesie Inutitive Surgical gigantyczne pieniądze zarabia polska firma notowana na GPW – Synektik. Kraje z Europy Środkowej na potęgę kupują systemy Intuitive Surgical. Za wynikami finansowymi podąża również sam kurs akcji. Sama spółka twierdzi, że dalszy rozwój jest nieunikniony i oczekuje, że w perspektywie trzech lat liczba systemów da Vinci w Polsce się podwoi.

Jeżeli zaciekawiła was historia Intuitive Surgical i macie przeczucie, że cały sektor ma niezwykły potencjał, to polecamy zapoznać się z naszą szczegółową analizą sektorową całej branży robotyki chirurgicznej – „Chcesz inwestować w branżę medyczną? Przyszłość to robotyka chirurgiczna”.

Zabiegi chirurgiczne przeprowadzone w Polsce za pomocą robotów da Vinci

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments