Spółki, które w drugiej połowie 2021 mogą zadebiutować w USA.

8 ciekawych spółek, które w drugiej połowie 2021 mają zadebiutować na giełdzie w USA

Rynek IPO nie tylko w Polsce, ale również w Stanach przeżywa obecnie dynamiczny rozkwit wracając do poziomów niewidzianych od czasu internetowego boomu z początku wieku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy widzieliśmy już sporo gigantycznych nowych ofert amerykańskiej giełdzie. Wymienić warto choćby aplikację randkową Bumble, platformę gier Roblox, platformę edukacyjną Coursera, giełdę kryptowalut Coinbase, infrastrukturę chmurową Snowflake, czy znany każdemu Airbnb.

Chociaż w samym IPO, polskiemu inwestorowi wziąć udział jest stosunkowo trudno, to jednak już po samym debiucie można większość z tych spółek bez przeszkód technicznych dodać do portfela. Coraz więcej spółek zaangażowanych w cyfrową transformację światowego społeczeństwa przymierza się do pozyskania dodatkowego kapitału przez upłynnienie części akcji i wiele wskazuje na to, że w drugiej połowie 2021 roku czeka nas jeszcze co najmniej kilka wybitnie ciekawych debiutów.

Instacart

Instacart został założony w 2012 roku. To aplikacja, która obsługuje dostawę i odbiór artykułów spożywczych w USA i Kanadzie. Jeśli nie chce Ci się samemu chodzić do sklepów spożywczych, to dokładnie aplikacja rozwiązuje ten problem za Ciebie. Pandemiczny rok 2020 mocno podbił zainteresowanie użytkowników tym sposobem robienia zakupów. W efekcie tego zainteresowania Instacart rozbudował swoją sieć logistyczną i dziś współpracuje z blisko 400 detalistami, obsługując ponad 30 tysięcy sklepów, co daje mu zasięg do około 80% wszystkich gospodarstw domowych w USA oraz 70% w Kanadzie. Ostatnia runda inwestycyjna z 2020 roku przyniosła spółce 225 milionów dolarów, jednak już w październiku 2020 roku, Financial Times donosił, że spółka planuje przeprowadzić IPO w 2021 roku. Ostatnia runda inwestycyjna wyceniałaby Instacart na 39 miliardów dolarów. Już przy takiej wycenie mogłoby to być jedno z większych IPO tego roku na amerykańskim rynku, a spodziewać można się raczej o wiele wyższych wartości, bo według raportu Bloomberga, Instacart osiągnął w 2020 roku sprzedaż na poziomie 35 miliardów USD i zajmuje trzecie miejsce po Walmarcie i Amazonie pod względem popularności wśród serwisów dostarczających artykuły spożywcze.

Nextdoor

Nextdoor IPO: Information to Know Before Investing

Nextdoor można w skrócie opisać jako sąsiedzką platformę społecznościową, tj. posty są widoczne tylko dla użytkowników znajdujących się w pobliżu. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów z osobami z okolicy, uzyskiwanie rekomendacji i poleceń, organizację różnych wydarzeń, a nawet sprzedaż przedmiotów. Aplikacja dostępna jest w 11 krajach i obejmuje łącznie prawie 270 tysięcy dzielnic, w tym około 25% wszystkich gospodarstw domowych z USA. Głównym konkurentem aplikacji na dziś będzie tak naprawdę Facebook, który również wprowadza podobne rozwiązania w obrębie swojej sieci. Firma zebrała na dziś ponad 455 milionów dolarów w ramach dziewięciu rund finansowania, a jej estymowana wycena w IPO sięgać ma około 6 miliardów dolarów.

Databricks

Nieco ponad dekadę temu grupa studentów informatyki z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley stworzyła Apache Spark, system open-source przeznaczony do zarządzania dużymi danymi. Platforma zyskała sporą popularność wraz z rosnącymi potrzebami korzystania ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Kilka lat później ci studenci uruchomili Databricks, aby skomercjalizować oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Przez lata firma zgromadziła bazę klientów liczącą ponad 5000, w tym wielkie korporacje. Ostatnia runda finansowania miała miejsce na początku lutego, kiedy to firma pozyskała miliard dolarów. Patrząc przez pryzmat jej pryzmat, spółka mogłaby być wyceniona na 28 mld USD. Jego głównym konkurentem jest dziś Snowflake („Czy Snowflake to nowa okazja amerykańskiej giełdy”), który swoje IPO przeprowadził w 2020 roku. Tylko w 2020 Databricks podniósł prognozę rocznych zysków z 200 mln USD do 350 mln USD i pozyskał blisko 900 mln USD na dodatkowe inwestycje.

Discord

Kiedy Jason Citron i Stanislav Vishnevsky tworzyli gry online, mieli ciągłe problemy z komunikacją ze swoimi zdalnymi zespołami programistów. Używane przez nich systemy nie posiadały potrzebnych funkcji, więc zrobili swój własny system – Discord, który pozwala na szybkie wiadomości oraz połączenia audio i wideo. Szybko zdobył popularność w społecznościach gamingowych na Twitchu i Reddicie. W 2018 roku Microsoft zdecydował się na zintegrowanie platformy w ramach kont Xbox Live. W roku 2020 jednak Discord ogłosił, że planuje szukać rozwoju poza społecznością gamingową. Udało mu się na ten cel zebrać 100 milionów dolarów, co dawałoby spółce wycenę na poziomie 7 miliardów USD. Pandemia mocno przyczyniła się do rozwoju całej grupy, bo zgodnie z szacunkami liczba aktywnych miesięcznych użytkowników podwoiła w ubiegłym roku i sięga dziś ponad 140 milionów, co wygenerować miało wzrost przychodów z poziomu 45 do 130 mln USD. Podobno niedawno Microsoft podjął próby wykupienia spółki za 10 mld dolarów, ale umowa spaliła na panewce.

NerdWallet

NerdWallet to spółka zajmująca się finansami osobistymi, założona w 2009 roku przez Tima Chena i Jacoba Gibsona. Generuje gotówkę przez promocję wszelkiej maści produktów finansowe wśród swoich użytkowników. Zajmuje się dziś niemal każdym aspektem finansowym. Od kart kredytowych, przez produkty inwestycyjne, aż po ubezpieczenie czy kredyty studenckie. Generuje ponad 150 milionów dolarów przychodów rocznie i posiada ponad 100 milionów użytkowników. Według Reutersa spółka zatrudniła ostatnio Morgan Stanley do zarządzania swoim IPO i planuje je przeprowadzić w 2021 roku. Patrząc przez pryzmat ostatniej serii finansowania prywatnego, NerdWallet mógłby być wyceniany na około 5 miliardów dolarów.

Rivian

Rivian jest może mniej znany niż Tesla, ale to jeden z pionierów rynku autonomicznych pojazdów elektrycznych (EV). Stałymi partnerami finansującymi ambicje założyciela Roberta Scaringe są Amazon i Ford. Rivian doszedł ostatnio do momentu komercjalizacji i w 2021 roku planuje rozpocząć dostawy dwóch swoich samochodów: pickupa R1T oraz SUV-a R1S. Ponadto Amazon złożył zamówienie na 100 tysięcy (!) pojazdów dostawczych. Tylko w tym celu Rivian zebrał z ostatniej rundy inwestycyjnej blisko 2,65 mld USD. Rynek spodziewa się, że była to ostatnie przed IPO zebranie gotówki od inwestorów prywatnych, a biorąc pod uwagę jej wielkość, to sama wartość IPO może sięgnąć nawet 50 mld USD.

ThoughtSpot

ThoughtSpot to firma technologiczna, która produkuje oprogramowanie do analityki biznesowej. Usługa wprost dedykowana jest do innych większych firm i najłatwiej porównać ją chyba do tego, co oferuje niemiecki gigant SAP, czy Salesforce.com. W ciągu ostatnich kilku lat rynek analityczny widział już wiele sporych transakcji. Najważniejsze to wykupienie Tableau przez wspomniany Salesforce.com (wartość transakcji to 15,7 mld USD latem 2019 r) oraz przejęcie Lookera przez Alphabet (wartość transakcji to 2,6 mld USD w tym samym czasie). Nie ma na dziś jednoznacznych szacunków dotyczących możliwej wyceny IPO ThoughtSpot, ale ostatnia runda finansowania odbyła się w sierpniu 2019 roku, z której to pozyskano 248 mln USD, co dawałoby wycenę równą prawie 2 mld USD.

Chime

How to Invest in Chime IPO 2021

Chime to startup fintech, który dostarcza usługi bankowości internetowej. Sam Prezes mówi jednak o niej, że to platforma „bardziej jak firma zajmująca się oprogramowaniem konsumenckim niż bank”. Firma ma ponad 12 milionów użytkowników (luty 2021), a według Apptopii, był najlepszą aplikacją do bankowości cyfrowej w USA w pierwszej połowie 2021 r. z 6,4 milionami instalacji. Pandemia również mocno przyspieszyła popularność tego rozwiązania. Prezes powiedział w CNBC, że firma odnotowała potrojony wolumen transakcji i przychody w 2020 roku. Po ostatniej rundzie finansowania Chime został wyceniony na około 14,5 mld dolarów we wrześniu 2020. Ta wycena plasuje spółkę wśród najcenniejszych konsumenckich fintechów w USA. Co ciekawe, jeszcze w marcu 2019 r. wycena Chime sięgała maksymalnie 1,5 mld USD. Wartość wzrosła więc o prawie 900% w ciągu zaledwie półtora roku.

Do zarobienia!
Piotr Cymcyk

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
27
0
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Może Cię zainteresować również: