Microsoft – analiza giganta technologicznego

microsoft

Microsoft to dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Jego założyciele, Bill Gates i Paul Allen, z początku zaczynali w małym mieszkaniu, nie mając nawet własnego komputera. Szybko okazało się jednak, że idealnie wpisali się w rynkowe potrzeby.

Dziś, po prawie 50 latach, Microsoft jest gigantem technologicznym i wyznacza rynkowe trendy. W wielu segmentach ma w praktyce pozycję monopolisty. Niewiele spółek jest mu w stanie zagrozić, a jeszcze mniej w ogóle próbuje. Czy nie brzmi to, jak idealna spółka do inwestycji długoterminowej?

Skromne początki Microsoft

Wiosną 1975 roku w urzędzie miasta Albuquerque, w stanie Nowy Meksyk 19-letni Bill Gates, razem ze starszym o dwa lata Paulem Allenem zarejestrowali firmę Microsoft. Pół roku później młodzi założyciele podpisali kontrakt z Edem Robertsem, na użytkowanie ich autorskiego języka programowania BASIC. Kontrakt opiewał na sumę 3000 dolarów, ponadto Microsoft dostawał 30$ za każdą kopię programu. W przeliczeniu na wartości dzisiejsze dałoby to 700 000 tys. zł za sam kontrakt i 700 zł za kopię programu. Całkiem nieźle, ale do statusu bogaczy Billowi i Paulowi dużo jeszcze brakowało.

Rok później Apple i Radio Shack wprowadziły BASIC do produkowanych przez nich Apple II i komputerów Tandy. Oznaczało to, że założyciele Microsoftu stali się dostarczycielami oprogramowania do jednych z najpopularniejszych komputerów wtedy dostępnych. Pod koniec 1978 roku Microsoft zatrudniał 13 pracowników, miał swój oddział w Japonii i osiągał milion dolarów przychodu rocznie.

Wszyscy pracownicy Microsoftu w oddziale amerykańskim, w roku 1978.

Wszyscy pracownicy Microsoftu w oddziale amerykańskim, w roku 1978. Zainwestowalibyście w nich wtedy ?

Przychody wystrzeliły po 1983 roku

Następny duży sukces Microsoftu przyszedł 5 lat później. W 1983 roku IBM stworzył swój pierwszy komputer. Firma szukała odpowiedniego systemu operacyjnego i po długich poszukiwaniach, ostatecznie zdecydowała się na Microsoft. Podpisano umowę na podstawie której system MS-DOS został zainstalowany na każdym komputerze firmy. Umowa gwarantowała Microsoftowi także możliwość niezależnej sprzedaży opracowanego systemu. Kontrakt opiewał na sumę $430,000.

Pierwszy komputer osobisty IBM z systemem operacyjnym MS-DOS

Pierwszy komputer osobisty IBM okazał się dużym sukcesem sprzedażowym. Wkrótce większość producentów sprzętu zaczęła wykorzystywać MS-DOS jako swój system operacyjny. Microsoft po roku 1983 zaczął zarabiać gigantyczne pieniądze. W 1986 roku zadebiutował na giełdzie. Każdy, kto wtedy zaufał wtedy spółce i kupił akcje za 1000 dolarów, teraz ma 2,4 mln USD.

Dziś Microsoft Corporation jest wielką korporacją technologiczną. Produkującą nie tylko samo oprogramowanie, ale również elektronikę użytkową i komputery osobiste. Jak przystało na prawdziwie globalną firmę, Microsoft tylko połowę swoich przychodów generuje na rynku amerykańskim. Reszta przypada na rynki światowe. Spółka wciąż ma przed sobą potencjał do wzrostu.

Rozbicie geograficzne przychodów Microsoftu

Rozbicie geograficzne przychodów Microsoftu
Opracowanie: DNA Rynków

Model biznesowy Microsoft

Microsoft dzieli swoją działalność na 3 segmenty: Productivity and Business Processes, Intelligent Cloud i More Personal Computing. Wszystkie te trzy segment na przestrzeni ostatnich lat miały podobny, około 30% udział w przychodach generowanych w każdym kwartale.

W ostatnim okresie jednak widzimy, ,ze to segment Intelligent Cloud, zaczyna powoli dominować i to właśnie ten segment zdaniem wielu analityków będzie odpowiadał za przyszłość spółki. Rozwiązania chmurowe są rzeczywiście coraz szerzej stosowane na całym świecie i nic nie wskazuje, żeby ten trend uległ zmianie. Spójrzmy na poszczególne kategorie w szczegółach.

Rozbicie przychodów na poszczególne segmenty operacyjne

Rozbicie przychodów na poszczególne segmenty operacyjne
Opracowanie: DNA Rynków

Czytaj wszystkie treści BEZ OGRANICZEŃ!


Premium

Dołącz do Strefy Premium DNA.

Już od 49 zł miesięcznie!

Sprawdź wszystkie korzyści

Kliknij tutaj i dołącz do nas.

Nota prawna: Powyższy materiał, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Podsumowania Tygodnia, Analizy spółek oraz Portfel DNA Rynków jest jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

66
8
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: