Norbert Lou: Poznaj Najlepszego Inwestora, o Którym Nigdy Nie Słyszałeś

norbert lou

W świecie inwestycji, pełnym głośnych nazwisk i medialnych osobowości, istnieją mistrzowie, którzy pomimo swoich niezwykłych osiągnięć pozostają poza głównym nurtem uwagi. Norbert Lou, założyciel i zarządca funduszu Pine River Capital Management, jest jednym z tych cichych gigantów. Znany w wąskich kręgach za swoje długoterminowe i niezwykle skuteczne strategie inwestycyjne, Lou zasługuje na rozpoznanie na szerszą skalę. Ten artykuł przybliża jego metodologię, osiągnięcia i filozofię, które sprawiły, że mimo braku szerokiego rozgłosu, może być uznany za jednego z najlepszych inwestorów naszych czasów.

O takich wielkich jak Charlie Munger, Warren Buffett czy Peter Lynch wie zdecydowana większość inwestorów. Niewielu jednak słyszało o Norbercie Lou. Ten nieznany prawie nikomu inwestor jest prawdopodobnie najwybitniejszym inwestorem młodszego pokolenia. Swoją karierę z inwestycjami zaczynał zaledwie w wieku 20 lat. Chociaż dzisiaj ma lat 50, to i tak jest to niewiele jak na inwestora. W końcu do legendy przechodzą zazwyczaj starsi panowie w wieku 60+. Co ważne o zagraniach inwestycyjnych Norberta Lou wiemy całkiem sporo.

Chociaż nie udziela się medialnie i w internecie nie da się znaleźć ani jednego jego zdjęcia, to udzielił kilku wywiadów do prasy. Poza tym pisał wpisy internetowe. Opisał tam dosyć szczegółowo, czym kierował się przy zakupach konkretnych akcji. Dzięki temu możemy odtworzyć jego sposób myślenia. Co ciekawe prawdziwy potencjał Norberta Lou odkrył po raz pierwszy nie kto inny jak legendarny Joel Greenblatt.

„Do dziś rozdaję moim studentom z Columbii pierwsze trzy artykuły, które napisał w Value Investors Club, aby pokazać im, jak wygląda genialna, zwięzła, prosta i jasna teza inwestycyjna”. – opowiadał Joel Greenblatt. Dzięki Greenblatowi Lou udało się przejść z inwestowania pieniędzmi swojej matki do 500 milionów aktywów pod zarządzaniem.

Między 2004 a 2011 rokiem fundusz Norberta Lou był w stanie wypracować średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 14,5%. Co było wynikiem znacznie lepszym od ówczesnego zachowania indeksu S&P 500, który rósł niespełna o 2,2% rocznie

Zarządzanie pieniędzmi matki i inwestycja w NVR

Właśnie, bo wszystko zaczęło się, gdy Norbert Lou miał 20 lat i poszedł na studia. Dostał wówczas 60 tys. dolarów od swojej matki do inwestowania. Ten kapitał miał z czasem powiększyć do niebywałych rozmiarów. Zarządzając pieniędzmi swoimi i swojej matki w latach 1994–2003 Lou obliczył, że generował roczny zwrot na poziomie 38,5%! Niesłychany wynik.Jest to nawet lepszy wynik niż ten, jaki w wieku Lou był w stanie wypracowywać  Warren Buffett. Zobacz wpis „Dlaczego Warren Buffett zamknął swoją spółkę inwestycyjną?”.

Za cały początkowy sukces Lou z początkowych lat jego inwestycyjnej przygody odpowiadała właściwie tylko jedna spółka. Pod koniec 2003 roku jej udział w portfelu przekraczał 50%. Stopa zwrotu jaką przyniosła Lou, była tak gigantyczna, że nawet jeżeli jego wszystkie pozostałe pozycje portfelowe straciłyby na wartości 100% to i tak jego portfel wygenerowałby w latach 1994 – 2003, 20% średniorocznej stopy zwrotu.

Spółką, która ozłociła Norberta Lou była NVR, która zajmowała się budową małych domów. Jego uwagę przyciągnęła informacja o gigantycznym skupie akcji, jaki ogłosiła firma. Gra się rozchodziła o 100 milionów dolarów, podczas gdy ówczesna kapitalizacja przedsiębiorstwa nie przekraczała 300 milionów dolarów. Firma miała jeszcze więcej zalet.

NVR był producentem domów. Jednakże w przeciwieństwie do tradycyjnych firm zajmujących się budową domów, które nabywały duże działki i trzymały je w swoim bilansie podczas budowy na nich domów, NVR zamiast tego kupował „opcję” gruntu. Oznaczało to, że NVR zazwyczaj płacił z góry 5–7% wartości gruntu, a następnie mógł skorzystać z prawa do zapłaty pozostałej części po ukończeniu działki. Model ten bardzo pozytywnie wpływał na bilans spółki. Co pomagało firmie w czasie pogorszenia koniunktury na rynku.

Fragment wywiadu, którego udzielił Norbert Lou o NVR:

„Przeglądając raporty spółki, doszedłem do wniosku, że NVR, dzięki połączeniu niskiego ryzyka i wysokiego potencjalnego wzrostu, to najlepsze akcje, jakie udało mi się znaleźć w ciągu ostatnich 3 lat. NVR miał niewielkie zadłużenie, był tanim dostawcą artykułów pierwszej potrzeby i istniał od dziesięcioleci, a mimo to szybko się rozwijał. Pomimo tych korzyści wskaźnik cena do przyszłych zysków firmy nie przekraczał 7”.

Za pieniądze podarowane przez matkę zakupił pakiet stanowiący aż 35% całości wartości jego portfela. Nabył akcje w cenie od 25 do 40 dolarów za akcje. W ciągu kolejnej dekady kurs akcji urósł o ponad 2600%, co uczyniło z Norberta Lou i jego matki milionerów.

Po 8 latach od inwestycji Lou w spółkę NVR kurs akcji urósł z 30 dolarów do ponad 800 dolarów. Co daje niesłychaną stopę zwrotu na poziomie ponad 2600%

Po 8 latach od inwestycji Lou w spółkę NVR kurs akcji urósł z 30 dolarów do ponad 800 dolarów. Co daje niesłychaną stopę zwrotu na poziomie ponad 2600%
ibidem

Moment, kiedy świat po raz pierwszy usłyszał o Lou

Jednak poza staniem się bardzo bogatym o Lou nie słyszał. Operował na zbyt małym kapitale i nie udzielał się publicznie. Wszystko to zmieniło się w 2001 roku. Wówczas 20 – paroletni Lou natknął się na ekskluzywne forum inwestycyjne o nazwie Value Investor’s Club, przeznaczone wyłącznie dla członków, których głównie dobierał Joel Greenblatt. Aby zostać pełnoprawnym członkiem klubu, należało przygotować analizę danej spółki. Zresztą nie byle jaką, bo powinna zachwycić samego Joela.

Cóż w przypadku Lou tak się właśnie stało. Już jego pierwszy wpis o NVR zrobił wielkie wrażenie. Potem było tylko lepiej. Lou zgłosił się do klubu z wpisem w NVR pod pseudonimem „Charlie479 ”. Jego wniosek został przyjęty, a Lou po opisie NVR napisał jeszcze kilka innych legendarnych wpisów. Wpisy te można zresztą do dziś w wersji angielskiej znaleźć na stronie Value Invwestor Club.

Dzięki kontaktom i poleceniu przez Joela Greenblatta Norbert Lou miał wkrótce otworzyć swój własny fundusz. Został nazwany – Punch Card Management. Tylko w ciągu pierwszych 7 lat działalności zarabiał średniorocznie po 14,5%. Świetny wynik, zważywszy na to, że S&P 500 w tym czasie wypracowywał tylko po 2,2%.

Coroczne wyniki Puch Card Capital na tle wyników indeksu S&P 500

Coroczne wyniki Puch Card Capital na tle wyników indeksu S&P 500
ibidem

Jak obecnie wygląda portfolio Norberta Lou

Lou publikował wpisy na forum Value Inverstors Club tylko przez kilka pierwszych lat. Potem niestety zaprzestał tej praktyki. Stał się już zbyt rozpoznawalny i jego zagrania zaczęło śledzić zbyt wiele osób. Po tym, jak publikował analizę, kurs akcji firmy zbyt mocno rósł, co utrudniało mu budowania pozycji na danych akcjach. W szczególności, że celował w firmy o niewielkiej kapitalizacji. To co obecnie może interesować inwestorów w kontekście Noberta Lou, to skład jego obecnego portfela inwestycyjnego.

Dzięki temu, że jego fundusz zarządza aż 500 milionami dolarów, to musi przekazywać dane o swoich ruchach. Okazuje się, że w tej chwili berkshire hathaway – fundusz Warrena Buffetta, zajmuje niemal połowę portfolio Lou. Dosyć niecodzienna sytuacja, ale łatwa do wyjaśnienia. Dobrych kilka lat temu Lou kupił pewną perspektywiczną spółkę kolejową do swojego portfela (Burlington Northern Santa Fe).

Pociąg Burlington Northern Santa Fe w przełęczy Tehachapi, w Kalifornii

Pech chciał, że zaledwie rok później Warren Buffett również dostrzegł jej potencjał i Bershire przejęło podmiot. W zamian za udziały w tamtej firmie Lou dostał akcje całego Bershire. Ma je więc do dzisiaj i sukcesywnie sprzedaje. Oprócz Berkshire, Lou ma obecnie w portfelu akcje firmy Ally Financial, Winnebago, Smith & Wesson Brands.

Obecny skład portfela Norberta Lou

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy oceniany
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Czytelnik
  Czytelnik
  8 dni temu

  Coś mi się tu nie zgadza.
  Za otrzymane od matki 60 tys.$ kupił akcje spółki NVR, które stanowiły 35% jego portfela. Akcje kupował od 25$ do 40$ a szczyt te akcje zanotowały po 8 latach w okolicy 900$ robiąc z niego i jego matki milionerów.
  No to policzmy.
  Załóżmy, że jego średnia zakupów wyniosła ok. 30$, to 35% portfela z 60 tys.$ wynosi 21 tys.$ (zatem kupił jakieś 700 akcji) i nawet gdyby wszystkie sprzedał na samym szczycie, czyli po 900$ to jego aktywa wynosiłyby 630 tys.$ (a cytat: „Za cały początkowy sukces Lou z początkowych lat jego inwestycyjnej przygody odpowiada właściwie tylko jedna spółka”) – TO GDZIE SĄ TE MILIONY?!?!?!
  To jakieś bajki dla dzieci?

  Last edited 8 dni temu by Czytelnik