Kolejna oznaka dezinflacji

Silne oznaki spadku inflacji w USA

Wiem że wałkujemy tu praktycznie co chwilę temat inflacji, ale co zrobić, kiedy jest tak bardzo na topie. Zwłaszcza, kiedy widać takie odczyty, jak poniżej. Zacznijmy od tego, że media masowe lubią karmić nas nagłówkami. NAJWYŻSZA INFLACJA OD LAT SIĘGA JUŻ XX%. To faktycznie brzmi bardzo pobudzająco na odbiorcę, więc rozumiem dlaczego wygląda to w ten sposób, ale jeśli naprawdę chcesz zrozumieć inflację i przygotować się na to, jak będzie wyglądać, to przede wszystkim nie ma żadnego sensu spoglądanie na inflację w ujęciu rocznym, którą zachwycają się media.

Odczyty w ujęciu rocznym kiepsko oddają aktualne zmiany i są o wiele bardziej podatne na efekt bazy. Spoglądanie na ujęcie zmian cen miesiąc / miesiąc wyklucza te problemy i daje o wiele lepszy ogląd bieżącej sytuacji w gospodarce. To właśnie na tak podane dane i to niezależnie od tego, czy dotyczą Polski, czy USA powinieneś zwracać uwagę. Widząc zwalniającą inflację w ujęciu m/m, wiesz, że nawet jeśli w ujęciu r/r widzisz wzrosty, to niedługo będą one zahamowane. Po sprawdzeniu samego ujęcia r/r nie masz szans tego rozkminić.

W USA w przypadku tzw. „non durable goods” po raz pierwszy w ujęciu m/m od października 2020 roku zobaczyliśmy deflację, a więc ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem spadły. Do „non durable goods” łapią się takie dobra, które co do zasady kupujemy i natychmiast konsumujemy (natychmiast czyli do trzech lat). Będzie to np. żywność, żarówki, ubrania, detergenty, etc. Najczęściej ich konsumpcja utrzymuje się niezależnie od tego, czy mamy recesję, czy nie, bo tak czy inaczej są nam potrzebne. Nie ma tu więc istotnych wahań popytu, które wpływają na ceny.

To kolejna już oznaka, która wspiera hipotezę o tym, że szczyt inflacji w USA jest za nami, a gra toczy się dziś o to, jak szybko inflacja będzie spadać, a nie o to czy będzie spadać.

Inflacja „non durable goods” w USA w ujęciu m/m

Inflacja "non durable goods" w USA w ujęciu m/m
Źródło: Bloomberg

Oglądaj też: Merytorycznie o giełdzie #004 – wielki spadek Snapchata, fracht z rekordowymi zyskami i wpływ EV na ropę

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

42
2
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: