Spółki kopiące kryptowaluty na fali. Czym zajmuje się ta branża?

górnicy kryptowalut

W ostatnich miesiącach dużo uwagi inwestorów skierowane jest na zachowanie kursu Bitcoina. Największa kryptowaluta świata rzeczywiście zaliczyła w ostatnim czasie szybki rajd w górę. Tylko od początku 2024 roku urosła o ponad 30%. Nie tylko Bitcoin jednak dał zarobić w ostatnich miesiącach duże pieniądze. Świetną inwestycją były również akcje firm wydobywających kryptowaluty. Jeden z funduszy ETF na firmy wydobywających kryptowaluty urósł od grudnia 2022 roku do kwietnia 2024 o ponad 200% !

Notowania ETF na spółki wydobywające kryptowaluty (wykres słupkowy) i notowania Bitcoina (na pomarańczowo) – zysk w obu przypadkach przy inwestycji od grudnia 2022 roku przekroczył 200%

Czym zajmują się górnicy krypto?

Za każdą transakcją kryptowalutową kryje się proces, który niektórzy porównują do wydobycia prawdziwego złota. Nazywa się go „miningiem”. Górnicy kryptowalut odgrywają tutaj kluczową rolę w utrzymaniu integralności i bezpieczeństwa całej sieci blockchain.

Firmy wydobywające kryptowaluty, zwane także farmami działają na podstawie modelu biznesowego opartego na zbieraniu nagród za wykonywanie pracy obliczeniowej w celu zabezpieczenia sieci blockchain i weryfikacji transakcji.

Firmy wydobywające kryptowaluty muszą zainwestować w odpowiedni sprzęt, który jest w stanie wykonywać skomplikowane obliczenia potrzebne do miningu. Mogą to być wyspecjalizowane układy scalone (ASICs) lub karty graficzne o dużej mocy obliczeniowej. Ponadto, konieczna jest infrastruktura zapewniająca zasilanie, chłodzenie i bezpieczeństwo dla sprzętu.

Architektura z której najczęściej  korzystają firmy wydobywające bitcoina – zmiana na przestrzeni lat

Inwestując w firmę wydobywającą kryptowaluty, warto zawsze zwracać uwagę na to z jakiej infrastruktury korzysta, a co za tym idzie, jaki jest jej koszt wydobycia. Naturalnie czym jest on niższym tym lepiej. Ma to bezpośredni wpływ na konkurencyjność takiej spółki.

Na rentowność wydobycia wpływają również inne czynniki. Jednym z najważniejszych jest lokalizacja koparek krypotwalut. Najlepiej jeżeli są one zlokalizowane w państwach, gdzie energia elektryczna jest tania. Aby zwiększyć opłacalność, firmy starają się optymalizować efektywność swoich operacji. Mogą to robić poprzez wybór najbardziej opłacalnych kryptowalut do wydobycia, wykorzystanie najnowszych i najbardziej wydajnych technologii miningowych oraz zoptymalizowanie zarządzania zużyciem energii.

Przybliżony koszt wydobycia Bitcoina przez poszczególne firmy z branży

„Kryptowalutowa zima” trwała do końca 2022 roku

Chociaż od grudnia kryptowalutowi górnicy przeżywają prawdziwą hossę, to nie zawszę tak było. Między lutym 2021 roku, a listopadem roku 2022 indeks HI Crypto Mining Stock śledzących notowania firm z branży spadł o ponad 80%. Wszystko dzięki temu, że cena bitcoina spadła wtedy również o prawie 60%. Tak naprawdę pomimo wszystkich innych kwestii, takich jak wspomniana wcześniej rentowność wydobycia i tak kluczowe znacznie ma cena bitcoina.

HI Crypto Mining Stock Index

Jednak od kilkunastu miesięcy cena najważniejszej kryptowaluty świata rośnie, co powoduje iż inwestorzy zaczynają masowo interesować się akcjami firm konkretnych spółek z branży. Oto te najważniejsze, na które najpierw warto rzucić okiem.

 • Bitfarms
 • Marathon Digital
 • Bit Digital
 • CleanSpark
 • Iris Energy
 • HIVE Digital Technologies

Efektywność wydobycia bitcoina, wraz z prognozą do roku 2030

Fundusz ETF na górników kryptowalut

Każdy inwestor, który chce uzyskać ekspozycję na sektor firm górniczych kryptowalut, nie jest skazany wcale na zakup konkretnych firm do swojego portfela. Może posiłkować się dedykowanym ETF-em. Dokładnie mowa o Valkyrie Bitcoin Miners ETF. Jest to fundusz, który inwestuje co najmniej 80% swoich aktywów netto. (Plus pożyczki na cele inwestycyjne) w papiery wartościowe spółek, które co najmniej 50% swoich przychodów lub zysków czerpią z operacji wydobywania bitcoinów.

Lub też ich przychody w takim samym stopniu uzależnione są od produkcji chipów, które potem służą do wydobywania bitcoina. Roczna opłata za zarządzanie funduszu wynosi 0,75%. Przy czym warto zauważyć, że jest to bardzo niewielki fundusz. Pod swoim zarządzaniem ma mniej niż 100 milionów dolarów.

Valkyrie Bitcoin Miners ETF WGMI , który zapewnia ekspozycję na branżę wydobycia bitcoinów, zyskał około 235,6%, stając się najlepiej radzącym sobie funduszem ETF w 2023 roku.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments