Jak zachowują się rynki podczas cykli stóp procentowych

Jak zachowują się rynki podczas cykli stóp procentowych

Kiedy banki centralne decydują się na podwyższanie stóp procentowych, to natychmiast przekłada się to na wzrost kosztów oprocentowania krótkoterminowego długu. Takie działanie ma bardzo duży wpływ na całą gospodarkę i sektor przedsiębiorstw. Jeżeli oprocentowanie długu krótkoterminowego rośnie to firmy zaczynają odczuwać wyższe koszty finansowania swojej działalności. Należy pamiętać, że praktycznie każda firma finansuje się w jakiś sposób długiem. Wzrost kosztu kredytu najmocniej uderza w firmy o słabej kondycji finansowej i w spółki o dyskusyjnej płynności.

Wyższe koszty obsługi długu samych spółek, czy wygaszenie popytu konsumentów przez nałożenia na nich wyższych kosztów obsługi ich własnego długi naturalnie przekładają się na spadki kursów akcji. Cała giełda odczuwa wówczas skutki jastrzębiej polityki banku centralnego. Obniżki stóp procentowych przekładają się już na łatwiejsze środowisko finansowe dla przedsiębiorstw. Podmioty gospodarcze nie muszą już przeznaczać tak dużo pieniędzy, jak wcześniej, na spłaty rat kredytów.

Poniższy wykres pokazuje odwrotną zależność między wysokością stóp procentowych, a długoterminowym wskaźnikiem c/z dla  indeksu SP500

Poniższy wykres pokazuje odwrotną zależność między wysokością stóp procentowych, a długoterminowym wskaźnikiem c/z dla  indeksu SP500
Źródło: https://seekingalpha.com/article/4180062-rising-interest-rates-are-fundamentally-changing-investing

Widać, że w istocie czym stopy procentowe są niższe tym wyceny są większe. Zauważmy, że wykres u góry pozwala nam jednak tylko nakreślić ogólny wieloletni trend. Dla przeciętnego inwestora powyższa zależność nie będzie aż tak bardzo przydatna jak informacja, jak zachowywały się kursy akcji podczas krótszych okresów gdy stopy były podwyższane lub obniżane. Zielone słupki poniżej oznaczają okres obniżania stóp procentowych. Czerwone natomiast ich wzrost i to jak w tym okresie kształtowała się stopa zwrotu ze światowego rynku akcji.

Zielone słupki poniżej oznaczają okres obniżania stóp procentowych. Czerwone natomiast ich wzrost i to jak w tym okresie kształtowała się stopa zwrotu ze światowego rynku akcji.
Źródło : Charles Schwab Macrobond

Początek cyklu obniżek stóp procentowych oznaczał jeszcze zazwyczaj kontynuację spadków kursów giełdowych. Dopiero po pewnym czasie od momentu luzowania polityki monetarnej, kursy akcji wkroczyły na ścieżkę wzrostów. Statystycznie moment niedługo po rozpoczęciu procesu podwyższania stóp nie był też idealny do zakupu akcji, ale czy sam proces podwyżek oznaczał niekończące się spadki? Absolutnie nie. Gdy rynek zdyskontował znany już poziom stóp, to i tak nie przeszkadzało mu to potem rosnąć.

Do zarobienia,
Karol Badowski

Oglądaj też: Czas na kupowanie obligacji trwa [Merytorycznie o Giełdzie]

95
4

Oceń materiał!

95
4


Przeczytaj również:

Ankieta

Ile razy FED podniesie stopy w roku 2022?

  • Max 2
  • 3-4
  • Ponad 4

Zobacz wynik

Loading ... Loading ...

Najwyżej oceniane: