10 spółek z polskiej giełdy, które dały największą stopę zwrotu za ostatnie 10 lat

giełda

Polski rynek nie należy do najbardziej przyjemnych dla inwestora. Dość powiedzieć, że główny indeks WIG20 znajduje się praktycznie w permanentnym trendzie spadkowym. Nawet jeśli uwzględnimy w nim dywidendy czy prawda poboru, to sprawa nie wygląda o wiele lepiej. Tutaj zresztą liczyliśmy to dla indeksów WIG20TR, mWIG40TR oraz sWIG80TR (Ile czasu potrzeba, żeby na pewno zarobić na GPW?).

Są jednak spółki, które w przeciwieństwie do głównego indeksu w ciągu ostatnich 10 lat dały naprawdę solidną stopę zwrotu. Przejrzałem listę tych „najlepszych” nie przyjmując tutaj żadnych dodatkowych warunków, nie wykluczając spółek z NewConnect ani żadnych po dziennym obrocie choćby był naprawdę mierny.

Miejsce 10 – The Farm 51 i średnioroczna stopa zwrotu ok. 28%

Kurs akcji spółki The Farm 51

Studio założyła grupa ekspertów od programowania, animacji, grafiki i produkcji gier, z których część w przeszłości była zaangażowana w powstanie legendarnej gry akcji – Painkiller. Zespół The Farm 51 ma za sobą kilkanaście wydanych tytułów. Najnowszą produkcją spółki jest długo wyczekiwany tytuł World War 3. Jest to militarny shooter dla wielu graczy osadzony w realiach współczesnego konfliktu zbrojnego. The Farm 51 to obecnie zespół, w którym pracuje ponad 100 osób.

Co prawda spółka osiągnęła dobre 21% średnioroczne tempo wzrostu przychodów to jednak sam ten wzrost nie zrobił obecnej kapitalizacji. Kluczowe było coraz lepsze postrzeganie spółki przez inwestorów. Wiara w dobrą przyszłość jest tu naprawdę duża. Wskaźnik C / P wynosi teraz 12 i jest o wiele wyższy niż średnia dla branży. Na przykładzie spółki dobrze widać, że inwestowanie to nie tylko same fundamenty i wzrost wyników finansowych, ale również zarabianie na polepszaniu się sentymentu wokół spółki.

Wskaźniki dla The Farm kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 9 – Opteam i średnioroczna stopa zwrotu ok. 29,2%

Kurs akcji spółki Opteam (inny format żeby nie uwzględniał dywidendy – kurs sam w sobie fenomenalnie nie podrósł)

OPTeam jest dostawcą rozwiązań IT. Spółka specjalizuje się w zakresie systemów kart elektronicznych, oprogramowania terminali płatniczych oraz systemów back office. Oferta spółki obejmuje m.in. systemy obsługi przedpłacanych kont telefonów komórkowych, programów lojalnościowych, kart stałego klienta czy legitymacji studenckich. Firma praktycznie nie rozwija się pod względem finansowym. Jednak wypłaciła niesamowitą dywidendę po sprzedaży spółki Polskie ePłatności za 68,63 mln zł. To właśnie ta dywidenda ostatecznie w przypadku tej spółki okazała się żyłą złota dla akcjonariuszy.

Wskaźniki dla OPTeam kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 8 – Ifirma i średnioroczna stopa zwrotu ok. 31%

Kurs akcji spółki iFirma

IFIRMA to właściciel serwisu ifirma.pl, który pozwala na prowadzenie księgowości internetowej oraz wystawianie faktur i rachunków. Spółka świadczy także usługi w zakresie tworzenia oprogramowania oraz rekrutacji i outsourcingu kadr IT. Korzysta z niej dziś blisko 360 tysięcy firm i ponad 1,1 miliona użytkowników. Średnioroczny wzrost przychodów nie jest wybitnie imponujący, bo to „zaledwie” 14%, ale spółka naprawdę mocno zwiększyła swoją rentowność. Dobrze widać tu efekt skali w biznesach typu abonamentowego. Po nabraniu masy podwyżki cenników zrobiły robotę. Akcjonariusze zarobili przede wszystkim na tym, że spółka mocno zwiększyła swoją rentowność. Przychody corocznie rosły “zaledwie” od 14%.

Wskaźniki dla ifirma kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 7 – Bloober i średnioroczna stopa zwrotu ok. 32,4%

Kurs akcji spółki Bloober

Bloober Team to niezależny producent gier wideo. Spółka skupia się na tworzeniu mrocznych thrillerów i horrorów. Co ciekawe na początku swojej działalności firma produkowała najgorsze gry na świecie. Tak przynajmniej uważali gracze w różnych sondażach. Miały tragicznie niskie oceny na portalach branżowych. Firma została uratowana dzięki przejęciu dobrych programistów z innej likwidowanej firmy. Dzięki nowym talentom spółka odżyła i w gry dało się w końcu grać. Sprzedaż wzrosła i kurs w końcu też zaczął rosnąć. Historia Bloobera pokazuje, że najważniejsi w tej branże są ludzie. Akcjonariusze nie zarobili dodatkowo na wzroście wskaźników wyceny.

Wskaźniki dla Bloober kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 6 – CD Projekt i średnioroczna stopa zwrotu ok. 35,5%

Kurs akcji spółki CD Projekt

Nawet biorąc pod uwagę ostatnie spadki kursu z 400 zł na 90 zł, spółka okazała się niezłą inwestycją. Inwestorzy trzymając jej akcje przez ostatnie 10 lat, powiększyli swój kapitał 20-krotnie. CD Projekt jest firmą produkującą duże gry AAA. Ostatnia premiera nie okazała się dużym sukcesem, ale z finansowego punktu widzenia nie była też bardzo zła. Spółka ma finansowanie na jeszcze co najmniej dwie duże gry AAA. Sukces firmy to w zasadzie nawet bardziej marketing, niż same produkcje CD Projekt potrafi świetnie rozbudzać emocję przez premierą swoich tytułów. Obecna kapitalizacja firmy to niemal 10 mld zł. Pomimo tego, że ostatnie 10 lat  to średnioroczny wzrost przychodów „tylko” o 21%, to kurs w tym czasie rósł aż o 34%.

Pomimo tego, że ostatnie 10 lat  to średnioroczny wzrost przychodów „tylko” o 21%, to kurs w tym czasie urósł , aż o 35%. Wynika z tego, że inwestorzy dalej bardzo wierzą w dalszy rozwój spółki. Tej wiary nie zachwiała nawet ostatnia słaba premiera.

Wskaźniki dla CD Projekt kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Wskaźniki dla CD Projekt kiedyś i dziś

Miejsce 5 – Unimot i średnioroczna stopa zwrotu ok. 36,6%

Kurs akcji spółki Unimot

Unimot jest multienergetyczną spółką, która prowadzi działalność w zakresie obrotu olejem napędowym, biopaliwami, gazem płynnym, gazem ziemnym oraz energią elektryczną. Oferta skierowana jest do spółek z sektorów: usług, rolnictwa, przemysłu oraz odbiorców indywidualnych i hurtowych. Obecna kapitalizacja spółki to 500 mln zł. Czyli widać, że zaczynała jeszcze będąc naprawdę mikro przedsiębiorstwem. Skoro mimo takiego olbrzymiego wzrostu cały czas nie jest dużą firmą. Unimot to przykład firmy, która działa w bardzo mało marżowym biznesie, a mimo to jest w stanie świetnie się rozwijać.

Inwestorzy 10 lat temu kupowali spółkę tanio i teraz po 10 latach również jest tania. To na czym zarobili to niesamowity wzrost kursu wpierany dodatkowo solidnymi corocznymi dywidendami. Wzrost kursu miał miejsce dzięki niezwykłemu tempu wzrostu przychodów i zysków firmy.

Wskaźniki dla Unimot kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 4 – Datawalk i średnioroczna stopa zwrotu ok. 38,2%

Kurs akcji spółki Datawalk

DataWalk S.A. (dawniej PiLab S.A.) to polski high-tech notowany na GPW. Rozwija platformę analityczną DataWalk na bazie własnej technologii, która pozwala łączyć duże wolumeny danych w rozproszonych zbiorach. Łatwa implementacja platformy DataWalk liczona w dniach (przewaga technologiczna), eliminuje dotychczasową nieefektywność wdrożeń w sektorze dużych przedsiębiorstw oraz umożliwia budowanie zaawansowanych środowisk analitycznych o rząd wielkości szybciej i wielokrotnie taniej. Platforma DataWalk znajduje zastosowanie w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym m.in. do wykrywania wyłudzeń, przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy czy analizowania i monitorowania procesów biznesowych.

Datawalk 10 lat temu był bardzo drogi i teraz też jest wskaźnikowo bardzo drogi. Świadczy to o tym, że inwestorzy cały czas bardzo dobrze postrzegają spółkę. Sentyment wokół niej jest fantastyczny. To nawet pomimo tego, że firma cały czas jedzie na permanentnej stracie. Zwiększa jednak przychody i inwestorzy wierzą, że w końcu stanie się rentowna. Jak widać

Wskaźniki dla Datawalk kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 3 – Global Hydrogen i średnioroczna stopa zwrotu ok. 38,5% (chociaż praktycznie całość w ostatnie pół roku)

Kurs akcji spółki Global Hydrogen

Global Hydrogen zajmował się importem i sprzedażą gruzińskiego wina sygnowanego marką Teliani Valley. Spółka dystrybuuje także wina mołdawskie i chilijskie (od 2012 roku współpracuje z mołdawską winnicą Suvorov-Vin (marka STORKS), a od 2014 r. z chilijską winnicą Vinos Ravanal Limitada (marka Caballo Dorado). Kurs spółki od wielu wielu lat rósł dosyć wolno. Jednak 4 miesiące temu, wystrzelił na rekordowe poziomy. Powodem była informacja, że spółka  kończy z dotychczasową działalnością i od 2023 roku chce przejść całkowicie na rynek alternatywnych źródeł energii. Spółka zajmować będzie się więc technologią produkcji zielonego wodoru z biomasy. Obecna kapitalizacja spółki wynosi 48 mln zł.

Wzrost kursu w ciągu ostatnich 10 lat spowodowany jest praktycznie tylko i wyłącznie euforią po ostatniej informacji o zmianie profilu działalności. Fundamenty mówią nam, że ten wzrost jest nieuzasadniony. Kurs rósł bowiem średnio o 35% rocznie, a przychody 12%. Klasyczna euforia. Aktualne wskaźniki wartości rynkowej dla tej spółki wskazują na skrajne przewartościowanie. Należy jednak pamiętać, że wskaźniki często mogą wprowadzać w błąd. Trzeba by przeprowadzić szczegółową analizę fundamentalną żeby ostatecznie stwierdzić, czy obecna wycena rzeczywiście nie jest uzasadniona.

Wskaźniki dla Global Hydrogen kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 2 – 11 Bit Studios i średnioroczna stopa zwrotu ok. 49%

Kurs akcji spółki 11 Bit Studios

11 Bit Studios to producent gier, który zaczynał od kilku – kilkunastu programistów, a po 10 latach liczba ta wzrosła 20 krotnie do ponad 200. Firma od początku swojego istnienia skupiała się na bardzo wysoko dopracowanych grach. Ich gry nie miały dużej skali, ale wszystkie szczegóły były mocno dopracowane. Gracze to docenili i co niesamowite każda premiera okazywała się sukcesem.

Grą, która dobrze pokazuje jak olbrzymi zwrot z inwestycji osiąga ta firma jest – „This War of Mine” – produkcja kosztowała nieco ponad 2 mln zł, a przyniosła 74 mln zł. Czyli mamy tu w ciągu 2 lat zwrot z inwestycji na poziomie 3600% ! Oczywiście kolejne tytuły, w tym najnowszy, który wyjdzie w przyszłym roku nie osiągnie takiej stopy zwrotu. Chodzi o efekt bazy i po prostu z czasem firmą jest coraz ciężej dynamicznie rosnąć. Nie zmienia to faktu, że 11 Bit cały czas rośnie, a wzrost kurs za ostatnie 10 lat osiągnął niesamowite 5 100%. Osoba, która kupowała akcje jedenastki 10 lat temu za 10 tys, zł. Teraz dysponuje kwotą ponad 500 tys. zł. Obecna kapitalizacja firmy to ok. 1,2 mld zł.

Średnie tempo wzrostu kursu było wyższe niż wzrost zysków i przychodów za ostatnie 10 lat. Co oznacza, że inwestorzy inwestujący w firmę 10 lat temu zarobili nie tylko na samym wzroście wyników finansowych, ale również na wzroście mnożników wyceny.

Wskaźniki dla 11 Bit Studio kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Miejsce 1 – Selvita i średnioroczna stopa zwrotu ok. 49,8%

Kurs akcji spółki Selvita

Selvita S.A. – polskie przedsiębiorstwo branży farmaceutycznej z siedzibą w Krakowie działające w obszarze odkrywania nowych leków i badań regulacyjnych. Prowadzi też działalność badawczo-rozwojową. Spółka powstała w 2007 roku. W październiku 2019 roku wydzielono działalność innowacyjną, funkcjonującą pod nazwą Ryvu Therapeutics S.A., a Selvita przejęła działalność usługową. Zatrudnia 450 osób, z czego 30% ze stopniem doktora. Jej laboratoria znajdują się w Krakowie (Life Science Park) i Poznaniu (WCZT). Ponadto Selvita ma biura w USA (Boston i okolice San Francisco) i w Wielkiej Brytanii (Cambridge).

Wskaźniki dla Selvita kiedyś i dziś (w momencie pisania)

Do zarobienia,
Karol Badowski

Oglądaj też: Czy odbicie na rynkach się utrzyma? [Merytorycznie o Giełdzie]

90
4
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: