Sprzedaż samochodów elektrycznych osiągnęła kluczowy punkt krytyczny

samochody elektryczne

Zdaniem najnowszej analizy Bloomberg Green moment, w którym 5% sprzedawanych samochodów jest elektrykami, należy uznać za przełomowy dla całego rynku. Podczas każdej rewolucji technologicznej wyzwaniem jest stopniowe przekonywanie grupy konsumentów do przydatności produktu. Dobrym przykładem jest mikrofalówka w amerykańskich gospodarstwach domowych. Większość uważała podgrzewanie jedzenia za pomocą fal elektromagnetycznych za szkodliwe. Dzisiaj niemal każdy ma w domu mikrofalę.

Cykl życia nowego produktu zawsze przebiega od jego kupowania przez typowych „innowatorów”, aż po największych przeciwników nowości. Przekroczenie poziomu 5% jednoznacznie klasyfikuje już produkt do kupowania go nie tylko przez innowatorów, ale również grona tzw. „early adopters”, czyli osób, które czekały z zakupem na „przetestowanie” produktu przez innych. Stąd już tylko krok do skokowego zwiększania się udziałów w rynku.

Jak przebiega krzywa udziałów rynkowych na różnych etapach „rozpychania się” produktu

Jak przebiega krzywa udziałów rynkowych na różnych etapach "rozpychania się" produktu

Jeszcze rok temu tylko 19 krajów świata mogło pochwalić się 5-procentowym udziałem pojazdów elektrycznych w nowej sprzedaży samochodów ogółem. Dzisiaj do tego grona dołączyło kolejne 5 państw: Kanada, Australia, Hiszpania, Tajlandia i Węgry. Dotychczasowy trend po przekroczeniu progu 5% w innych krajach sugerowałby, że udział elektryków wśród nowo sprzedawanych samochodów może dojść do nawet 25% w ciągu zaledwie 4 lat.

Wykres pokazujący średni czas jaki jest potrzebny na zwiększenie udziałów elektryków w rynku do 30% i więcej

Samochody elektryczne królują w Norwegii

Wszystkie dostępne dane pokazują, że rynek samochodów elektrycznych rośnie w niesamowitym tempie. Bardziej szczegółowo opisaliśmy także przy okazji analizy inwestowania w akcje Tesla w materiale: „Tesla spada o ponad 70%. Czy inwestowanie w samochody elektryczne ma dziś sens?”. W tym momencie państwem o największym udziale EV w sprzedaży jest Norwegia. W tym kraju ponad 80% nowo sprzedawanych aut ma napęd elektryczny! Islandia i Szwecja dobija już do 40%. Nawet Niemcy są już na 10 miejscu z udziałem elektryków w rynku nowych sprzedawanych aut na poziomie 17,5%. Wysoce prawdopodobne jest, że każde z poniższych Państw w ciągu najbliższych 10 lat przekroczy próg 50%, efektywnie wypierając w końcu auta spalinowe.

Kraje z największym udziałem aut elektrycznych w sprzedaży nowych samochodów

Kraje z największym udziałem aut elektrycznych w sprzedaży nowych samochodów
ibidem

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments