Japonia na skraju bankructwa?

Japonia na skraju bankructwa?

W świecie zacieśniania monetarnego Bank Japonii stawia na niekonwencjonalną politykę. Bank Centralny pod wodzą Kurody za wszelką cenę stara się dbać o utrzymanie rentowności obligacji na stałym poziomie praktycznie blokując wyprzedaż na tym rynku. Bank centralny masowo skupuje obligacje, aby utrzymać rentowność 10-letnich papierów skarbowych na poziomie poniżej 0,25%. Od kilku miesięcy regularnie wyprzedaje też amerykańskie obligacje, a ostatnio dokonał nawet skupu własnych papierów za rekordową kwotę 81 mld USD. Wszystko po to, żeby tylko rentowność 10 – latek utrzymała się poniżej 0.25%.

Rentowność japońskich obligacji 10 – letnich

Rentowność japońskich obligacji 10 - letnich

Tygodniowe zakupu obligacji skarbowych Banku Japonii

Każda decyzja ma swoje konsekwencje. Konsekwencją dla Japonii jest jak na razie dynamiczne osłabianie się Jena względem praktycznie wszystkich walut. W tym także nawet do złotówki, a to już naprawdę sztuka. Poniżej wykres jena w stosunku do dolara. Widać, że osłabienie jest bardzo silne. Aktualnie za jednego dolara trzeba już zapłacić 136 jenów. Po co kapitał ma siedzieć na oprocentowanych lekko powyżej 0% obligacjach Japonii skoro obligacje USA „płacą” powyżej 3% rocznie?

Kurs USD/JPY za ostatnie 20 lat

Kurs USD/JPY za ostatnie 20 lat

Pojawili się już tacy, którzy grają przeciwko Japonii niczym George Soros przeciwko Bankowi Anglii w latach 90-tych XX wieku. Jednym z funduszy, którzy grają przeciwko Bankowi Japonii w stylu George Sorosa, jest BlueBay Asset Management. Postanowił przetestować jena w podobny sposób, co kiedyś Soros. Zdaniem szefa funduszu BlueBay „Bank Centralny Japonii nie będzie mógł długo kontrolować krzywej rentowności obligacji i w końcu się podda”. Fundusz BlueBay Asset Management ma obecnie pod swoim zarządzaniem 127 mld USD. Jeżeli Japonia faktycznie ulegnie, to w najbardziej ekstremalnym scenariuszu możemy mieć do czynienia nawet z bankructwem trzeciej gospodarki świata. To dopiero byłby prawdziwy problem dla rynków. Oczywiście do takiego scenariusza droga jest jeszcze BARDZO DALEKA, ale warto obserwować ze szczególną uwagą, co robi dziś Bank Japonii, bo po ostatnim wielkim kryzysie giełda japońska wciąż się nie pozbierała, pomimo że minęło już 30 lat.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Oglądaj też: Czy warto dziś kupować akcje? [Merytorycznie o Giełdzie]

65
3

Oceń materiał!

65
3


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: