Analiza Premium spółki Coinbase Global – pierwsza giełda kryptowalut na giełdzie

Debiut Coinbase Global to dość symboliczny moment dla rynku kryptowalut. Olewany i wyśmiewany przez wielu świat krypto doczekał się skali tak gigantycznej, że w maju 2021 roku zyskał pierwszą notowaną na klasycznym rynku akcyjnym spółkę, której głównym celem jest udostępnianie handlu kryptowalutami. W okolicach swojego szczytu Coinbase był wyceniany około 100 miliardów dolarów, ale paradoksalnie jej kurs jest w dalszym ciągu ekstremalnie skorelowany z kursem Bitcoina. Zresztą wystarczy spojrzeć na poniższy wykres.

Stopa zwrotu z Bitcoina oraz Coinbase Global za okres 10.02.2021 – 10.02.2022

Stopa zwrotu z Bitcoina oraz Coinbase Global za okres 10.02.2021 - 10.02.2022

Czy taka korelacja ma jednak jakiekolwiek uzasadnienie w modelu biznesowym Coinbase Global i czy to naprawdę taka zerojedynkowa ekspozycja na rynek kryptowalut bez posiadania kryptowalut? Sprawdźmy więc, na czym dokładnie zarabia Coinbase.

Coinbase posiada dwie główne usługi. Po pierwsze jest to platforma/giełda do kupowania i sprzedawania kryptowalut (apka na IOS + Android). Druga usługa to Coinbase Wallet, która umożliwia klientom bezpieczne przechowywanie ich kryptowalutowych aktywów (self-custody) oraz przesyłanie kryptowalut / NFT pomiędzy portfelami (płatności – Coinbase Commerce). Jako rynkowy lider spółka oferuje nam również kartę Visa – Coinbase, która umożliwia płatności kryptowalutowe za pomocą karty (coś jak Revolut – wallet + karta).

Coinbase zarabia na spreadzie transakcyjnym, opłatach transakcyjnych na karcie Coinbase, czy spreadzie podczas konwersji na walutę fiducjarną. Giełda jest jedną z niewielu regulowanych wśród konkurencji i raportuje transakcje do IRS, w przeciwieństwie do giełd nieregulowanych, jak Kraken czy Binance. Inne źródła przychodu obejmują opłaty za usługi powiernicze (Coinbase Custody). Coinbase odgrywa również kluczową rolę w notowaniu nowych kryptowalut, co daje mu podobną rolę dla kryptowalut, jak NYSE czy NASDAQ dla akcji.

Analiza tej spółki jest zamknięta dla Strefy Premium DNA. Zaloguj się, żeby przeczytać całość oraz poznać naszą historię aktywności z Coinbase oraz omawiane wyniki kwartalne.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Jedynie 39 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Kurs akcji Coinbase Global

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
41
0

Oceń materiał!

41
0


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: