Analiza Premium spółki PayPal – czy ten model ma jeszcze sens?

Analiza Premium spółki PayPal - czy ten model ma jeszcze sens?

Spółka PayPal to w zasadzie prawdziwe początki nowej odsłony spółek technologicznych w USA i prawdziwa wylęgarnia przyszłych biznesowych talentów. Funkcjonuje nawet takie określenie jak PayPal Mafia, które określa szereg byłych pracowników PayPala, którzy później założyli i rozwinęli inne liczne spółki technologiczne. Wśród nich m.in. takie jak Tesla, LinkedIn, Palantir Technologies, SpaceX, YouTube, Yelp, kiva, czy Affirm.

PayPal jednak ma już swoje lata i w Polsce tak naprawdę nigdy nie zdobyć większej popularności, więc potencjalnemu polskiemu inwestorowi stosunkowo trudno o inne pierwsze skojarzenie niż „przeżytek bez przyszłości”. Czy jednak tak jest naprawdę? Celem PayPal jest „umożliwienie sprzedawcom i konsumentom zarządzania swoimi pieniędzmi i przenoszenia ich w dowolnym miejscu na świecie na obsługiwanych przez nas rynkach, w dowolnym czasie, na dowolnej platformie i przy użyciu dowolnego urządzenia podczas wysyłania płatności lub otrzymywania płatności”.

Spółka wchodziła na giełdę w 2002 roku po 12 USD za akcje. Niedługo po IPO została przejęta przez eBay za 1.5 mld USD, co strasznie pomogło w rozpowszechnieniu całego systemu w USA. Niedługo później ponad 70% aukcji internetowych umożliwiało płatność PayPalem, a dla wielu użytkowników eBaya PayPal pozostaje domyślnym wyborem płatności do dziś. Strategia polegająca na skupieniu się na mniejszym rynku (aukcje internetowe vs cały ecommerce), a następnie próba jego monopolizacji to zasługa jednego z założycieli – Petera Thiela, który opisał ją w książce „Zero to One. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość”.

Samo skupienie na aukcjach internetowych było prawdziwym strzałem w dziesiątkę. System był bardzo atrakcyjny dla sprzedawców aukcyjnych, z których większość stanowiły osoby fizyczne lub małe firmy, które nie mogły zaakceptować kart kredytowych, a także dla konsumentów. W rzeczywistości wielu sprzedawców nie mogło zakwalifikować się do konta sprzedawcy karty kredytowej, ponieważ nie mieli komercyjnej historii kredytowej. Usługa spodobała się również kupującym aukcje, ponieważ mogli zasilać konta PayPal za pomocą kart kredytowych lub sald kont bankowych, bez ujawniania numerów kart kredytowych nieznanym sprzedawcom. Koncepcja bezpiecznego cyfrowego portfela działającego trochę jak pre-paid ewidentnie spodobała się tym, którzy nie chcieli podawać nigdzie danych swojej karty kredytowej, bo dziś liczba wszystkich aktywnych kont PayPal wynosi ponad 400 mln.

Aktywne konta użytkowników PayPal od 1 kwartału 2010 do 4 kwartału 2021

Aktywne konta użytkowników PayPal od 1 kwartału 2010 do 4 kwartału 2021
Opracowanie: DNA Rynków

Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość oraz poznać naszą historię aktywności z PayPal oraz omawiane wyniki kwartalne.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Kurs akcji PayPal

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
43
0

Oceń materiał!

43
0


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: