Krach na krypto trwa. Czy Bitcoin jest już tani?

Krach na krypto trwa. Czy Bitcoin jest już tani?

Świat kryptoekonomii rządzi się swoimi prawami. Pierwsze z nich jest niezmienne od lat – inwestor musi przygotować się na gigantyczną zmienność i traktować wahania rzędu 5% niczym 1% na rynku akcyjnym. Wielu będzie w stanie zaakceptować to wyłącznie wtedy, gdy cena idzie w górę. Niestety zmienność działa w dwie strony. W ciągu ostatniego miesiąca Bitcoin stracił 34%, Etherum 48%, a większość altcoinów powyżej 50%.

Jednocześnie adopcja świata krypto w codziennej gospodarce jeszcze nigdy nie była tak duża. Jeśli porównać realną użyteczność BTC dziś z użytecznością BTC z 2017 roku, to jesteśmy w zupełnie innym świecie. W 2017 roku użyteczność realna ograniczała się w zasadzie do kupowania po cichu kokainy w dark web. Dziś za BTC możesz płacić za usługi telekomunikacyjne w AT&T, gierki od Zynga, samochody od Tesli, czy nawet loty w kosmos od Virgin Galactic. Krypto jest na bilansach wielu spółek działających w realnej gospodarce, jest oficjalnym środkiem płatniczym w Salwadorze (ok, to wciąż „pierdo-kraj”, ale jest), niektóre instytucje akceptują go jako zabezpieczenie kredytowe, itd.

Nie zmienia to jednak faktu, że gdy to piszę BTC jest od swojego szczytu w listopadzie 2021 przeceniony o… 70.5%. Tylko czy ktoś jeszcze pamięta, że od szczytu około kwietnia 2021 w zaledwie trzy miesiące do wakacji 2021 również spadł o ponad 55%? Tak działa krypto świat. Albo to akceptujemy, albo nie. Wycena Bitcoina jest stosunkowo trudna, bo ciężko przyporządkować do niego jakiś czynnik dyskontujący. W przypadku spółek mamy ich masę. niektórzy będą odnosili cenę do generowanych zysków, inni do przychodów, a jeszcze inni do przepływów gotówkowych. Każde podejście będzie dobre w pewnych sytuacjach i kompletnie bezsensowne w innych. BTC jednak nie generuje przychodów, zysków ani środków pieniężnych. Do czego więc można odnieść jego cenę?

Skoro skupiamy się na wykorzystaniu BTC w realnej gospodarce, to najsensowniej będzie to chyba odnieść do tego, jak rozrasta się sieć BTC. Patrząc z tej perspektywy okazuje się, że po ostatnich spadkach BTC jest dziś „tańszy”, niż w szczycie parabolicznej bańki z 2017 roku.

Źródło: Fidelity

Podobny wniosek można wynieść z odniesienia ceny do dotychczasowej liczby adresów BTC z zapisaną liczbą BTC większą niż 0. Oczywiście ta regresja (przerywana linia) może zmienić się z logarytmicznej w paraboliczną i dojść do zera, ale to zakłada obstawiania, że świat krypto przestaje istnieć. Tak naprawdę więc inwestorowi pozostaje sobie zadać jedno tylko pytanie. Czy uważam, że świt krypto przestanie istnieć? Jeśli tak, to zakup nie ma sensu. Jeśli nie, to Bitcoin jest dziś tani.

Źródło: Fidelity

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

Ogląda też: Co dalej z GPW i gdzie płynie dziś kapitał globalnych inwestorów? [Merytorycznie o Giełdzie]

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

61
3
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: