Kapitał mocno płynie na chiński rynek akcji

Kapitał mocno płynie na chiński rynek akcji

Chiński rynek akcji nie zaliczy ostatnich 18 miesięcy do najbardziej udanych. Od szczytu z początku 2021 roku zaliczył obsunięcie o ponad 53%. Mówimy tu o całym rynku, a nie o pojedynczej spółce. Powód? Przedłużające się lockdowny, zwalniająca gospodarka i mocny nacisk chińskich polityków w dążeniu do „wspólnego dobrobytu”. O elementach budowy tego „wspólnego dobrobytu” pisaliśmy przy okazji sytuacji, gdy rząd Chin wymusił na swoich spółkach działających w sektorze edukacyjnym, aby praktycznie stały się spółkami non profit (czytaj też: Chińskie spółki edukacyjne zmuszone do zmiany w non-profit?).

Czy ostatnio sytuacja diametralnie się zmieniła? Politycznie wcale. Gospodarczo również, ale w końcu giełda dyskontuje gospodarkę z wyprzedzeniem i wydaje się, że inwestorzy konsekwentnie próbują złapać dołek na chińskim rynku. MSCI China najniższe odczyty zaliczył w tym roku w lutym i od tamtego czasu handlowany jest ~20% wyżej.

Wykres iShares MSCI China ETF

Wykres iShares MSCI China ETF
Źródło: stooq.pl

Tymczasem najnowsze dane o napływach do jednego z funduszy ETF naśladującego zachowanie tego indeksu wskazują liczby najwyższe w całej historii. W zasadzie już od początku 2022 roku widać zwiększone zainteresowanie chińskim rynkiem, ale skala ostatnich napływów powinna robić wrażenie nawet na największych sceptykach. Oczywiście rynek jest w stanie „wchłonąć” praktycznie dowolną ilość gotówki i za bardzo się tym nie przejmować, ale jednocześnie warto pamiętać, że wzrosty bez napływu nowego kapitału na rynek są praktycznie niemożliwe.

Napływy do funduszu ETF MSCI China ETF w mln USD

Napływy do funduszu ETF MSCI China ETF w mln USD
Źródło: Bloomberg

Ogląda też: Ile na CDR stracił Master Pharm i kto sprzedaje sektor energetyczny [Merytorycznie o Giełdzie]

Do zarobienia,
Piotr Cymcyk

52
3
Zastrzeżenie prawne

Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również: