Omówienie wyników spółki ASML za 4Q’23

ASML to lider w segmencie maszyn wykorzystywanych do produkcji chipów. Spółka mimo, że działa w bardzo cyklicznej branży, to zwiększyła swoje przychody w 2023 roku o około 30%! Wyniki za sam czwarty kwartał również napawają optymizmem. Ten wpis nie służy opisowi biznesu spółki, a jedynie omówieniu jej kwartalnych wyników dla zainteresowanych inwestorów. Szczegółową analizę biznesu spółki znajdziecie na tej stronie. Co takiego ASML zaprezentował w czwartym kwartale?

Rekordowy backlog ASML – akcje na historycznych szczytach

Przychody ASML wzrosły o 12,5% rok do roku w ujęciu kwartalnym i 30% w ujęciu rocznym. Zysk netto wzrósł o 12,7% rok do roku w ujęciu kwartalnym i 29% w ujęciu rocznym. Marża brutto wyniosła 51,4%, lekko niższa niż 51,9% w trzecim kwartale. Patrząc w przyszłość, dyrektor generalny ASML stwierdził, że firma utrzymuje swoje konserwatywne podejście, zakładając, że przychody w 2024 roku będą „podobne do tych z 2023 roku”. Spółka podtrzymuje jednak więc swoją zachowawczość wobec 2024, lecz jednocześnie sygnalizuje duży optymizm odnośnie do silnego wzrostu w 2025. Firma ostrzegła także, że sprzedaż do Chin, jej trzeciego co do wielkości rynku, będzie miała wpływ na wyniki w 2024 roku ze względu na nowe ograniczenia eksportowe wprowadzone przez Stany Zjednoczone i Holandię.

Najważniejszy klient ASML – Taiwan Semiconductor Manufacturing, również prognozuje wzrost nominalnej wartości wydatków CAPEX o 15-20% w średnim terminie. Dodatkowo planuje przeznaczać od 70% do 80% swojego budżetu kapitałowego na zaawansowane technologie, na czym ASML będzie bardzo zyskiwać.

Zamówienia w ASML to bez dwóch zdań najjaśniejszy element w wynikach finansowych za czwarty kwartał. Spółka zaraportowała najwyższą w historii nominalną wartość „net bookings” równą 9,2 miliarda euro. Jest to wzrost w ujęciu kwartalnym o 353%, a w ujęciu rocznym o 45%. Z pewnością duży w tym udział miały Chiny, których udział w przychodach wyraźnie wzrósł rok do roku do 39%. W poprzednim kwartale jednak wynosił 46%. Wynika to z wcześniej już wspomnianych nowo nałożonych ograniczeń eksportowych obowiązujących od 2024.

Po analizie wyników TSMC możecie zadać zasadne pytanie – jak to możliwe, że spółki te działają w tej samej branży, a ich wyniki się tak różnią? W 2023 ASML rosło, a TSMC nie. Teraz w 2024 ma być na odwrót?! Otóż spółki te poddawane są trochę innym rodzajom „cyklów”.

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Do zarobienia,
Jurek Tomaszewski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments