Rynek wart setki miliardów. W wodór inwestują też Polacy!
Wodór to jedno z najmodniejszych słów pojawiających się w dyskusjach o transformacji energetycznej. Nic dziwnego, bo inwestowanie w wodór to szansa na spore zyski. Szczególnie „zielona” odmiana wodoru ma szansę na W tej chwili wartość całego światowego rynku wodoru wynosi około 600 mld zł.
Przewiduje się, że światowa dekarbonizacja może przyczynić się do potrojenia jego wartości do 2050 roku. Rynek zielonego wodoru ma rosnąć jeszcze szybciej. W 2021 roku jego wartość wynosiła zaledwie 1,83 miliarda dolarów i szacuje się, że ma ona wzrosnąć w ciągu kolejnych 9 lat do 89 miliardów dolarów. Daje to średnioroczny wzrost na poziomie 54%!
Prognoza wzrostu globalnego rynku zielonego wodoru do roku 2030
Najwięksi producenci wodoru do roku 2030
Jak myślisz, kto do końca dekady znajdzie się wśród dziesięciu krajów wiodących w zakresie projektów związanych z produkcją zielonego wodoru? Wiele osób postawiłoby na Chiny, ale okazuje się, że Chin nie będzie nawet w pierwszej dziesiątce. Z danych dostarczonych Hydrogen Insight wynika, że Australia, Stany Zjednoczone i Hiszpania będą liderem na rynku pod koniec dekady. Za nimi plasują się Kanada, Chile, Egipt, Niemcy, Indie, Brazylia i Maroko.
Chiny nie znalazły się w pierwszej dziesiątce listy, głównie ze względu na obecne cele Pekinu. Chiński rząd wyznaczył sobie cel na poziomie 200 000 ton zielonego wodoru produkowanego rocznie od 2025 roku. Daleko od docelowej produkcji w UE wynoszącej 10 milionów ton.
10 państw, które do 2030 roku mają być liderami w produkcji zielonego wodoru
Rynek wodoru chcą zagospodarować polskie firmy
Polska jest obecnie trzecim największym producentem wodoru w Unii Europejskiej po Niemczech (2,5 mln ton) i Holandii (1,5 mln ton) z roczną produkcją na poziomie 1,3 mln ton. W skali świata, plasuje nas to na bardzo dobrym 5. miejscu. Najwięcej wodoru w Polsce produkuje Grupa Azoty (rocznie 190 tys. ton w Puławach, 77 tys. ton w Kędzierzynie Koźlu i 88 tys. ton w Policach).
Na technologię wodorową coraz przychylniejszym okiem zaczynają przyglądać się polskie spółki giełdowe. Orlen chce wydać aż 7,4 mld zł na inwestycje w technologie wodorowe. Państwowy gigant kupił od PESA Bydgoszcz pierwszą w Polsce lokomotywę z napędem wodorowym. Spółka podkreśliła, że to kolejny ważny krok w komercjalizacji „technologii, która jest przyszłością motoryzacji”.
W ramach umowy podpisanej przez Orlen z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji w Poznaniu, koncern w najbliższych 15 latach dostarczy na potrzeby poznańskiej komunikacji 1,8 mln kg paliwa wodorowego, którym będzie tankowane 25 autobusów. Zdaniem Orlenu jest to największy tego typu projekt wodorowy w Polsce i jeden z nielicznych tak dużych w Europie.
Orlen ma zamiar również rozwijać swoją sieć także za granicą. Zresztą już to robi. U naszego południowego sąsiada, w Czechach wodór można już zatankować na stacjach Orlen Benzina w Pradze i Litvinovie. Jak zapowiedziano, w ciągu najbliższych 7 lat sieć grupy Orlen będzie obejmowała ponad 100 stacji tankowania wodoru. W Polsce ma powstać ich ok. 57, na Słowacji ok. 26, a w Czechach ok. 28.
Wodorem zainteresowały się również takie spółki jak Cyfrowy Polsat i ZE PAK. Niedawno Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK zbudowały i uruchomiły w Rybniku pierwszą na Śląsku i drugą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodorem dla samochodów i autobusów, która będzie działać pod marką NESO, podał Polsat. Na stacji będzie mogło tankować między innymi 20 autobusów wodorowych NesoBus wyprodukowanych przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK.
Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.
są jakieś spółki (światowe) które polecacie obserwować?