Co obligacje mówią o maksymalnym spadku indeksów

obligacje

Inwestorzy mogą korzystać z całej gamy danych, które mogą pomóc im wyznaczyć ryzyko maksymalnych obsunięć rynkowych. Jedną z takich przydatnych informacji jest wartość spreadu na rentownościach obligacji wysokiego ryzyka. Spread na rentownościach obligacji wysokiego ryzyka to procentowa różnica między obecnym oprocentowaniem, które dają te obligacje a oprocentowaniem obligacji o niskim ryzyku. Na ogół przyjmuje się za te drugie bony skarbowe emitowany przez dany kraj.

Statystycznie inwestorzy najbardziej interesują się obligacjami wysokiego ryzyka w momentach, gdy na giełdzie panuje duży optymizm. Jednak w sytuacji, kiedy nastroje się pogarszają, a wszystkim w oczy zagląda widmo bessy, następuje odwrót od ryzykownych aktywów w kierunku bezpiecznych przystani.

Obligacje mówią, że indeks S&P 500 nie powinien spaść poniżej 3350 punktów

Obecny poziom spreadu może nam podpowiedzieć, jakie potencjalne spadki indeksów mogą nas czekać. Przyjrzyjmy się obligacjom HY amerykańskim. W tej chwili spread, jaki na nich występuje oscyluje wokół 4,7 procent. Taki poziom oznaczał historycznie, że amerykański indeks 500 największych spółek S&P 500 spadał maksymalnie o 30% od swoich szczytów. Dawałoby to maksymalne spadek S&P500 do poziomu około 3 350 punktów.

W momencie, gdy przekraczany jest poziom 10%, to inwestor ma praktycznie pewność obsunięcia indeksu o co najmniej 23%, a średnio jest to 35% spadków. Tak duży spread jest jednak czymś bardzo rzadkim i pojawia się w momentach wielkiej paniki na rynkach. Dobrym przykładem jest sytuacja z marca 2020 roku, kiedy to dobiliśmy do 11%. Indeks S&P500 spadł wówczas o 34%.

Warto obserwować różne dane inwestycyjne. W tym takie może mniej oczywiście jak spready na obligacjach HY. Dzięki temu, będziemy potrafili lepiej reagować na zmieniającą się sytuację rynkową. To, że statystyka bardzo przydaje się w inwestowaniu możecie się dowiedzieć z historii najskuteczniejszego tradera w historii Jima Simonsa.

Spread na obligacjach HY, a maksymalne obsunięcia indeksu S&P500

Do zarobienia,
Karol Badowski

55
3

Oceń materiał!

55
3


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: