Sektor frachtu morskiego zaliczy kolejny rekordowy rok

Sektor frachtu morskiego zaliczy kolejny rekordowy rok

Lata 2021 i 2022 zostaną zapamiętane w historii jako jedne z najbardziej zapchanymi łańcuchami dostaw w historii. Niedobory podaży, gigantyczny popyt po czasowym zamykaniu gospodarek na świecie, a do tego trwająca wojna, to wszystko szoki, na których niektóre sektory faktycznie popłyną, a inne odżyją. Jednym z takich, które zdecydowanie odżyły jest fracht morski.

Jeszcze do 2020 roku to nie był wybitnie marżowy biznes. Pandemia wywróciła jednak ten stolik do góry nogami, zyski operacyjne tego sektora w 2021 roku zbliżyły się do 200 miliardów dolarów, a w 2022 roku prognozowane są na blisko 300 miliardów dolarów. Powiedzmy sobie wprost od razu, ta kura nie będzie znosiła złotych jajek w nieskończoność. W końcu globalna logistyka się ustabilizuje. Stawki frachtu morskiego już są zresztą cofnęły się już od swoich szczytów z końcówki 2021 roku.

Średnie ceny frachtu kontenera pomiędzy Szanghajem a innymi portami w USD

Średnie ceny frachtu kontenera pomiędzy Szanghajem a innymi portami w USD
Źródło: ING

Niemniej jednak, nawet po spadkach wciąż jeśli porównać je do tych sprzed roku 2020, to widać wzrosty o dobre 300 – 400%. Efekt jest taki, że dziś biznes kontenerowy ma się lepiej niż kiedykolwiek. Nie bez powodu stopa zwrotu Maersk za ostatnie dwa lata przekracza 200%, a ZIM Integrated Shipping 700% i paradoksalnie nawet po tych wzrostach i nawet jeśli ceny frachtu spadną o kolejne 20%, to dalej spółki te wydają się niedowartościowane.

Łączny zysk operacyjny sektora frachtu morskiego w mld dolarów

Zdjęcie
Źródło: Bloomberg

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #003 – efekty sankcji na Rosję, handel NFT i najlepsza pora do kupna akcji

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

62
1
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: