Omówienie wyników finansowych Budimex za 3 kwartał 2022 roku

budimex

Budimex to największa polska firma budowalna. Wiele z kluczowych inwestycji państwowych jest realizowane właśnie przez nią. Zarówno odcinki Baltic Pipe, mur na granicy z Białorusią, czy elektrownie atomowe. Budimex to świetny przykład niesamowitego sukcesu giełdowego. Inwestor kupując akcje spółki na debiucie w 1995 roku za 10 000zł i trzymając akcje do dzisiaj, zarobiłby 7400%! Potencjalny udział Budimexu w odbudowie Ukrainy po wojnie i realizacja wielu nowych kontraktów dla wojska to kolejne z wielu powodów, aby bliżej zapoznać się z obecną sytuacją spółki.

Budimex zawiera nowe kontrakty

Po wybuchu wojny Budimex znacząco ograniczył zawieranie kolejnych kontraktów. Tłumaczył to bardzo dużą niepewnością i brakiem apetytu na zmniejszenie swoich marż. Wtedy wydawało się to dobrą decyzją. Dzisiaj z perspektywy czasu wiemy, że reakcja była przesadzona, ale to wiemy już po fakcie. Obecnie spółka intensywnie nadrabia zaległości i w trzecim kwartale tego roku pozyskała kontrakty o wartości 2,5 mld zł. Dzięki temu backlog urósł do 12,5 mld zł. Czyli w stosunku do poprzedniego kwartału zwiększył się o 700 mln zł.

Licząc wszystkie trzy kwartały od początku 2022 roku, to spółka pozyskała kontrakty o wartości 4,6 miliarda zł. Prezes uważa, że obecny backlog o wartości 12,5 mld zł zabezpiecza front prac do końca 2023 roku. W samym październiku firma podpisała bardzo dużo nowych kontraktów. Oto przykłady :

  • droga ekspresowa S17 Piaski-Hrebenne (2 odcinki o łącznej wartości 845 milionów złotych)
  • autostrada D1 Bratysława-Triblavina na Słowacji (519 milionów złotych)
  • Szpital Wojskowy w Krakowie (368 milionów złotych)
  • linia kolejowa 104 Chabówka-Nowy Sącz (366 milionów złotych)

Sama struktura portfela nie uległa znaczącej zmianie. Opiera się ona głównie na kontraktach infrastrukturalnych i kolejowych, stanowiących około 2/3 jego wartości.

Portfel zamówień Budimexu

Przychody rosną i nie jest to zasługa inflacji

Dla inwestorów bez wątpienia dobrą wiadomością będzie zdolność Budimexu do ciągłego dynamicznego zwiększania swoich przychodów. Licząc dane za trzy kwartały tego roku versus poprzednie wzrosły one o niemal 15%. Bardzo dobry wynik, który na dodatek nie jest zasługą mocno podwyższonej inflacji. Stare kontrakty bowiem miały średnio waloryzację na poziomie 5%, a inflacja i koszty materiałów rosły znacznie szybciej. Taki dobry wynik przychodowy udało się dowieźć głównie dzięki przemyślanej ‎polityce zakupowej oraz sprzyjającym warunkom pogodowym.

Najnowsze wyniki finansowe Budimexu

Najnowsze wyniki finansowe Budimex
Źródło: ibidem

Budimex walczy z wysokimi cenami materiałów

Co ważne nie tylko przychody wyglądają dobrze. Rentowności także utrzymują się na stabilnych poziomach. Marża zysku netto dla przykładu urosła z 4,6% do 5,6% (dla 2021 marża oczyszczona ze sprzedanego już segmentu nieruchomościowego).

Wszystko to mimo bardzo niekorzystnego otoczenia makroekonomicznego. Stopy procentowe rosną, ceny materiałów również. Dynamika cen produkcji budowlanej w 2022 roku osiągnęła swój nienotowany w historii współczesnych pomiarów poziom (blisko 15% r/r we wrześniu).

Pod presją są również cały czas wynagrodzenia pracowników. Niskie bezrobocie powoduje, że średnia pensja tylko rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższej przyszłości się to zmieniło. Jednak na horyzoncie widać też pewne pozytywne wiadomości. Ceny materiałów budowlanych od drugiego kwartału tego roku zaczynają spadać. Ma to związek z globalnym spowolnieniem gospodarczym. Dzięki temu presja kosztowa materiałów powinna maleć w kolejnych kwartałach.

Umiejętne i elastyczne reagowanie na ciągle zmieniającą się sytuację gospodarczą pozwoliły Budimexowi utrzymać marże na dotychczasowych dobrych poziomach. Mowa tu zarówno o marży segmentu budowlanego, jak i usługowego.

Raportowane marże Budimex
Ibidem

Waloryzacja kontraktów

W otoczeniu tak wysokiej inflacji, z jaką mamy do czynienia obecnie zasadnym będzie pytanie o waloryzację kontraktów już realizowanych przez firmę. W końcu backlog zawiera projekty podpisywane na przestrzeni wielu ostatnich lat. Kiedy to dynamika wzrostów cen nie była nawet zbliżona do obserwowanej obecnie.

Spółka w trzecim kwartale 2022 roku zawarła z GDDKiA aneksy, które podniosły limity waloryzacyjne do 10% na już realizowanych kontraktach (podwyższona waloryzacja dotyczy prac wykonywanych po 24 lutego 2022), Prowadzone są nadal rozmowy o zasadach waloryzacji z PKP PLK. O waloryzacji pisaliśmy w tym wpisie na temat Budimexu.

Chociaż tutaj szanse na rozszerzenie waloryzacji pozostaje w mojej opinii sporo mniejsze niż w przypadku GDDKIA. Większość kontraktów jest po prostu w końcowej fazie realizacji. Natomiast w przypadku inwestorów prywatnych, po negocjacjach, większość godzi się na wyrównanie wyższych kosztów.

Budimex jako firma usługowa

Budimex coraz bardziej postrzega się jako przedsiębiorstwo usługowe. Od sprzedaży Budimexu Nieruchomości w 2021 roku, spółka realizuje coraz mniej niskomarżowych przedsięwzięć. Długoterminowym celem jest moim zdaniem skupienie się na segmencie strategicznych, wysokomarżowych kontraktach dla rządu i wojska.

Bardzo ważne dla spółki ma też być OZE i działalność związana z przetwarzaniem odpadów. Obecnie segment odnawialnych źródeł energii do dla firmy prawie wyłącznie fotowaltaika, ale po znowelizowaniu „ustawy wiatrakowej” i poluzowaniu przepisów ma się to zmienić.

Powinniśmy oczekiwać zatem dalszej systematycznej poprawy przychodów i zysków spółki. Prawdopodobnie z biegiem czasu marże będą rosnąć. Spółka udowodniła już, że radzi sobie w ciężkich czasach. Mogłoby się wydawać, że firmie zacznie w końcu brakować pomysłów na dalszy rozwój, ale firma swoimi działaniami pokazuje, dlaczego to ona jest liderem branży, a nie jej konkurenci.

Do zarobienia,
Karol Badowski

62
4

Oceń materiał!

62
4


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: