Jeden z najlepszych inwestorów, o którym nie słyszałeś.

inwestor z indii

Rakesha Jhunjhunwala był wstanie przez 37 lat osiągać średnioroczną stopę zwrotu na poziomie zbliżonym do 46%. Największy indyjski inwestor z 5000 dolarów w roku 1985 dobił do 5,8 miliardów w roku 2022. Tuż przed swoją śmiercią zajmował 438 miejsce wśród najbogatszych ludzi świata. Może pamiętasz nasz wpis o wielkim inwestorze Jimie Simonsie. Amerykanin osiągał abstrakcyjnie wysoką stopę zwrotu na poziomie 66% rocznie. Ten indyjski inwestor jest jednym z niewielu, który zbliżył się do sukcesu Simonsa.

Rakesh Jhunjhunwala

Kim był Rakesh Jhunjhunwala?

Rakesh Jhunjhunwala urodził się w średnio zamożnej rodzinie w 1960 roku. Inwestycjami i giełdą zainteresował się w momencie, gdy podsłuchał rozmowę swojego ojca z kolegami rozmawiających o akacjach notowanych na tamtejszym parkiecie. W wieku 25 lat zainwestował swoje wszystkie oszczędności (5000 dolarów) w akcje  spółki Tata Tea. W ciągu zaledwie 3 miesięcy Rakesh osiągnął zysk na poziomie 200%!

Zresztą w latach późniejszych latach indyjski inwestor jeszcze wielokrotnie powracał do tej spółki. Traktował ją jako niezwykle perspektywiczną. Jak się miało ostatecznie okazać rynek pozytywnie zweryfikował jego słowa. Tylko między 2017 a 2024 rokiem kurs akcji urósł 10-krotnie. Niewiele zabrakło, żeby Tata Tea znalazła się na naszej niezwykle krótkiej liście – najlepszych inwestycji ostatnich 3 lat.

Notowania akcji Tata Tea

Chociaż Tata Tea przyniosła Rakeshowi niesłychanie duże zyski, to nie na tej pozycji zarobił najwięcej. W latach 2002–2003 Rakesh Jhunjhunwala kupił Titan Company Limited po średniej cenie 3 rupii za akcję. Następnie akcje spółki wzrosły do ​​80 rupii, a później spadły do ​​30 rupii, ale nie sprzedał ani jednej akcji. „ Kiedy cena spadła z 80 rupii do 30 rupii, straciłem w portfelu wartość 300 milionów rupii – „Nigdy nie sprzedawałem, bo myślałem, że ani EPS (zysk na akcję), ani PE nie osiągnęły szczytu i nadal pozostaje wiele potencjału do wzrostu.” – mówił.

Jak się później okazało Rakesh wykazał się niezwykłą intuicją. Ostatecznie przez kolejne 20 lat akcje Titana wzrosły 1000-krotnie! Tylko ta jedna spółka zapewniła mu średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 42%! Bez Titana Rakesh nigdy nie dostałby się do zaszczytnego grona 500 najbogatszych ludzi świata.

Notowania akcji spółki Titan, w jaką zainwestował Rakesh Jhunjhunwal

Zwolennik inwestycji długoterminowych

Inwestycje w Titana i Tata Tea to klasyczne przykłady zagrań Rakesha. Indyjski inwestor preferował otwieranie pozycji na bardzo perspektywicznych akcjach wzrostowych. W momencie zakupu spółki, w które inwestował były jeszcze na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Gdybyśmy mieli je porównać do polskich podmiotów, to miałyby około 50-100 mln zł kapitalizacji giełdowej.

Jednak zawsze łączyłoby je to, że dynamicznie poprawiały swoje wyniki finansowe. W pewnym momencie swojego istnienia przeżywały chwilowy kryzys. W przypadku Titana kurs na początku lat 2000 kurs spadał, bo dynamiki wzrostu przychodów spowolniły. Rentowność spadła, a inwestorzy wpadli w panikę. Jednak fundamenty spółki pozostały nadzwyczaj korzystne. W takich momentach wchodził do gry Rakesh Jhunjhunwala i otwierał pozycję. Był chciwy, gdy wszyscy inni się bali.

Rakesh Jhunjhunwala postawił na Indie

Titan Company Limited to firma produkująca głównie luksusowe akcesoria modowe, takie jak biżuteria , zegarki i okulary. Rakesh zdawał sobie sprawę, że Indie to kraj z olbrzymimi perspektywami wzrostu, których na początku lat 2000 rynek jeszcze w ogóle nie wyceniał. Wiedział więc, że z biegiem czasu dobrze zarządzana firma, której klientami jest indyjska, błyskawicznie powiększająca się klasa średnia (zobacz wpis „Indie niedługo staną się trzecią gospodarką świata!”) musi zyskać na wartości wielokrotnie.

Wielki sukces inwestycyjny Rakesha był połączeniem niezwykłego talentu inwestycyjnego oraz dużego szczęścia, że inwestował na rynku indyjskim. Prawie każdy, kto w ciągu ostatnich 35 lat inwestował z głową na tamtejszej giełdzie, jest już dzisiaj milionerem. Wszystko dzięki temu, że Indyjska gospodarka rosła w tym okresie po 7-8% rocznie. Co jest rekordem na skalę światową.

Ten wzrost PKB przełożył się na wzrosty indyjskich indeksów giełdowych. Indyjski indeks Sensex, śledzący notowania cen akcji 30 największych spółek urósł z 500 punktów w roku 1985 do ponad 70 tys. punktów obecnie. Co daje ponad 100-krotny nominalny wzrost wartości.

Notowania indeksu Sensex

Lekcje, które pozwolą zostać lepszym inwestorem

Oto cztery lekcje, których można się nauczyć, analizując styl inwestycyjny Jhunjhunwala:

1. Cierpliwość: prawdopodobnie jego cierpliwość była największym czynnikiem stojącym za jego sukcesem. Uważał, że przed wejściem w daną inwestycję należy poświęcić trochę czasu, a emocjonalne inwestowanie bez odpowiednich badań to pewny sposób na poniesienie strat.

2. Umiejętność dostrzegania długoterminowych okazji: Jhunjhunwala był mistrzem w dostrzeganiu okazji i wiedział, jak ważna jest cierpliwość i długoterminowe spojrzenie na inwestowanie. Na przykład był w stanie dostrzec długoterminowy potencjał Tytana już na początku jego istnienia. 

3. Uczenie się na błędach: Jhunjhunwala szybko uczył się na błędach i nie bał się ich popełniać. Ale nigdy nie wierzył w przekraczanie granic. Jak powiedział kiedyś: „Nie boję się popełniać błędów. Ale to były te błędy, na które mnie było stać. To bardzo ważne: błędy będą się zdarzać, ale musisz wyciągać z nich odpowiednie wnioski.

4. Wycena jest ważna: przed zainwestowaniem w akcje należy przeprowadzić proces wyceny. Bowiem nawet najlepsza firma, ale kupiona po złej cenie nie uczyni z nas milionerów. Cóż możemy przypuszczać, że miliarder Rakesh Jhunjhunwala wiedział, co mówi.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Porcja informacji o rynku prosto na Twoją skrzynkę w każdą niedzielę o 19:00  Chcę zapisać się do newslettera i wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych przeze mnie danych zgodnie z Polityką Prywatności strony DNA Rynków.

  67
  5
  Zastrzeżenie prawne

  Materiały DNA Rynków, w szczególności aktualizacje Strategii DNA Rynków, Analizy spółek oraz Analizy sektorów są jedynie materiałem informacyjno-edukacyjnym dla użytku odbiorcy. Materiał ten nie powinien być w szczególności rozumiany jako rekomendacja inwestycyjna w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów”. Skorzystanie z materiału jako podstawy lub przesłanki do podjęcia decyzji inwestycyjnej następuje wyłącznie na ryzyko osoby, która taką decyzję podejmuje. Autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za takie decyzje inwestycyjne. Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w tym opracowaniu są wyrazem najlepszej wiedzy i osobistych poglądów autora na moment publikacji i mogą ulec zmianie w późniejszym okresie.

  Subskrybuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments