Światowe dane dalekie od recesji

Recesji oczywiście nie da się przewidzieć na 100%. W zasadzie niczego w dłuższej perspektywie niż kwartał nie da się w gospodarce przewidzieć na 100%. Możemy co najwyżej estymować opierając się na wybranych wyprzedzających danych gospodarczych, które w najlepszym stopniu mówią o tym, czego można spodziewać się w gospodarczym ekosystemie. Jedną z takich danych jest indeks PMI.

Indeks PMI ma badać stan koniunktury w różnych punktach cyklu gospodarczego i dawać jasny obraz, gdzie jest gospodarka i dokąd zmierza. Jak dokładnie się go wylicza opisywaliśmy już w osobnym wpisie „Indeks PMI – zobacz przyszłość gospodarki”. Interpretacja jest dość prosta. PMI poniżej poniżej 50 punktów – kiepsko. Powyżej 50 punktów – dobrze. Oczywiście to spore uproszczenie, bo jednorazowy spadek poniżej 50 punktów i zawinięcie w kolejnym okresie jeszcze o niczego strasznego nie zwiastuje. Patrząc z perspektywy globalnej okazuje się, że dopiero PMI bliski 45 punktów przekładał się na ujemny wzrost gospodarczy.

Jestem w dalszym ciągu orędownikiem braku dotkliwej recesji, którą obecnie wycenia już rynek akcji i jak na razie dane wyprzedzające wciąż wspierają tę hipotezę. Globalny PMI obliczany przez S&P Global utrzymuje się w dalszym ciągu powyżej granicy 50 punktów, a jeśli wyłączyć z niego Chiny, które istotnie obniżają cały odczyt, to zobaczymy już wartości bliskie 54 punktów. Daleko stąd jeszcze do wskazań recesyjnych.

JP Morgan Global Composite PMI

JP Morgan Global Composite PMI
Źródło: S&P Global, JPMorgan

Ogląda też: Co dalej z GPW i gdzie płynie dziś kapitał globalnych inwestorów? [Merytorycznie o Giełdzie]

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

55
3
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: