Znaczenie dywersyfikacji znów wzrasta

Znaczenie dywersyfikacji znów wzrasta

Na pewno kojarzysz powtarzaną frazę o tym, jak ważna jest zawsze dywersyfikacja w świecie inwestora. Przede wszystkim warto zacząć od tego, że często inwestorzy myślą, że dywersyfikują swój portfel, ale tak naprawdę, to do tej dywersyfikacji im bardzo daleko. Portfel składający się z akcji PZU, PKO oraz PEO to nie jest zdywersyfikowany portfel. Tak samo jak kupno akcji i obligacji korporacyjnych też nie jest wybitnie silną dywersyfikacją itd.

Są też takie momenty na rynku, gdzie pewne elementy dywersyfikacji tracą na znaczeniu. Jeśli bowiem mamy akurat taki rynkowy okres, gdzie klasy aktywów lub rynki są ze sobą mocno pozytywnie skorelowane, to czy dywersyfikacja cokolwiek zmieni w zachowaniu Twojego portfela? Nie bardzo. Jedynym jej efektem będą większe koszty dla portfela.

Tak właśnie było ostatnio w przypadku różnych rynków akcyjnych. Poniżej widzisz wykres przedstawiający korelację pomiędzy rynkami akcyjnymi z krajów grupy G20 od 1970 roku do czerwca 2022. Gdy korelacja ta jest silna (czerwony obszar), to dywersyfikacja pomiędzy rynkami akcyjnymi krajów rozwiniętych nie ma zbyt dużego znaczenia. Tak było chociażby w latach 2005, 2011, czy 2020. Gdy jednak korelacja zbliża się do zera, to dywersyfikacja zyskuje podwójną siłę. Tak też jest dzisiaj. Podobne wykresy warto analizować dla różnych klas aktywów. Pierwsza połowa 2022 roku, to silne spadki zarówno na rynkach akcji, jak i obligacji, krypto, a nawet na niektórych surowcach. Wszystko w otoczce wysokiej inflacji, więc i gotówka została poturbowana. Gdy korelacja pomiędzy klasami jest wysoka, to nawet dobra dywersyfikacja nie zmieni naszego finalnego wyniku.

Średnia korelacja pomiędzy rynkami akcji dla krajów z grupy G20 od 1970 roku

Źródło: Charles Schwab

Ogląda też: Ile na CDR stracił Master Pharm i kto sprzedaje sektor energetyczny [Merytorycznie o Giełdzie]

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

46
2
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: